Start › Stockholms län › Stockholm
Skin by Malin AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 508 | 585 | 893 | 932 | 847 | 607 | 639 |
| Nettoomsättning | 507 | 582 | 892 | 929 | 847 | 607 | 639 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 2 | 2 | 3 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 476 | 677 | 782 | 873 | 768 | 684 | 548 |
| Råvaror och förnödenheter | 63 | 64 | 111 | 72 | 74 | 0 | 123 |
| Handelsvaror | 3 | −8 | 26 | – | 5 | 46 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 398 | 417 | 445 | 515 | 599 | 554 | 366 |
| Personalkostnader | 12 | 124 | 120 | 206 | 10 | 5 | 39 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 79 | 80 | 80 | 80 | 80 | 11 |
| Rörelseresultat | 32 | −92 | 111 | 59 | 80 | −77 | 91 |
| Finansiella poster | −8 | −12 | −21 | −24 | −29 | −30 | −21 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 8 | 13 | 22 | 24 | 29 | 30 | 21 |
| Resultat efter finansiella poster | 24 | −104 | 90 | 35 | 51 | −107 | 70 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 22 | −22 | – | 0 | 17 | −17 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 22 | −22 | – | 0 | 17 | −17 |
| Resultat före skatt | 24 | −82 | 68 | 35 | 51 | −90 | 53 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 14 | – | – | 0 | 12 |
| Årets resultat | 24 | −82 | 54 | 35 | 51 | −90 | 41 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 319 | 328 | 447 | 444 | 694 | 640 | 743 |
| Anläggningstillgångar | 144 | 144 | 223 | 303 | 383 | 463 | 492 |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | 0 | 74 | 148 | 221 | 295 | 319 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 0 | 0 | 74 | 148 | 221 | 295 | 319 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 5 | 11 | 17 | 23 | 29 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 5 | 11 | 17 | 23 | 29 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 |
| Andra långfristiga fordringar | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 |
| Omsättningstillgångar | 175 | 184 | 223 | 141 | 311 | 177 | 251 |
| Varulager m.m. | 44 | 48 | 40 | 65 | 59 | 84 | 52 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 26 | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 44 | 48 | 40 | 65 | 59 | 58 | 52 |
| Kortfristiga fordringar | 76 | 62 | 111 | 60 | 60 | 51 | 102 |
| Kundfordringar | 29 | 27 | 30 | 15 | 21 | 21 | 2 |
| Övriga fordringar | 14 | 3 | 23 | 11 | 15 | 4 | 100 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 33 | 32 | 58 | 34 | 24 | 25 | – |
| Kassa och bank | 55 | 74 | 72 | 16 | 192 | 42 | 97 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 319 | 328 | 447 | 444 | 694 | 640 | 743 |
| Eget kapital | 83 | 59 | 191 | 137 | 102 | 51 | 91 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 33 | 9 | 141 | 87 | 52 | 1 | 41 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 9 | 91 | 87 | 52 | 1 | 91 | 0 |
| Årets resultat | 24 | −82 | 54 | 35 | 51 | −90 | 41 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 22 | – | – | 0 | 17 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 22 | – | – | 0 | 17 |
| Långfristiga skulder | 85 | 113 | 176 | 270 | 386 | 433 | 434 |
| Skulder till kreditinstitut | 61 | 89 | 156 | 265 | 374 | 422 | 434 |
| Övriga skulder | 24 | 24 | 20 | 5 | 11 | 11 | – |
| Kortfristiga skulder | 150 | 157 | 57 | 37 | 206 | 156 | 201 |
| Förskott från kunder | – | – | 0 | 1 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 11 | 11 | 44 | 3 | 46 | 1 | 80 |
| Skatteskulder | 0 | 2 | 3 | – | 0 | 12 | 12 |
| Övriga skulder | 139 | 127 | 10 | 33 | 160 | 142 | 110 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 18 | 1 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 50 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 87 | 52 | 1 | 41 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | 50 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | 50 | – | – | – | – | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | – | – | 50 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 380 | 380 | 380 | 380 | 380 | 380 | 330 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 50 | 330 |
| Ackumulerade avskrivningar | 380 | 380 | 306 | 232 | 159 | 85 | 11 |
| Årets avskrivningar | – | 74 | 74 | 74 | 74 | 85 | 11 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 30 |
| Ackumulerade avskrivningar | 30 | 30 | 24 | 18 | 12 | 6 | 0 |
| Årets avskrivningar | – | 5 | 6 | 6 | 6 | 6 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- FLEMINGGATAN 34 BV, 112 32 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-07-30
- Bransch
- Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Verksamhet enligt registret
Salongsverksamhet, skönhets- och hudbehandling, försäljning av skönhetsprodukter och behandlingsrådgivning.
Bankgironummer
- 5284-9692
- SKIN BY MALIN AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-15
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2018 och bedriver salongverksamhet, skönhets-och hudbehandling, försäljning av skönhetsprodukter och behandlingsrådgivning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.