Start › Stockholms län › Rimbo
RAB Bygg AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 983 | 22 406 | 24 196 | 8 809 | 4 607 |
| Nettoomsättning | 5 621 | 21 160 | 23 751 | 8 665 | 4 607 |
| Övriga rörelseintäkter | 362 | 1 246 | 445 | 144 | 0 |
| Rörelsekostnader | 6 274 | 24 934 | 22 716 | 7 682 | 3 911 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 755 | 12 362 | 10 967 | 4 314 | 2 662 |
| Övriga externa kostnader | 858 | 4 439 | 3 962 | 1 435 | 493 |
| Personalkostnader | 650 | 7 296 | 7 724 | 1 889 | 756 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 603 | 54 | 44 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 11 | 234 | 10 | – | – |
| Rörelseresultat | −291 | −2 528 | 1 480 | 1 127 | 697 |
| Finansiella poster | −22 | −39 | −13 | −3 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 22 | 39 | 13 | 3 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −313 | −2 567 | 1 467 | 1 124 | 696 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 982 | −513 | −293 | −177 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 982 | −513 | −293 | −177 |
| Resultat före skatt | −313 | −1 585 | 954 | 831 | 519 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 309 | 199 | 114 |
| Årets resultat | −313 | −1 585 | 645 | 633 | 405 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 599 | 3 763 | 7 226 | 2 689 | 1 167 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 1 025 | 381 | 189 | 13 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 1 025 | 170 | 176 | 0 |
| Byggnader och mark | 0 | 1 025 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 170 | 176 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 211 | 13 | 13 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | 211 | 13 | 13 |
| Omsättningstillgångar | 1 599 | 2 738 | 6 845 | 2 500 | 1 154 |
| Kortfristiga fordringar | 1 493 | 2 042 | 4 469 | 664 | 510 |
| Kundfordringar | 1 157 | 1 792 | 3 336 | 400 | 369 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | 937 | – | – |
| Övriga fordringar | 296 | 1 | 37 | 156 | 2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 40 | 249 | 158 | 108 | 139 |
| Kassa och bank | 107 | 696 | 2 376 | 1 835 | 643 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 599 | 3 763 | 7 226 | 2 689 | 1 167 |
| Eget kapital | −5 | 158 | 1 743 | 1 098 | 465 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 60 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 60 | 60 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | −55 | 108 | 1 693 | 1 048 | 405 |
| Överkursfond | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 258 | 1 693 | 1 048 | 415 | 0 |
| Årets resultat | −313 | −1 585 | 645 | 633 | 405 |
| Obeskattade reserver | – | – | 982 | 470 | 177 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 982 | 470 | 177 |
| Långfristiga skulder | 0 | 948 | 209 | 200 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 948 | 209 | 200 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 605 | 2 657 | 4 292 | 921 | 525 |
| Leverantörsskulder | 190 | 573 | 1 293 | 203 | 243 |
| Skatteskulder | 13 | 232 | 245 | 307 | 66 |
| Övriga skulder | 1 300 | 1 422 | 2 025 | 411 | 183 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 101 | 70 | 729 | 0 | 33 |
| Ställda säkerheter | 0 | 986 | – | – | – |
| Fastighetsinteckningar | 0 | 986 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 1 693 | 1 048 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 150 | – | – | 10 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med mer än 30% till följd av att verksamheten under året flyttats över till RosaSågen Entreprenad AB (559401-4044).
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets slut har en dom avkunnats i den tvist bolaget har kring en fordran, vilket påverkar bolaget framåt. Styrelsen har överklagat domen till högre instans och bedömer chanserna som goda framåt. Bolaget har bytt namn från RosaSågen AB till RAB Bygg AB.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för RAB Bygg AB för år 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av RAB Bygg ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till RAB Bygg AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget följer utvecklingen av utbrottet av det nya coronaviruset, Covid-19, och vidtar löpande nödvändiga åtgärder för att begränsa eventuell påverkan på bolagets verksamhet. Bolaget kan i dagsläget inte bedöma omfattningen av den eventuella påverkan, om någon, som utbrottet kan komma att få på bolagets resultat och verksamhet efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget följer utvecklingen av utbrottet av det nya coronaviruset, Covid-19, och vidtar löpande nödvändiga åtgärder för att begränsa eventuell påverkan på bolagets verksamhet. Bolaget kan i dagsläget inte bedöma omfattningen av den eventuella påverkan, om någon, som utbrottet kan komma att få på bolagets resultat och verksamhet efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 372 |
| Årets inköp | – | 1 372 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 372 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 347 |
| Årets nedskrivningar | – | 347 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 268 | 220 |
| Årets inköp | – | – | 48 | 220 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 268 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | 0 | 98 | 44 |
| Årets avskrivningar | – | 40 | 54 | 44 |
| Återförda avskrivningar | – | 138 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Nivsta byväg 16, 762 95 GOTTRÖRA
- Registrerat
- 2018-09-03
Verksamhet enligt registret
Byggverksamhet
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-10-15
- Annonser totalt
- 5
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-02-25
- Senaste annonsen
- 2022-05-12
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 5 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2024-06-27)
- Årsstämma
- 2024-06-28
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver byggnadsverksamhet och därmed förenligt verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Bolagets egna kapital är förbrukat per bokslutsdag och någon kontrollbalansräkning har inte upprättats i tid och styrelsen har valt att driva bolaget vidare med personligt ansvar. Dock har alla större externa skulder per balansdag reglerats efter balansdagen. Under 2023 har styrelsen beslutat att minska verksamhetens omfattning och verksamheten har övergått till RosaSågen Entreprenad AB (559401-4044). Bolaget har förlikats i en tvist i domstol, och i denna förlikning erhållit det belopp som fanns upptagen som en fordran i föregående års bokslut.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.