Start › Stockholms län › Spånga
Tupal Development AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 052 | 2 088 | 2 002 | 1 975 | 2 029 | 1 710 | 1 858 |
| Nettoomsättning | 2 052 | 2 088 | 2 002 | 1 975 | 2 029 | 1 710 | 1 858 |
| Rörelsekostnader | 1 391 | 1 364 | 1 534 | 1 511 | 1 497 | 1 274 | 1 294 |
| Övriga externa kostnader | 95 | 106 | 104 | 56 | 45 | 52 | 102 |
| Personalkostnader | 1 297 | 1 258 | 1 430 | 1 454 | 1 452 | 1 222 | 1 192 |
| Rörelseresultat | 661 | 724 | 467 | 464 | 532 | 436 | 564 |
| Finansiella poster | 0 | 55 | 0 | −1 | −2 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 54 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 661 | 779 | 468 | 463 | 530 | 436 | 564 |
| Resultat före skatt | 661 | 779 | 468 | 463 | 530 | 436 | 564 |
| Skatt på årets resultat | 139 | 200 | 135 | 134 | 148 | 133 | 152 |
| Årets resultat | 522 | 579 | 333 | 329 | 382 | 303 | 412 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 877 | 1 866 | 1 504 | 1 274 | 1 302 | 1 282 | 854 |
| Anläggningstillgångar | 975 | 975 | 840 | 660 | 480 | 300 | 120 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 975 | 975 | 840 | 660 | 480 | 300 | 120 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 975 | 975 | 840 | 660 | 480 | 300 | 120 |
| Omsättningstillgångar | 902 | 891 | 664 | 614 | 822 | 982 | 734 |
| Kortfristiga fordringar | 409 | 402 | 470 | 408 | 444 | 480 | 315 |
| Kundfordringar | 408 | 402 | 456 | 396 | 444 | 480 | 315 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 14 | 12 | 0 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 492 | 489 | 194 | 206 | 378 | 502 | 419 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 877 | 1 866 | 1 504 | 1 274 | 1 302 | 1 282 | 854 |
| Eget kapital | 670 | 648 | 470 | 437 | 508 | 525 | 462 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 620 | 598 | 420 | 387 | 458 | 475 | 412 |
| Balanserat resultat | 98 | 20 | 87 | 58 | 75 | 172 | 0 |
| Årets resultat | 522 | 579 | 333 | 329 | 382 | 303 | 412 |
| Avsättningar | 975 | 975 | 840 | 660 | 480 | 300 | 120 |
| Kortfristiga skulder | 231 | 243 | 194 | 178 | 314 | 456 | 272 |
| Skatteskulder | 38 | 54 | – | 0 | 124 | 259 | 137 |
| Övriga skulder | 186 | 181 | 194 | 178 | 190 | 197 | 135 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 400 | 500 | 400 | 300 | 400 | 400 | 240 |
| Annan föreslagen utdelning | 400 | 500 | 400 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 458 | 475 | 412 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 975 | 975 | 840 | 660 | 480 | 300 | 120 |
| Årets inköp | – | 135 | 180 | 180 | 180 | 180 | 120 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | – | 0 |
Om bolaget
- Adress
- SKYMNINGSSTIGEN 14 A, 163 51 SPÅNGA
- Registrerat
- 2018-07-16
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom dataområdet såsom systemutveckling, systemförvaltning, systemtestning, projektledning, verksamhetsutveckling, utbildning samt därmed sammanhängande verksamhet. Bolaget skall bedriva rådgivning inom redovisning och ekonomi samt därmed sammanhängande verksamhet. Bolaget skall vidare bedriva verksamhet inom handel med aktier och andra värdepapper, bedriva förvaltning av fast och lös egendom samt därmed sammanhängande verksamhet.
Bankgironummer
- 5289-1033
- Tupal Development AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-23
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom IT och systemutveckling. Kunder är större och medelstora svenska företag i Stockholmsområdet samt Västerås. Under verksamhetsåret har Bolaget arbetat mot en kund. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.