Start › Stockholms län › Spånga
MIN VVS AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 101 | 1 229 | 1 015 | 1 377 | 991 | 680 | 304 |
| Nettoomsättning | 1 101 | 1 229 | 1 015 | 1 314 | 978 | 680 | 304 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 63 | 13 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 050 | 1 646 | 1 309 | 1 670 | 943 | 593 | 608 |
| Handelsvaror | 337 | 769 | 497 | 554 | 250 | 118 | 99 |
| Övriga externa kostnader | 203 | 202 | 180 | 192 | 135 | 134 | 121 |
| Personalkostnader | 510 | 654 | 581 | 872 | 504 | 288 | 325 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 20 | 51 | 52 | 54 | 54 | 41 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 22 |
| Rörelseresultat | 52 | −417 | −294 | −293 | 48 | 86 | −304 |
| Finansiella poster | 0 | −1 | 0 | −5 | −2 | −4 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 5 | 2 | 4 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 51 | −418 | −294 | −298 | 46 | 82 | −306 |
| Resultat före skatt | 51 | −418 | −294 | −298 | 46 | 82 | −306 |
| Årets resultat | 51 | −418 | −294 | −298 | 46 | 82 | −306 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 251 | 140 | 621 | 829 | 655 | 598 | 265 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 8 | 28 | 80 | 131 | 177 | 230 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 8 | 28 | 80 | 131 | 177 | 230 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 8 | 28 | 80 | 131 | 177 | 230 |
| Omsättningstillgångar | 251 | 132 | 592 | 749 | 524 | 421 | 34 |
| Kortfristiga fordringar | 218 | 61 | 190 | 575 | 465 | 116 | 9 |
| Kundfordringar | 205 | 8 | 183 | 571 | 443 | 116 | 3 |
| Övriga fordringar | 13 | 53 | 7 | 4 | 22 | 0 | 7 |
| Kassa och bank | 33 | 71 | 402 | 174 | 58 | 305 | 25 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 251 | 140 | 621 | 829 | 655 | 598 | 265 |
| Eget kapital | 105 | 53 | 52 | 51 | 182 | 136 | 54 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 55 | 3 | 2 | 1 | 132 | 86 | 4 |
| Balanserat resultat | 3 | 422 | 1 | 299 | 86 | 4 | 310 |
| Årets resultat | 51 | −418 | 1 | −298 | 46 | 82 | −306 |
| Långfristiga skulder | 40 | 40 | 410 | 590 | 330 | 388 | 144 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 5 | 30 | 88 | 144 |
| Övriga skulder | 40 | 40 | 410 | 585 | 300 | 300 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 106 | 47 | 159 | 188 | 143 | 73 | 66 |
| Checkräkningskredit | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 23 | 15 | 50 | 34 | 13 | 11 | 21 |
| Skatteskulder | −1 | 0 | 3 | 8 | 13 | 11 | 4 |
| Övriga skulder | 84 | 31 | 106 | 128 | 107 | 51 | 42 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 0 | 19 | 10 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 132 | 86 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 420 | 295 | 167 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 263 | 263 | 263 | 263 | 263 | 263 | 263 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 263 |
| Ackumulerade avskrivningar | 263 | 263 | 243 | 192 | 140 | 86 | 33 |
| Årets avskrivningar | – | 20 | 51 | 52 | 54 | 54 | 33 |
Om bolaget
- Adress
- DAGSVERKSVÄGEN 173, 163 55 SPÅNGA
- Registrerat
- 2018-09-17
- Bransch
- Måleriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bygg och installation
Bankgironummer
- 5305-5588
- MIN VVS AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-05
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företag bedriver verksamhet som utföra byggtjänster och intallationstjänster till båda privata kunder och företags kunder. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.