Start › Jämtlands län › Vemdalen
Northern Creek Properties AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 773 | 327 | 0 | 54 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 120 | 0 | 54 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 773 | 207 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 88 | 119 | 71 | 80 | 16 |
| Övriga externa kostnader | 88 | 119 | 71 | 80 | 16 |
| Rörelseresultat | 685 | 208 | −71 | −26 | −16 |
| Finansiella poster | −258 | −23 | −2 | −1 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 258 | 23 | 2 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 427 | 186 | −73 | −27 | −16 |
| Bokslutsdispositioner | −310 | −186 | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | 310 | 186 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 117 | 0 | −73 | −27 | −16 |
| Årets resultat | 117 | 0 | −73 | −27 | −16 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 376 | 6 477 | 6 618 | 6 687 | 1 932 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 1 879 | 6 572 | 6 572 | 1 879 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 1 879 | 6 572 | 6 572 | 1 879 |
| Byggnader och mark | 0 | 1 879 | 6 572 | 6 572 | 1 879 |
| Omsättningstillgångar | 376 | 4 598 | 46 | 115 | 53 |
| Kortfristiga fordringar | 132 | 4 596 | 40 | 114 | 47 |
| Kundfordringar | 0 | 4 539 | 0 | 50 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 132 | – | 0 | 37 | 37 |
| Övriga fordringar | 1 | 57 | 40 | 27 | 10 |
| Kassa och bank | 244 | 2 | 6 | 0 | 6 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 376 | 6 477 | 6 618 | 6 687 | 1 932 |
| Eget kapital | 65 | 3 881 | 4 365 | 4 553 | 25 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 15 | 3 831 | 4 315 | 4 503 | −25 |
| Balanserat resultat | −102 | 3 831 | 4 389 | 4 530 | −9 |
| Årets resultat | 117 | 0 | −73 | −27 | −16 |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 1 900 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 1 900 |
| Kortfristiga skulder | 311 | 696 | 353 | 234 | 7 |
| Leverantörsskulder | 0 | 4 | 5 | 1 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 310 | 186 | – | – | – |
| Skatteskulder | 13 | 13 | 7 | 39 | 7 |
| Övriga skulder | 0 | 505 | 353 | 2 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | −12 | −12 | −12 | 192 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 4 503 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 4 555 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | 3 934 | 484 | 138 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 879 | 6 572 | 6 572 | 1 879 | 1 879 |
| Årets inköp | – | – | – | 4 693 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 879 | 4 693 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BYGGET 105, 846 71 VEMDALEN
- Registrerat
- 2018-09-05
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga, förvalta, exploatera samt förädla fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5298-1982
- Northern Creek Properties AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-26
- Programvara
- Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Företaget ska äga, förvalta, exploatera samt förädla fastigheter och därmed förenlig verksamhet. Företagets säte är Vemdalen.
Väsentliga händelser
Företaget har under våren 2025 avyttrat fastigheten Vemdalens Kyrkby 43:539, som förvärvades 2018 och står nu utan fastighetsinnehav.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.