Start › Stockholms län › Järfalla
J Entreprenör i järfälla AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 621 | 3 726 | 4 503 | 5 242 |
| Nettoomsättning | 3 619 | 3 707 | 4 496 | 5 241 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 19 | 6 | 1 |
| Rörelsekostnader | 3 106 | 3 869 | 5 087 | 5 294 |
| Råvaror och förnödenheter | 104 | 125 | 2 442 | 1 941 |
| Övriga externa kostnader | 466 | 541 | 621 | 908 |
| Personalkostnader | 2 456 | 3 123 | 1 945 | 2 345 |
| Av- och nedskrivningar | 80 | 80 | 80 | 100 |
| Rörelseresultat | 516 | −143 | −585 | −52 |
| Finansiella poster | −94 | −48 | −52 | −22 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 94 | 48 | 52 | 22 |
| Resultat efter finansiella poster | 422 | −191 | −637 | −74 |
| Resultat före skatt | 422 | −191 | −637 | −74 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 39 |
| Årets resultat | 422 | −191 | −637 | −113 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 251 | 1 317 | 996 | 614 |
| Anläggningstillgångar | 130 | 157 | 237 | 317 |
| Materiella anläggningstillgångar | 61 | 141 | 221 | 301 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 61 | 141 | 221 | 301 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 69 | 16 | 16 | 16 |
| Andra långfristiga fordringar | 69 | 16 | 16 | 16 |
| Omsättningstillgångar | 1 121 | 1 160 | 758 | 297 |
| Kortfristiga fordringar | 1 089 | 1 139 | 754 | 275 |
| Kundfordringar | 227 | 42 | 29 | 272 |
| Övriga fordringar | 862 | 1 097 | 725 | 4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | – | – | – |
| Kassa och bank | 32 | 21 | 5 | 21 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 251 | 1 317 | 996 | 614 |
| Eget kapital | 482 | 59 | 50 | 37 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 432 | 9 | 0 | −13 |
| Överkursfond | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 9 | 200 | 637 | 100 |
| Årets resultat | 422 | −191 | −637 | −113 |
| Långfristiga skulder | 133 | 141 | 221 | 311 |
| Övriga skulder | 133 | 141 | 221 | 311 |
| Kortfristiga skulder | 636 | 1 117 | 724 | 266 |
| Skulder till kreditinstitut | 145 | 41 | 130 | – |
| Förskott från kunder | – | – | 0 | 6 |
| Leverantörsskulder | 23 | 18 | 119 | 11 |
| Skatteskulder | 223 | 113 | 207 | 34 |
| Övriga skulder | 246 | 946 | 267 | 214 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 0 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | 9 | 0 | −13 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 200 | 650 | 100 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av Coronaviruset har efter balansdagen inte haft någon negativ påverkan på företagets verksamhet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 401 | 401 | 401 | 401 |
| Årets inköp | – | – | – | 401 |
| Ackumulerade avskrivningar | 340 | 260 | 180 | 100 |
| Årets avskrivningar | 80 | 80 | 80 | 100 |
Om bolaget
- Adress
- Snapphanevägen 238, 177 55 JÄRFÄLLA
- Registrerat
- 2018-10-05
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet kommer att vara följande: Allt inom lokalvård, rivning, markarbete, takskottning, snöskottning, fastighetsskötsel, golvvård, fönsterputs, trädgårdsarbete, hushållsnära tjänster samt bemanning och personaluthyrning inom bygg, städ, restaurang och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-07-31
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Järfälla registrerades år 2018 och bedriver allt inom lokalvård, rivning, markarbete, takskottning, snöskottning, fastighetsskötsel, golvvård, fönsterputs, trädgårdsarbete, hushållsnära tjänster samt bemanning ohc personaluthyrning inom bygg, städ, restaurang och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.