Start › Stockholms län › Stockholm
Hornstull Barberian AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 791 | 1 389 | 1 376 | 1 311 | 1 745 | 1 395 |
| Nettoomsättning | 807 | 1 145 | 1 392 | 1 284 | 1 454 | 1 181 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −16 | 0 | −34 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 243 | 18 | 26 | 291 | 214 |
| Rörelsekostnader | 686 | 1 336 | 1 325 | 1 300 | 1 407 | 1 293 |
| Råvaror och förnödenheter | 28 | 60 | 50 | 61 | 107 | 105 |
| Övriga externa kostnader | 459 | 829 | 576 | 587 | 398 | 375 |
| Personalkostnader | 93 | 444 | 681 | 642 | 891 | 803 |
| Av- och nedskrivningar | 106 | 2 | 17 | 10 | 10 | 10 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 1 | 0 |
| Rörelseresultat | 104 | 53 | 51 | 11 | 338 | 102 |
| Finansiella poster | −4 | −18 | −1 | −1 | 0 | −4 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 5 | 19 | 2 | 1 | 0 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 100 | 35 | 50 | 10 | 338 | 98 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 100 | 35 | 50 | 10 | 338 | 98 |
| Skatt på årets resultat | 21 | 7 | 11 | 4 | 72 | 15 |
| Årets resultat | 80 | 27 | 39 | 6 | 267 | 82 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 704 | 722 | 487 | 592 | 654 | 400 |
| Anläggningstillgångar | 469 | 493 | 159 | 177 | 150 | 160 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 360 | 450 | – | – | – | – |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 360 | 450 | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 66 | 0 | 30 | 47 | 20 | 30 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 66 | 0 | 30 | 47 | 20 | 30 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 43 | 43 | 130 | 130 | 130 | 130 |
| Andra långfristiga fordringar | 43 | 43 | 130 | 130 | 130 | 130 |
| Omsättningstillgångar | 235 | 229 | 327 | 415 | 504 | 240 |
| Varulager m.m. | 16 | 33 | 33 | 67 | 56 | 70 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 16 | 33 | 33 | 67 | 56 | 70 |
| Kortfristiga fordringar | 75 | 101 | 87 | 40 | 35 | 0 |
| Kundfordringar | 0 | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | 75 | 97 | 83 | 40 | 35 | 0 |
| Kassa och bank | 144 | 95 | 207 | 308 | 414 | 171 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 704 | 722 | 487 | 592 | 654 | 400 |
| Eget kapital | 530 | 450 | 422 | 383 | 377 | 110 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 480 | 400 | 372 | 333 | 327 | 60 |
| Balanserat resultat | 400 | 372 | 333 | 327 | 60 | −22 |
| Årets resultat | 80 | 27 | 39 | 6 | 267 | 82 |
| Långfristiga skulder | 125 | 252 | 0 | 89 | 153 | 217 |
| Skulder till kreditinstitut | 125 | 198 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 53 | 0 | 89 | 153 | 217 |
| Kortfristiga skulder | 50 | 21 | 64 | 119 | 124 | 73 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | −7 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Skatteskulder | 21 | 7 | 11 | 57 | 87 | 15 |
| Övriga skulder | 25 | 13 | 53 | 62 | 37 | 64 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 4 | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 333 | 327 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 43 | 43 | 43 | 130 | 130 | 130 | 130 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 86 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 532 | 450 | 450 | 87 | 87 | 50 | 50 |
| Årets inköp | 82 | 450 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | −37 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 106 | 87 | 58 | 58 | 40 | 30 | 20 |
| Årets avskrivningar | 106 | 30 | 17 | 10 | 10 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- STYRMANSGATAN 52, 114 60 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-08-20
- Bransch
- Frisörer och barberare
Verksamhet enligt registret
Frisör och Barberare
Bankgironummer
- 5306-8045
- Hornstull Barberian AB
kontrollerat 2026-10-17
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-03
- Annonser totalt
- 2
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2024-09-18
- Senaste annonsen
- 2024-10-07
Annonser per år
| År | 2024 |
|---|---|
| Annonser | 2 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-15
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget registrerades år 2018 och föremålet för bolagets verksamhet är frisörer, samt andra hår & skönhetsvård och därmed förenlig verksamhet
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.