Start › Stockholms län › Stockholm
Friendly Cloud AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 979 | 3 142 | 1 423 | 2 542 | 1 952 | 2 428 | 1 935 |
| Nettoomsättning | 1 979 | 3 142 | 1 432 | 2 540 | 1 951 | 2 410 | 1 935 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | −9 | 1 | 0 | 18 | – |
| Rörelsekostnader | 1 960 | 2 341 | 1 280 | 1 206 | 934 | 1 207 | 1 144 |
| Handelsvaror | 175 | 214 | 164 | 65 | 22 | 27 | 64 |
| Övriga externa kostnader | 1 011 | 1 289 | 367 | 406 | 211 | 303 | 452 |
| Personalkostnader | 686 | 749 | 666 | 664 | 642 | 814 | 581 |
| Av- och nedskrivningar | 88 | 89 | 82 | 71 | 58 | 58 | 48 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | 0 | 1 | 5 | – |
| Rörelseresultat | 19 | 802 | 144 | 1 336 | 1 018 | 1 221 | 790 |
| Finansiella poster | −83 | −161 | 30 | −221 | −21 | 2 | −4 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 3 | 12 | 4 | 7 | 3 | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 92 | −23 | 223 | 26 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 84 | 73 | 4 | 2 | 1 | 0 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | −64 | 640 | 174 | 1 115 | 997 | 1 223 | 786 |
| Bokslutsdispositioner | 83 | −235 | 200 | −200 | −65 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 60 | 0 | 200 | – | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 23 | −235 | 0 | −200 | −65 | – | – |
| Resultat före skatt | 19 | 405 | 374 | 915 | 932 | 1 223 | 786 |
| Skatt på årets resultat | 8 | 107 | 103 | 215 | 206 | 263 | 173 |
| Årets resultat | 11 | 298 | 271 | 700 | 726 | 960 | 613 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 401 | 4 701 | 2 671 | 2 902 | 2 363 | 2 037 | 1 104 |
| Anläggningstillgångar | 3 707 | 3 299 | 1 979 | 1 808 | 647 | 431 | 336 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 4 | 5 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 4 | 5 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 671 | 3 263 | 1 242 | 1 243 | 218 | 275 | 331 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 3 671 | 3 263 | 1 242 | 1 243 | 218 | 275 | 331 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 36 | 36 | 736 | 564 | 427 | 153 | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 0 | 284 | 261 | 274 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 36 | 36 | 453 | 303 | 153 | 153 | – |
| Omsättningstillgångar | 694 | 1 401 | 692 | 1 095 | 1 715 | 1 606 | 767 |
| Varulager m.m. | 133 | 133 | – | – | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 133 | 133 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 405 | 878 | 374 | 759 | 763 | 587 | 345 |
| Kundfordringar | 28 | 53 | 86 | 224 | 103 | 40 | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 46 | 571 | 225 | 517 | 473 | 456 | 332 |
| Övriga fordringar | 326 | 238 | 59 | 14 | 184 | 91 | 13 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 6 | 17 | 3 | 4 | 3 | – | – |
| Kassa och bank | 155 | 389 | 318 | 336 | 952 | 1 019 | 422 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 401 | 4 701 | 2 671 | 2 902 | 2 363 | 2 037 | 1 104 |
| Eget kapital | 2 194 | 2 383 | 2 235 | 2 140 | 1 589 | 1 274 | 663 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 144 | 2 333 | 2 185 | 2 090 | 1 539 | 1 224 | 613 |
| Balanserat resultat | 2 133 | 2 035 | 1 915 | 1 389 | 814 | 263 | – |
| Årets resultat | 11 | 298 | 971 | 700 | 726 | 960 | 613 |
| Obeskattade reserver | 477 | 560 | 325 | 525 | 325 | 260 | 260 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 60 | 60 | 260 | 260 | 260 | 260 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 477 | 500 | 265 | 265 | 65 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 082 | 1 181 | – | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 1 082 | 1 181 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 648 | 577 | 110 | 238 | 448 | 504 | 181 |
| Skulder till kreditinstitut | 406 | 298 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 69 | 69 | 5 | 19 | 17 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 118 | 315 | 370 | 144 |
| Övriga skulder | 158 | 109 | 105 | 100 | 116 | 134 | 37 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 99 | – | – | – | – | – |
| Ställda säkerheter | −1 188 | 2 110 | – | – | – | – | – |
| Äganderättsförbehåll | −1 188 | 2 110 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 200 | – | 175 | 150 | – | 350 |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 539 | 1 224 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettomsättningen har minskat med över 30 % jämfört med föregående räkenskapsår. Minskningen förklaras främst av minskad mängd marknadsaktiviteter samt kampanjer i jämförelse med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettomsättningen har ökat med över 30 % jämfört med föregående räkenskapsår. Ökningen förklaras främst av en ökad mängd marknadsaktiviteter och kampanjer, vilket bidragit till ökad synlighet och efterfrågan. Samtidigt har fokus lagts på effektivare arbetsflöden och fokus på att nå nya kundgrupper.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 36 | 36 | 453 | 303 | 153 | 153 | 0 |
| Årets inköp | – | 21 | 150 | 303 | 153 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 948 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 510 | 510 | 510 | 510 | 300 |
| Årets inköp | – | – | – | 210 | 300 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 510 | 510 | 226 | 249 | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 249 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | – | 210 | 300 |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 6 |
| Ackumulerade avskrivningar | 6 | 6 | 6 | 5 | 4 | 2 | 1 |
| Årets avskrivningar | – | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 114 | 3 619 | 1 552 | 1 472 | 378 | 378 | 378 |
| Årets inköp | 495 | 2 110 | 80 | 1 094 | – | – | 378 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 43 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 444 | 356 | 310 | 229 | 160 | 104 | 47 |
| Årets avskrivningar | 88 | 89 | 81 | 69 | 57 | 57 | 47 |
| Återförda avskrivningar | – | 43 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 477 | 500 | 500 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- ÅRSTASKOGS VÄG 9 B LGH 2502, 117 56 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-09-27
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska utföra tjänster inom reklam och PR. Bolaget ska producera material till sociala medier och producera TV- produktion samt event, föreläsningar och därmed förenlig verksamhet. Bolaget erbjuder även kläder och accessoarer till försäljning via webshop. Bolaget ska bedriva köp och försäljning av värdepapper
Bankgironummer
- 269-8892
- Friendly Cloud AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholms kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-25
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska utföra tjänster inom reklam och PR. Bolaget ska producera material till sociala medier och producera TV- produktion samt event, föreläsningar och därmed förenlig verksamhet. Bolaget erbjuder även kläder och accessoarer till försäljning via webshop. Bolaget ska bedriva köp och försäljning av värdepapper. Företaget har sitt säte i Stockholms kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.