Start › Jämtlands län › Vemdalen
Vemdalen projektutveckling AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 205 | 152 | 259 | 217 | 89 | 231 |
| Nettoomsättning | 120 | 148 | 120 | 167 | 34 | 177 |
| Övriga rörelseintäkter | 85 | 4 | 139 | 50 | 55 | 54 |
| Rörelsekostnader | 208 | 109 | 140 | 121 | 102 | 124 |
| Övriga externa kostnader | 163 | 64 | 96 | 49 | 57 | 79 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 27 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 |
| Rörelseresultat | −3 | 43 | 118 | 96 | −13 | 107 |
| Finansiella poster | 73 | −85 | −87 | −53 | −47 | −48 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | −72 | 85 | 87 | 53 | 47 | 48 |
| Resultat efter finansiella poster | 70 | −42 | 31 | 44 | −60 | 59 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 50 | – | 0 | 100 | 0 |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | 50 | – | 0 | 100 | 0 |
| Resultat före skatt | 70 | 8 | 31 | 44 | 40 | 59 |
| Skatt på årets resultat | 14 | 2 | 7 | 9 | 8 | 7 |
| Årets resultat | 55 | 7 | 25 | 35 | 32 | 52 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 272 | 2 430 | 2 823 | 2 600 | 2 317 | 2 445 |
| Anläggningstillgångar | 1 961 | 2 005 | 2 465 | 2 095 | 2 140 | 2 185 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 961 | 2 005 | 2 465 | 2 095 | 2 140 | 2 185 |
| Byggnader och mark | 1 961 | 2 005 | 2 465 | 2 095 | 2 140 | 2 185 |
| Omsättningstillgångar | 311 | 425 | 357 | 505 | 178 | 260 |
| Kortfristiga fordringar | 302 | 221 | 178 | 228 | 47 | 182 |
| Kundfordringar | 56 | 185 | 0 | 179 | 41 | 176 |
| Övriga fordringar | 22 | 26 | 58 | 49 | 5 | 6 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 223 | 10 | 120 | – | – | – |
| Kassa och bank | 10 | 204 | 180 | 277 | 131 | 78 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 272 | 2 430 | 2 823 | 2 600 | 2 317 | 2 445 |
| Eget kapital | 230 | 175 | 168 | 143 | 109 | 77 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 180 | 125 | 118 | 93 | 59 | 27 |
| Balanserat resultat | 125 | 118 | 93 | 59 | 27 | −25 |
| Årets resultat | 55 | 7 | 25 | 35 | 32 | 52 |
| Långfristiga skulder | 1 278 | 1 278 | 1 278 | 1 278 | 1 278 | 1 278 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 278 | 1 278 | 1 278 | 1 278 | 1 278 | 1 278 |
| Kortfristiga skulder | 764 | 977 | 1 376 | 1 179 | 931 | 1 090 |
| Leverantörsskulder | 8 | 2 | 6 | 0 | 4 | 14 |
| Skulder till koncernföretag | 700 | 800 | 1 250 | 1 050 | 850 | 1 000 |
| Skatteskulder | 14 | 22 | 18 | 9 | 9 | 0 |
| Övriga skulder | 38 | 35 | 0 | 47 | 16 | 43 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 119 | 103 | 73 | 53 | 33 |
| Ställda säkerheter | – | – | 0 | 1 278 | 1 278 | 1 278 |
| Fastighetsinteckningar | – | – | 0 | 1 278 | 1 278 | 1 278 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 59 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 238 | 2 238 | 2 654 | 2 238 | 2 238 | 2 238 | 2 238 |
| Årets inköp | – | – | 415 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 415 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 278 | 233 | 188 | 144 | 99 | 54 | 9 |
| Årets avskrivningar | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | – |
Om bolaget
- Adress
- BJÖRNRIKE TERRASSVÄGEN 38 L, 846 94 VEMDALEN
- Registrerat
- 2018-10-02
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5360-2686
- Vemdalens Projektutveckling AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-21
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Härjedalen registrerades år 2018 och förvaltar fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är ett helägt dotterföretag till Kvadratsmart Fastigheter AB, org nr 559097-3995, som har sitt säte i Göteborg.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Kvadratsmart Fastigheter AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Härjedalen registrerades år 2018 och förvaltar fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är ett helägt dotterföretag till Kvadratsmart Fastigheter AB, org nr 559097-3995, som har sitt säte i Göteborg.
-
Kvadratsmart Fastigheter AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Härjedalen registrerades år 2018 och förvaltar fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är ett helägt dotterföretag till Kvadratsmart Fastigheter AB, org nr 559097-3995, som har sitt säte i Göteborg.
-
Kvadratsmart Fastigheter AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Härjedalen registrerades år 2018 och förvaltar fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är ett helägt dotterföretag till Kvadratsmart Fastigheter AB, org nr 559097-3995, som har sitt säte i Göteborg.
-
Kvadratsmart Fastigheter AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Härjedalen registrerades år 2018 och förvaltar fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är ett helägt dotterföretag till Kvadratsmart Fastigheter AB, org nr 559097-3995, som har sitt säte i Göteborg.
-
Kvadratsmart Fastigheter AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Härjedalen registrerades år 2018 och förvaltar fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är ett helägt dotterföretag till Kvadratsmart Fastigheter AB, org nr 559097-3995, som har sitt säte i Göteborg.