Start › Östergötlands län › Linköping
Team Niska AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 38 | 50 | 45 | 10 | 46 | 17 | 34 |
| Nettoomsättning | 38 | 50 | 45 | 10 | 46 | 17 | 34 |
| Rörelsekostnader | 18 | 22 | 15 | 10 | 77 | 17 | 36 |
| Övriga externa kostnader | 18 | 22 | 15 | 10 | 13 | 15 | 24 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 64 | 2 | 12 |
| Rörelseresultat | 20 | 28 | 30 | 0 | −30 | 0 | −2 |
| Finansiella poster | 129 | 40 | 43 | 45 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 99 | 4 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 30 | 36 | 43 | 45 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 149 | 68 | 74 | 44 | −30 | 0 | −2 |
| Bokslutsdispositioner | −38 | −16 | −18 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −38 | −16 | −18 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 111 | 52 | 56 | 44 | −30 | 0 | −2 |
| Skatt på årets resultat | 24 | 11 | 11 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 87 | 41 | 44 | 41 | −30 | 0 | −2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 642 | 1 004 | 1 053 | 1 172 | 1 179 | 80 | 81 |
| Anläggningstillgångar | 569 | 947 | 950 | 1 045 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 569 | 947 | 950 | 1 045 | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 50 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 322 | 200 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 569 | 625 | 750 | 995 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 74 | 57 | 103 | 127 | 1 179 | 80 | 81 |
| Kortfristiga fordringar | 40 | 43 | 62 | 0 | 8 | 2 | 0 |
| Kundfordringar | 2 | 6 | – | 0 | 1 | – | – |
| Övriga fordringar | 33 | 36 | 62 | 0 | 8 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 5 | – | – | – | 0 | 1 | 0 |
| Kassa och bank | 34 | 15 | 41 | 127 | 1 170 | 78 | 81 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 642 | 1 004 | 1 053 | 1 172 | 1 179 | 80 | 81 |
| Eget kapital | 261 | 174 | 133 | 89 | 47 | 48 | 48 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 211 | 124 | 83 | 39 | −3 | −2 | −2 |
| Balanserat resultat | 124 | 83 | 39 | −3 | 28 | −2 | 0 |
| Årets resultat | 87 | 41 | 44 | 41 | −30 | 0 | −2 |
| Obeskattade reserver | 72 | 34 | 18 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 72 | 34 | 18 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 310 | 796 | 902 | 1 083 | 1 132 | 32 | 33 |
| Skatteskulder | 23 | 22 | 14 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 277 | 764 | 883 | 1 075 | 1 125 | 25 | 26 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 5 | 5 | 7 | 7 | 7 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −3 | −2 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 30 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under räkenskapsåret årerupptagit delar av sin verksamheten vilket förklarar skillnaderna mellan åren.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under räkenskapsåret varit till stor del vilande vilket påverkar förändringen i omsättning mellan räkenskapsåren.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat om man jämför med föregående år vilket beror på lättade restriktioner under året med tanke på coronapandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerhet kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 50 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 50 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 50 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 535 | 625 | 750 | 995 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 1 045 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 90 | 125 | 200 | 50 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 322 | 200 | 0 |
| Årets inköp | 250 | 122 | 200 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 572 | 0 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 122 | 200 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- LINDHAGSVÄGEN 3, 589 43 LINKÖPING
- Registrerat
- 2018-09-04
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultation inom organisations- och ledarskapsutveckling, teambuilding och coachning samt manuell medicin, hälsa, fys- och personlig träning, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5025-6122
- Team Niska AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Linköping
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-09
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsultverksamhet med inriktning på organisations- och ledarskapsutveckling, teambuilding och coachning. Därutöver erbjuder bolaget tjänster inom manuell medicin, hälsa samt fys- och personlig träning. Verksamheten syftar till att stärka både individers och organisationers utveckling genom professionellt utformade insatser som främjar välmående, effektivitet och långsiktig hållbarhet. Företaget har sitt säte i Linköping .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.