Start › Södermanlands län › Stjärnhov
Väg Finn AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 373 | 568 | 986 | 550 | 400 | 217 | 655 |
| Nettoomsättning | 373 | 573 | 991 | 543 | 387 | 183 | 655 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 0 | −5 | −5 | 7 | 13 | 10 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – | 24 | – |
| Rörelsekostnader | 463 | 482 | 882 | 301 | 190 | 282 | 576 |
| Råvaror och förnödenheter | 17 | 74 | 576 | 52 | 49 | 16 | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 12 |
| Övriga externa kostnader | 118 | 89 | 83 | 74 | 93 | 60 | 104 |
| Personalkostnader | 309 | 311 | 223 | 175 | 48 | 206 | 460 |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 8 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −90 | 86 | 104 | 249 | 210 | −65 | 78 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 2 | 0 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 2 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −89 | 87 | 106 | 249 | 210 | −65 | 78 |
| Bokslutsdispositioner | 23 | −23 | 0 | 41 | −41 | 19 | −19 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 23 | −23 | 0 | 41 | −41 | 19 | −19 |
| Resultat före skatt | −66 | 64 | 106 | 290 | 169 | −46 | 59 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 14 | 22 | 61 | 26 | 0 | 13 |
| Årets resultat | −66 | 50 | 84 | 230 | 143 | −46 | 46 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 161 | 257 | 390 | 556 | 282 | 138 | 173 |
| Anläggningstillgångar | 68 | 87 | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 68 | 87 | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 68 | 87 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 93 | 170 | 390 | 556 | 282 | 138 | 173 |
| Varulager m.m. | 25 | 25 | 30 | 35 | 28 | 15 | 5 |
| Råvaror och förnödenheter | 25 | 25 | 30 | 35 | 28 | 15 | 5 |
| Kortfristiga fordringar | 42 | 79 | 36 | 55 | 8 | 29 | 41 |
| Kundfordringar | 2 | 21 | 4 | 48 | 1 | 0 | 7 |
| Övriga fordringar | 35 | 50 | 28 | 6 | 7 | 28 | 31 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 4 | 8 | 4 | – | 0 | 1 | 3 |
| Kassa och bank | 26 | 66 | 324 | 467 | 246 | 94 | 128 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 161 | 257 | 390 | 556 | 282 | 138 | 173 |
| Eget kapital | 34 | 100 | 136 | 423 | 193 | 50 | 96 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −16 | 50 | 86 | 373 | 143 | 0 | 46 |
| Balanserat resultat | 50 | 0 | 3 | 143 | 0 | 46 | – |
| Årets resultat | −66 | 50 | 84 | 230 | 143 | −46 | 46 |
| Obeskattade reserver | 0 | 23 | – | 0 | 41 | 0 | 19 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 23 | – | 0 | 41 | 0 | 19 |
| Kortfristiga skulder | 127 | 134 | 253 | 134 | 48 | 88 | 59 |
| Leverantörsskulder | 5 | 3 | 13 | 9 | 5 | 4 | 1 |
| Skatteskulder | 0 | 14 | 0 | 60 | 13 | – | – |
| Övriga skulder | 92 | 110 | 234 | 57 | 22 | 79 | 52 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 30 | 7 | 7 | 7 | 8 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 86 | 370 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 143 | 0 | 46 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% det beror på att personal varit delvis sjukskriven under året vilket påverkat försäljningen negativt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% i jämförelse med föregående år. Den huvudsakliga orsaken är att färre uppdrag har tagits in och slutförtsunder 2024 jämfört med 2023. Detta har påverkat intäktsnivåerna negativt under perioden. Minskningen kan härledas till en lägre efterfrågan vilket medfört ett lägre faktureringsunderlag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Väg Finn AB hade några mindre bra år i och med pandemin och under 2023 har det nu gått bättre vilket leder till att nettoomsättningen avviker med mer än 30% mellan år 2022 och 2023.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då intäkter som i år fakturerats som konsultarvode betalats ut som lön år 2020. Tillverkningen av hästsalva har också återupptagits.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga av stort bortfall av kunduppdrag som en följd av utbrottet av Covid-19.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 95 | 95 |
| Årets inköp | – | 95 |
| Ackumulerade avskrivningar | 27 | 8 |
| Årets avskrivningar | 19 | 8 |
Om bolaget
- Adress
- GRANEBERG FRIDHEM 1, 646 96 STJÄRNHOV
- Registrerat
- 2018-09-24
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Underentreprenör inom byggnation och snickeri samt vägmätningar. Lokalvård och fönsterputsning för både privatpersoner och företag Försäljning av hästprodukter till privatpersoner och företag.
Bankgironummer
- 211-1631
- Väg Finn AB
kontrollerat 2026-10-17 - 829-1783
- Väg Finn AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-29
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet framförallt inom byggnation och snickeri samt vägmätningar. Lokalvård och fönsterputsning till både privatpersoner och företag förekommer, samt viss försäljning av hästprodukter till privatpersoner och företag. I förekommande fall utföres ROT- och RUT-tjänster. Företaget har sitt säte i Stjärnhov.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.