Johan Malmros AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 031 | 1 107 | 1 036 | 1 047 | 1 217 | 1 120 | 1 285 |
| Nettoomsättning | 1 031 | 1 107 | 1 036 | 1 047 | 1 217 | 1 120 | 1 285 |
| Rörelsekostnader | 820 | 817 | 819 | 789 | 906 | 798 | 867 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 36 | 36 | 38 | 53 | 59 | 27 | 84 |
| Personalkostnader | 784 | 781 | 781 | 736 | 847 | 771 | 781 |
| Rörelseresultat | 210 | 289 | 217 | 258 | 310 | 322 | 418 |
| Finansiella poster | 1 | 4 | 5 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 4 | 5 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 211 | 293 | 222 | 258 | 310 | 322 | 418 |
| Bokslutsdispositioner | 20 | −75 | −57 | −66 | −78 | −80 | −100 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 20 | −75 | −57 | −66 | −78 | −80 | −100 |
| Resultat före skatt | 231 | 218 | 165 | 192 | 232 | 242 | 318 |
| Skatt på årets resultat | 50 | 47 | 35 | 41 | 48 | 52 | 70 |
| Årets resultat | 181 | 171 | 130 | 151 | 184 | 190 | 248 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 966 | 974 | 842 | 785 | 772 | 734 | 575 |
| Anläggningstillgångar | 250 | 250 | 250 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 250 | 250 | 250 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 250 | 250 | 250 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 716 | 724 | 592 | 785 | 772 | 734 | 575 |
| Kortfristiga fordringar | 307 | 355 | 308 | 220 | 279 | 284 | 131 |
| Kundfordringar | 224 | 221 | 221 | 167 | 253 | 229 | 54 |
| Övriga fordringar | 80 | 130 | 83 | 50 | 16 | 46 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 4 | 4 | 3 | 3 | 10 | 9 | 77 |
| Kassa och bank | 409 | 369 | 284 | 565 | 492 | 451 | 444 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 966 | 974 | 842 | 785 | 772 | 734 | 575 |
| Eget kapital | 406 | 395 | 354 | 373 | 372 | 338 | 298 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 356 | 345 | 304 | 323 | 322 | 288 | 248 |
| Balanserat resultat | 175 | 174 | 173 | 172 | 138 | 98 | 0 |
| Årets resultat | 181 | 171 | 130 | 151 | 184 | 190 | 248 |
| Obeskattade reserver | 437 | 457 | 381 | 324 | 258 | 180 | 100 |
| Periodiseringsfonder | 437 | 457 | 381 | 324 | 258 | 180 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 124 | 123 | 108 | 87 | 141 | 216 | 176 |
| Leverantörsskulder | 4 | 4 | 3 | 3 | 10 | 9 | 9 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 93 | 54 |
| Övriga skulder | 120 | 119 | 104 | 84 | 131 | 113 | 113 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 180 | 170 | 130 | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Annan föreslagen utdelning | 180 | 170 | 130 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 322 | 288 | 248 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 250 | 250 | 250 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 250 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- VIPEHOLMS ALLÉ 50 LGH 1201, 224 66 LUND
- Registrerat
- 2018-10-12
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget har tre verksamhetsområden, riktade mot privatpersoner och företag: Konsultverksamhet och utbildning inom IT, verksamhetsutveckling, projektledning och förändringsarbete. Fotografering och redigering. Dansundervisning och -evenemang.
Bankgironummer
- 886-9372
- Johan Malmros AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-20
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bildades i slutet av 2018. Bolaget har tre verksamhetsområden, riktade mot privatpersoner och företag: - Konsultverksamhet och utbildning inom IT, verksamhetsutveckling, projektledning och förändringsarbete - Fotografering och redigering - Dansundervisning och -evenemang Bolaget hade under 2025 sitt säte i Malmö kommun. Sedan 2026 är sätet i Lunds kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.