T Gul AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | – | 0 | 200 |
| Nettoomsättning | – | – | – | – | 0 | 200 |
| Rörelsekostnader | 8 | 8 | 10 | 9 | 8 | 37 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 8 | 8 | 10 | 9 | 8 | 21 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 16 |
| Rörelseresultat | −8 | −8 | −10 | −9 | −8 | 162 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −8 | −8 | −9 | −9 | −9 | 162 |
| Resultat före skatt | −8 | −8 | −9 | −9 | −9 | 162 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 35 |
| Årets resultat | −8 | −8 | −9 | −9 | −9 | 127 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 161 | 170 | 178 | 187 | 531 | 681 |
| Omsättningstillgångar | 161 | 170 | 178 | 187 | 531 | 681 |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 2 | 4 | 4 | 35 | 0 |
| Övriga fordringar | 2 | 2 | 4 | 4 | 35 | 0 |
| Kassa och bank | 160 | 168 | 174 | 184 | 496 | 681 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 161 | 170 | 178 | 187 | 531 | 681 |
| Eget kapital | 161 | 170 | 178 | 187 | 496 | 505 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 111 | 120 | 128 | 137 | 446 | 455 |
| Överkursfond | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 120 | 128 | 137 | 146 | 455 | 328 |
| Årets resultat | −8 | −8 | −9 | −9 | −9 | 127 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 35 | 176 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 35 | 131 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 45 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | 300 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 446 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat jämfört med föregående år. Minskningen beror på att företaget har varit vilande under verksamhetsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- BOX 1067, 221 04 LUND
- Registrerat
- 2018-10-05
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva verksamhet inom bygg- och fastighetsbranschen, uppdragsverksamhet inom byggkonsultation samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-28
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2018 och bedriver sedan dess verksamhet inom bygg- och fastighetsbranschen och uppdragsverksamhet inom byggkonsultation.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.