Start › Stockholms län › Stockholm
Västerås pizzeria AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 447 | 3 019 | 3 029 | 934 |
| Nettoomsättning | 3 463 | 3 007 | 2 771 | 910 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | 0 | 25 |
| Övriga rörelseintäkter | −16 | 13 | 258 | – |
| Rörelsekostnader | 3 339 | 2 665 | 2 515 | 828 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 422 |
| Handelsvaror | 1 360 | 1 036 | 1 103 | – |
| Övriga externa kostnader | 353 | 577 | 343 | 146 |
| Personalkostnader | 1 506 | 951 | 969 | 161 |
| Av- och nedskrivningar | 120 | 100 | 100 | 100 |
| Rörelseresultat | 108 | 355 | 514 | 106 |
| Finansiella poster | −1 | −47 | −61 | −20 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | −1 | −15 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 47 | 60 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 107 | 307 | 453 | 86 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 136 | −136 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 136 | −136 | – |
| Resultat före skatt | 107 | 443 | 317 | 86 |
| Skatt på årets resultat | 24 | 93 | 68 | 18 |
| Årets resultat | 83 | 350 | 0 | 67 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 976 | 957 | 802 | 667 |
| Anläggningstillgångar | 180 | 300 | 400 | 400 |
| Materiella anläggningstillgångar | 180 | 300 | 400 | 400 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 180 | 300 | 400 | 400 |
| Omsättningstillgångar | 796 | 657 | 402 | 267 |
| Varulager m.m. | 56 | 63 | 15 | 25 |
| Råvaror och förnödenheter | 56 | 63 | 15 | 25 |
| Kortfristiga fordringar | 252 | 248 | 189 | 170 |
| Kundfordringar | 42 | 24 | – | – |
| Övriga fordringar | 200 | 214 | 165 | 162 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 10 | 9 | 24 | 9 |
| Kassa och bank | 487 | 346 | 198 | 72 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 976 | 957 | 553 | 667 |
| Eget kapital | 800 | 717 | 117 | 117 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 750 | 667 | 67 | 67 |
| Balanserat resultat | 667 | 317 | 67 | 0 |
| Årets resultat | 83 | 350 | 67 | 67 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 136 | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 136 | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 167 | 417 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 167 | 417 |
| Kortfristiga skulder | 176 | 240 | 133 | 133 |
| Leverantörsskulder | 28 | 0 | 88 | 77 |
| Skatteskulder | 78 | 165 | 73 | 16 |
| Övriga skulder | 69 | 59 | −39 | 40 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 15 | 11 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 600 | 190 | – | – |
| Medel att disponera | 750 | 667 | 135 | 67 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 600 | 600 | 600 | 600 |
| Årets inköp | – | – | – | 500 |
| Ackumulerade avskrivningar | 420 | 300 | 200 | 100 |
| Årets avskrivningar | 120 | 100 | 100 | 100 |
Om bolaget
- Adress
- Box 55555, 102 04 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-09-18
Verksamhet enligt registret
Aktiebolagets verksamhet ska vara försäljning av livsmedel, detaljhandelsrörelse med dagligvaror samt därmed förenlig verksamhet.
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-06
- Annonser totalt
- 2
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-03-15
- Senaste annonsen
- 2022-06-01
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 2 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-05-19
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver pizzeria verksamhet därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Västerås.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.