Start › Stockholms län › Järfalla
Taban Taxi Sverige AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 460 | 3 347 | 3 698 | 2 192 | 1 260 | 1 156 | 1 838 |
| Nettoomsättning | 3 435 | 3 324 | 3 698 | 2 192 | 1 250 | 1 034 | 1 838 |
| Övriga rörelseintäkter | 25 | 22 | – | 0 | 10 | 123 | 0 |
| Rörelsekostnader | 3 335 | 3 040 | 3 270 | 1 937 | 1 166 | 1 150 | 1 471 |
| Råvaror och förnödenheter | 827 | 807 | 864 | 410 | 385 | 343 | 485 |
| Övriga externa kostnader | 132 | 105 | 98 | 74 | 60 | 45 | 35 |
| Personalkostnader | 1 777 | 1 737 | 1 945 | 1 106 | 569 | 702 | 896 |
| Av- och nedskrivningar | 364 | 392 | 364 | 347 | 64 | 59 | 54 |
| Övriga rörelsekostnader | 237 | – | – | 0 | 88 | – | – |
| Rörelseresultat | 124 | 306 | 427 | 256 | 94 | 7 | 367 |
| Finansiella poster | −39 | −41 | −50 | −13 | −4 | −5 | −7 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 5 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 40 | 43 | 55 | 13 | 4 | 5 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | 85 | 265 | 377 | 243 | 90 | 2 | 360 |
| Bokslutsdispositioner | 215 | 30 | −95 | −60 | – | 0 | −90 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 215 | 30 | −95 | −60 | – | 0 | −90 |
| Resultat före skatt | 300 | 295 | 282 | 183 | 90 | 2 | 270 |
| Skatt på årets resultat | 64 | 64 | 60 | 39 | 20 | 1 | 59 |
| Årets resultat | 236 | 231 | 222 | 144 | 70 | 1 | 211 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 469 | 1 416 | 1 883 | 899 | 1 140 | 615 | 766 |
| Anläggningstillgångar | 1 173 | 1 141 | 1 533 | 547 | 886 | 461 | 520 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 63 | 95 | 126 | 56 | – | – | – |
| Goodwill | 63 | 95 | 126 | 56 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 096 | 1 032 | 1 392 | 484 | 607 | 182 | 241 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 096 | 1 032 | 1 392 | 484 | 607 | 182 | 241 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 14 | 14 | 14 | 7 | 279 | 279 | 279 |
| Andelar i intresseföretag | 14 | 14 | 14 | 7 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | 0 | 279 | 279 | 279 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 296 | 275 | 350 | 353 | 254 | 154 | 246 |
| Kortfristiga fordringar | 74 | 119 | 118 | 52 | 189 | 31 | 116 |
| Kundfordringar | 67 | 111 | 104 | 43 | 38 | 25 | 0 |
| Övriga fordringar | 6 | 2 | 10 | 7 | 151 | 2 | 45 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 | 5 | 4 | 2 | 0 | 3 | 71 |
| Kassa och bank | 221 | 157 | 231 | 301 | 64 | 123 | 130 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 469 | 1 416 | 1 883 | 899 | 1 140 | 615 | 766 |
| Eget kapital | 575 | 489 | 378 | 326 | 332 | 262 | 261 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 525 | 439 | 328 | 276 | 282 | 212 | 211 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 289 | 208 | 106 | 132 | 212 | 211 | 0 |
| Årets resultat | 236 | 231 | 222 | 144 | 70 | 1 | 211 |
| Obeskattade reserver | 0 | 215 | 245 | 150 | 90 | 90 | 90 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 215 | 245 | 150 | 90 | 90 | 90 |
| Långfristiga skulder | 737 | 528 | 1 014 | 310 | 621 | 134 | 257 |
| Skulder till kreditinstitut | 704 | 499 | 993 | 301 | 619 | 134 | 207 |
| Övriga skulder | 34 | 29 | 21 | 9 | 2 | 0 | 50 |
| Kortfristiga skulder | 156 | 184 | 246 | 113 | 97 | 129 | 158 |
| Leverantörsskulder | 13 | 14 | 19 | 9 | 4 | 5 | 0 |
| Skatteskulder | 16 | 80 | 107 | 58 | 21 | 63 | 61 |
| Övriga skulder | 103 | 53 | 63 | 32 | 59 | 49 | 45 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 24 | 37 | 57 | 13 | 13 | 12 | 52 |
| Ställda säkerheter | 598 | 528 | – | – | – | – | – |
| Äganderättsförbehåll | 598 | 528 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 150 | 120 | 70 | 100 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 150 | 120 | 70 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 282 | 212 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 279 | 279 | 279 |
| Årets inköp | – | – | – | 279 |
| Omklassificeringar | −279 | – | – | – |
Goodwill
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 437 | 437 | 437 | 279 |
| Ackumulerade avskrivningar | 342 | 311 | 310 | 223 |
| Årets avskrivningar | – | 32 | 87 | 223 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 32 | 32 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 32 | 32 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 818 | 1 803 | 1 803 | 618 | 618 | 295 | 295 |
| Årets inköp | 633 | – | 1 185 | – | 618 | – | 295 |
| Försäljningar och utrangeringar | 618 | – | – | – | 295 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 722 | 771 | 410 | 134 | 10 | 113 | 54 |
| Årets avskrivningar | 332 | 361 | 277 | 124 | 64 | 59 | 54 |
| Återförda avskrivningar | 381 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | −167 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HJÄLMVÄGEN 13 A, 175 68 JÄRFÄLLA
- Registrerat
- 2018-08-21
- Bransch
- Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
Verksamhet enligt registret
Ska bedriva taxiverksamhet samt budbilsverksamhet.
Bankgironummer
- 5292-6888
- Taban Taxi Sverige AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-10
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
TaxiverksamhetBolaget har sitt säte i Sundbyberg.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.