Start › Dalarnas län › Mora
Hellion Production AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 233 | 2 679 | 3 156 | 1 887 | 232 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 3 222 | 2 679 | 3 149 | 1 880 | 232 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 11 | 0 | 7 | 7 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 024 | 2 701 | 3 309 | 1 623 | 203 | 0 | 1 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 51 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 1 303 | 1 226 | 1 569 | 737 | 4 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 890 | 702 | 798 | 412 | 189 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 606 | 574 | 693 | 372 | 0 | 0 | 1 |
| Av- och nedskrivningar | 194 | 199 | 199 | 102 | 9 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 32 | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 209 | −22 | −154 | 264 | 29 | 0 | −1 |
| Finansiella poster | −35 | −31 | −30 | −30 | −23 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 35 | 31 | 31 | 30 | 23 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 173 | −53 | −184 | 234 | 6 | 0 | −1 |
| Bokslutsdispositioner | −85 | 0 | 233 | −233 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −18 | – | – | – | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | −67 | 0 | 233 | −233 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 89 | −53 | 49 | 1 | 6 | 0 | −1 |
| Skatt på årets resultat | 11 | 0 | 7 | 0 | 1 | – | – |
| Årets resultat | 78 | −53 | 42 | 0 | 5 | 0 | −1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 088 | 1 199 | 1 276 | 1 466 | 541 | 48 | 66 |
| Anläggningstillgångar | 570 | 776 | 975 | 1 174 | 93 | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 378 | 437 | 495 | 553 | – | – | – |
| Goodwill | 378 | 437 | 495 | 553 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 192 | 339 | 480 | 621 | 93 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 192 | 339 | 480 | 621 | 93 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 518 | 423 | 301 | 292 | 448 | 48 | 66 |
| Varulager m.m. | 206 | 175 | 92 | 106 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 74 | 91 | 56 | 106 | – | – | – |
| Förskott till leverantörer | 132 | 84 | 36 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 126 | 213 | 192 | 58 | 445 | 0 | 16 |
| Kundfordringar | 0 | 36 | 20 | 50 | 45 | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 39 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 28 | 132 | 51 | 2 | 400 | 0 | 16 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 98 | 6 | 121 | 6 | – | – | – |
| Kassa och bank | 185 | 35 | 17 | 128 | 4 | 48 | 50 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 088 | 1 199 | 1 276 | 1 466 | 541 | 48 | 66 |
| Eget kapital | 121 | 43 | 96 | 54 | 53 | 48 | 49 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 71 | −7 | 46 | 4 | 3 | −2 | −1 |
| Balanserat resultat | −7 | 46 | 4 | 3 | −2 | −1 | 0 |
| Årets resultat | 78 | −53 | 42 | 0 | 5 | 0 | −1 |
| Obeskattade reserver | 85 | – | 0 | 233 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 18 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 67 | – | 0 | 233 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 49 | 118 | 260 | 260 | 403 | 0 | 17 |
| Skulder till kreditinstitut | 49 | 112 | 260 | 260 | 323 | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 6 | 0 | 0 | 80 | 0 | 17 |
| Kortfristiga skulder | 833 | 1 038 | 920 | 919 | 86 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 84 | 84 | – | 84 | 77 | – | – |
| Leverantörsskulder | 129 | 230 | 144 | 179 | – | – | – |
| Skatteskulder | 19 | 14 | 8 | 1 | 1 | – | – |
| Övriga skulder | 474 | 592 | 720 | 542 | 3 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 126 | 117 | 48 | 112 | 5 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 3 | −2 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Mot bakgrund av utbrottet av det nya coronaviruset och Covid-19 följer Hellion Production AB händelseutvecklingen noga och vidtar åtgärder för att minimera eller eliminera påverkan på bolagets verksamhet. Hellion Production AB följer riktlinjer från Folkhälsomyndigheten. Hellion Production AB har till dags dato inte märkt av någon betydande påverkan på verksamheten från coronaviruset.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Goodwill
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 582 | 582 | 582 | 582 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 204 | 146 | 87 | 29 | 0 |
| Årets avskrivningar | 58 | 58 | 58 | 29 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 663 | 703 | 703 | 703 | 103 | 0 |
| Årets inköp | 20 | 0 | – | 600 | 103 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 60 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 471 | 364 | 223 | 82 | 9 | 0 |
| Årets avskrivningar | 136 | 141 | 141 | 73 | 9 | 0 |
| Återförda avskrivningar | 28 | 0 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- RÖNNBÄRSSTIGEN 13 A, 792 52 MORA
- Registrerat
- 2018-08-01
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva bild- och videoproduktion, uthyrning av ljus och ljudanläggningar, musikverksamhet, restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5515-8828
- Hellion Production AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Mora
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-19
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företagets verksamhet är bild- och videoproduktion,restaurang samt musikverksamhet vilket innefattar event och livespelningar. Restaurang samt musikverksamhet drivs som rockklubb i förhyrda lokaler invid bastubacksbron i centrala Mora. "Dalarnas Hetaste Livescen" Ni hittar oss vid brofästet till badstubacksbron vackert beläget vid strandkanten till Österdalälven i anrika byggnader med sina anor från slutet av 1800 talet. Förr var det industri i denna byggnad, men idag är det ombyggt till en rockklubb där vi valt att spara en del av det gamla för att skapa en gemytlig miljö för er gäster som besöker oss skall kunna njuta av. Lilla Helfvetet rockklubb är ett unikt ställe som inte är som andra. Närheten till banden med ett ljud och ljus system som är anpassat för att ge publiken det bästa. Vi har en kapacitet på 250 personer och att man kommer banden så nära gör att det blir mycket intima spelningar hos oss. Ska du uppleva livespelningar, ja då är det Lilla Helfvetet du ska besöka. Följ oss på Facebook så är du hela tiden uppdaterad på vad som händer hos oss. Varmt välkomna till Dalarnas hetaste livescen, Lilla Helfvetet Rockklubb i Mora! Företaget har sitt säte i Mora .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.