Kungsklöver AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 465 | 339 | 0 | 95 | 37 | 135 | 1 873 |
| Nettoomsättning | 465 | 339 | 0 | 95 | 37 | 135 | 1 873 |
| Rörelsekostnader | 47 | 45 | 31 | 41 | 49 | 91 | 1 555 |
| Övriga externa kostnader | 47 | 45 | 31 | 33 | 40 | 85 | 127 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 2 | 2 | −1 | 1 425 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 6 | 6 | 6 | 3 |
| Rörelseresultat | 418 | 294 | −31 | 54 | −12 | 44 | 319 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 418 | 294 | −31 | 54 | −13 | 44 | 319 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 7 | 2 | 1 | −10 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | 0 | 7 | 2 | 1 | −10 |
| Resultat före skatt | 418 | 294 | −31 | 61 | −11 | 44 | 309 |
| Skatt på årets resultat | 86 | 54 | 0 | 11 | 0 | 7 | 70 |
| Årets resultat | 332 | 240 | −31 | 50 | −11 | 37 | 238 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 543 | 379 | 94 | 143 | 92 | 276 | 519 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 17 | 23 | 29 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 17 | 23 | 29 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | 0 | 17 | 23 | 29 |
| Omsättningstillgångar | 543 | 379 | 94 | 143 | 75 | 253 | 490 |
| Kortfristiga fordringar | 133 | 5 | 6 | 0 | 1 | 81 | – |
| Kundfordringar | 113 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 20 | 5 | 6 | 0 | 1 | 81 | – |
| Kassa och bank | 409 | 373 | 87 | 143 | 74 | 172 | 490 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 543 | 379 | 94 | 143 | 92 | 276 | 519 |
| Eget kapital | 436 | 313 | 74 | 105 | 54 | 155 | 288 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 386 | 263 | 24 | 55 | 4 | 105 | 238 |
| Balanserat resultat | 54 | 24 | 55 | 4 | 15 | 68 | – |
| Årets resultat | 332 | 240 | −31 | 50 | −11 | 37 | 238 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 7 | 9 | 10 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | 0 | 7 | 9 | 10 |
| Kortfristiga skulder | 107 | 66 | 20 | 38 | 30 | 111 | 221 |
| Leverantörsskulder | 2 | 1 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 94 | 54 | 11 | 11 | 10 | 88 | 80 |
| Övriga skulder | 1 | 1 | 5 | 23 | 15 | 18 | 135 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 330 | 210 | – | – | – | 90 | 170 |
| Medel att disponera | – | – | – | 55 | 4 | 105 | 238 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har under räkenskapsåret ökat med mer än 30 % jämfört med föregående år. Denna starka tillväxt är framför allt hänförlig till ett ökat antal konsultuppdrag samt en högre beläggningsgrad under perioden.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under större delen av året varit vilande, men kommer att återuppta arbete under 2024.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%. Kungsklöver AB har haft ökade intäkter under 2022, vilket medför en förändring jämfört med 2021, då bolaget var vilande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Minskningen av Nettoomsättningen beror på bolaget varit vilande under större delen av 2021. Verksamheten planeras börja ta fart i gen under senare delen av 2022
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har varit vilande under året och endast åtagit sig ett fåtal uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 22 | 32 | 32 | 32 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 32 |
| Försäljningar och utrangeringar | 10 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 22 | 15 | 9 | 3 |
| Årets avskrivningar | 6 | 6 | 6 | – |
Om bolaget
- Adress
- MÖLLEVÅNGSVÄGEN 53, 222 40 LUND
- Registrerat
- 2018-09-20
- Bransch
- Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
Verksamhet enligt registret
Konsultverksamhet inom hälsa och sjukvård samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 513-4804
- Kungsklöver AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företaget har sitt säte i Lund.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-16
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Konsultverksamhet inom hälsa och sjukvård samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.