Start › Västmanlands län › Västerås
mAh Fastighet AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 758 | 673 | 651 | 733 | 341 | 2 031 | 2 622 | 1 285 |
| Nettoomsättning | 758 | 653 | 642 | 733 | 341 | 2 028 | 2 437 | 1 285 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 20 | 9 | – | 0 | 3 | 185 | 0 |
| Rörelsekostnader | 797 | 747 | 679 | 665 | 449 | 1 852 | 2 080 | 692 |
| Råvaror och förnödenheter | 50 | 36 | 41 | 72 | 10 | 231 | 311 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 581 | 511 | 434 | 391 | 236 | 684 | 1 032 | 213 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 7 | 751 | 690 | 479 |
| Av- och nedskrivningar | 166 | 199 | 204 | 202 | 196 | 186 | 47 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −39 | −74 | −28 | 68 | −108 | 179 | 541 | 593 |
| Finansiella poster | −307 | −368 | −424 | −326 | −195 | −362 | −138 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 161 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 307 | 368 | 424 | 326 | 195 | 202 | 138 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −346 | −442 | −452 | −258 | −303 | −183 | 403 | 592 |
| Bokslutsdispositioner | 400 | 500 | 585 | 242 | 140 | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 400 | 500 | 585 | 242 | 140 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 54 | 58 | 133 | −16 | −163 | −183 | 403 | 592 |
| Skatt på årets resultat | 16 | 1 | 0 | −17 | – | 0 | 102 | 133 |
| Årets resultat | 38 | 57 | 133 | 0 | −163 | −183 | 301 | 459 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 861 | 7 006 | 6 991 | 6 772 | 6 817 | 7 160 | 8 530 | 920 |
| Anläggningstillgångar | 6 258 | 6 227 | 6 380 | 6 584 | 6 758 | 6 937 | 6 696 | 201 |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 258 | 6 227 | 6 380 | 6 584 | 6 758 | 6 937 | 6 535 | 40 |
| Byggnader och mark | 6 052 | 6 167 | 6 281 | 6 396 | 6 510 | 6 625 | 6 355 | 40 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 206 | 61 | 99 | 189 | 248 | 312 | 180 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 161 | 161 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | – | 0 | 161 | 161 |
| Omsättningstillgångar | 602 | 779 | 611 | 188 | 59 | 223 | 1 834 | 719 |
| Kortfristiga fordringar | 510 | 729 | 579 | 101 | 8 | 59 | 1 727 | 540 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 1 | 0 | 283 | 540 |
| Fordringar hos koncernföretag | 510 | 729 | 579 | 75 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 26 | 7 | 59 | 1 237 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | 0 | 207 | 0 |
| Kassa och bank | 92 | 50 | 32 | 87 | 51 | 164 | 107 | 179 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 861 | 7 006 | 6 991 | 6 772 | 6 817 | 7 160 | 8 530 | 920 |
| Eget kapital | 321 | 283 | 226 | 93 | 93 | 256 | 639 | 509 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 271 | 233 | 176 | 43 | 43 | 206 | 589 | 459 |
| Balanserat resultat | 233 | 176 | 43 | 43 | 206 | 389 | 288 | 0 |
| Årets resultat | 38 | 57 | 133 | 0 | −163 | −183 | 301 | 459 |
| Långfristiga skulder | 5 460 | 5 680 | 5 920 | 6 180 | 6 400 | 6 640 | 6 880 | 0 |
| Övriga skulder | 5 460 | 5 680 | 5 920 | 6 180 | 6 400 | 6 640 | 6 880 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 080 | 1 043 | 845 | 498 | 324 | 264 | 1 011 | 411 |
| Leverantörsskulder | 53 | 59 | 31 | 63 | 37 | 15 | 110 | 96 |
| Skulder till koncernföretag | 738 | 753 | 575 | 168 | 40 | – | – | – |
| Skatteskulder | 17 | 1 | – | 0 | 9 | 0 | 271 | 138 |
| Övriga skulder | 248 | 230 | 239 | 249 | 239 | 239 | 615 | 177 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 24 | – | 0 | 18 | 0 | 10 | 15 | 0 |
| Ställda säkerheter | 6 000 | 6 000 | 6 000 | 6 000 | – | – | 6 000 | – |
| Fastighetsinteckningar | 6 000 | 6 000 | 6 000 | 6 000 | – | – | 6 000 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | – | 200 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 43 | 206 | 589 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av en utökad period avseende säsongsuthyrning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% beror till största del av att konsultverksamheten är flyttad till ett nystartat dotterbolag och endast fastighetens omsättning omfattar räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då föregående år var ett förkortat år. Uthyrning av stuga har tagits i drift från februari 2020.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer att utbrottet av Covid-19 skulle kunna få en negativ effekt på företagets resultat på nya året, men styrelsen kan i dagsläget inte bedöma hur stor. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa effekten. Fortsättning med nybyggnation kring fastigheten samt färdigställandet av mark och bedöms att vara klart under 2020.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2021-05-31 | 2020-05-31 | 2019-05-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 161 | 161 | 161 |
| Årets inköp | – | – | 161 |
| Årets nedskrivningar | 161 | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2026-05-31 | 2025-05-31 | 2024-05-31 | 2023-05-31 | 2022-05-31 | 2021-05-31 | 2020-05-31 | 2019-05-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 768 | 6 768 | 6 768 | 6 768 | 6 768 | 6 768 | 5 189 | 40 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 275 | 5 149 | – |
| Årets avskrivningar | 114 | 114 | 114 | 114 | 114 | 107 | 35 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-05-31 | 2025-05-31 | 2024-05-31 | 2023-05-31 | 2022-05-31 | 2021-05-31 | 2020-05-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 691 | 494 | 448 | 448 | 420 | 402 | 193 |
| Årets inköp | 197 | 46 | – | 28 | 18 | 209 | 193 |
| Årets avskrivningar | 51 | 85 | 90 | 88 | 82 | 77 | 13 |
Om bolaget
- Adress
- GETSKÄRSVÄGEN 2, 725 90 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2018-10-05
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter. Uppföra byggnader, förvärva, äga, förvalta, försälja, hyra ut fast och lös egendom, bolag och andra värdepapper. Samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 892-2437
- MAH Fastighet AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-31
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter. Uppföra byggnader, förvärva, äga, förvalta, sälja, hyra ut fast och lös egendom, bolag och andra värdepapper. Företaget har sitt säte i Sälen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.