YourDentist Malmo AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 162 | 0 | 110 | 252 | 242 | 1 068 |
| Nettoomsättning | 162 | – | 0 | 0 | 0 | 1 031 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 110 | 252 | 242 | 37 |
| Rörelsekostnader | 284 | 810 | 615 | 1 168 | 1 106 | 745 |
| Övriga externa kostnader | 23 | 35 | 55 | 110 | 131 | 40 |
| Personalkostnader | 258 | 775 | 559 | 1 058 | 975 | 705 |
| Av- och nedskrivningar | 4 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −122 | −810 | −505 | −916 | −864 | 323 |
| Finansiella poster | 632 | 1 652 | 2 345 | 1 903 | 1 385 | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 634 | 1 650 | 2 347 | 1 903 | 1 385 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | −2 | 2 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 511 | 842 | 1 841 | 987 | 522 | 323 |
| Resultat före skatt | 511 | 842 | 1 841 | 987 | 522 | 323 |
| Skatt på årets resultat | 234 | −102 | 381 | 210 | 113 | 71 |
| Årets resultat | 277 | 944 | 1 459 | 776 | 409 | 252 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 509 | 3 264 | 2 746 | 1 166 | 922 | 434 |
| Anläggningstillgångar | 2 090 | 2 751 | 1 851 | 801 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 40 | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 40 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 050 | 2 751 | 1 851 | 801 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 2 050 | 2 751 | 1 851 | 801 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 420 | 514 | 895 | 365 | 922 | 434 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 393 | 829 | 224 | 216 | 79 |
| Övriga fordringar | 0 | 41 | 157 | 38 | 71 | 79 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 352 | 673 | 186 | 145 | – |
| Kassa och bank | 1 420 | 120 | 66 | 141 | 706 | 355 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 509 | 3 264 | 2 746 | 1 166 | 922 | 434 |
| Eget kapital | 3 162 | 2 885 | 2 136 | 867 | 711 | 302 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 112 | 2 835 | 2 086 | 817 | 661 | 252 |
| Balanserat resultat | 2 835 | 1 891 | 627 | 41 | 252 | – |
| Årets resultat | 277 | 944 | 1 459 | 776 | 409 | 252 |
| Kortfristiga skulder | 347 | 379 | 609 | 299 | 211 | 133 |
| Skatteskulder | 302 | 342 | 575 | 252 | 166 | 62 |
| Övriga skulder | 45 | 37 | 34 | 46 | 45 | 71 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 195 | 190 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 2 086 | 817 | 661 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen som påverkar bolagets ställning
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-11-30 | 2023-11-30 | 2022-11-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 40 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 40 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 4 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 4 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- VENDELSFRIDSGATAN 12 A LGH 1302, 217 64 MALMÖ
- Registrerat
- 2018-09-12
- Bransch
- Tandläkarverksamhet
Verksamhet enligt registret
Konsulttandläkare inom tandvård.
Bankgironummer
- 5307-3680
- Yourdentist Malmo AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-05-31
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Konsulttandläkare inom tandvård. Företaget har sitt säte i Malmö .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året avslutat sammarbete med My Dentist kommanditbolag (har blivit uppköpta) som man har ägt andelar i.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.