Start › Stockholms län › Stockholm
Crane Equity AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025-12 | 2025-09 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 1 205 | 66 | 3 300 | – | – | – |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 27 | 3 267 | 14 689 | 4 374 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 1 205 | 39 | 33 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | −57 | 45 627 | 611 | 4 795 | 3 307 | – | – | – |
| Handelsvaror | −74 | 3 646 | 548 | 1 956 | 3 267 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 16 | 41 375 | 5 | 2 762 | 40 | – | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 606 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 58 | 77 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 57 | −45 627 | 593 | −4 728 | −7 | 10 487 | 2 323 | −11 |
| Finansiella poster | 2 121 | 99 146 | −10 162 | 22 888 | −7 540 | – | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −6 | −39 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 27 | 2 631 | 8 372 | 8 325 | 10 518 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 8 476 | 6 485 | 8 521 | 5 775 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 179 | 53 519 | −9 569 | 18 160 | −7 547 | 8 908 | 12 010 | −842 |
| Bokslutsdispositioner | 1 072 | 3 669 | −493 | −678 | −1 187 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 3 669 | −493 | −678 | −1 187 | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 1 072 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 3 250 | 57 188 | −10 061 | 17 481 | −8 734 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 304 | 419 | 733 | – | – | – |
| Årets resultat | 3 250 | 57 188 | −10 366 | 17 062 | −9 467 | – | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025-12 | 2025-09 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 132 390 | 137 361 | 253 543 | 258 773 | 216 117 | 197 786 | 44 555 | 53 427 |
| Anläggningstillgångar | 108 842 | 125 800 | 136 689 | 82 990 | 71 241 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 108 842 | 125 800 | 136 689 | 82 990 | 71 241 | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 37 123 | 36 064 | 36 079 | 607 | 40 | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 52 953 | 52 953 | 30 | 1 008 | 2 717 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 18 753 | 36 769 | 32 100 | 12 900 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 8 | 8 | 68 432 | 68 424 | 68 424 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 6 | 6 | 48 | 51 | 60 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 23 548 | 11 561 | 116 854 | 175 783 | 144 877 | – | – | – |
| Varulager m.m. | 1 488 | 1 414 | 3 050 | 3 598 | 912 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 16 016 | 385 | 102 099 | 171 154 | 136 858 | – | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 68 | 18 | 15 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 16 016 | 0 | 18 398 | 79 442 | 9 131 | – | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | – | 0 | 8 682 | 4 104 | 69 338 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 206 | 825 | 581 | 34 522 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 179 | 19 | 85 | 14 | – | – | – |
| Kassa och bank | 6 044 | 9 761 | 11 704 | 1 031 | 7 107 | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 132 390 | 137 361 | 253 543 | 258 773 | 216 117 | – | – | – |
| Eget kapital | 131 603 | 136 353 | 96 887 | 107 252 | 77 496 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 2 750 | 2 750 | 75 000 | 75 000 | 75 000 | – | – | – |
| Aktiekapital | 2 750 | 2 750 | 75 000 | 75 000 | 75 000 | – | – | – |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 128 853 | 133 603 | 21 887 | 32 252 | 2 496 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 125 603 | 76 415 | 32 252 | 15 190 | 11 964 | – | – | – |
| Årets resultat | 3 250 | 57 188 | −10 366 | 17 062 | −9 467 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 787 | 787 | 4 456 | 3 963 | 3 285 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 787 | 787 | 4 456 | 3 963 | 3 285 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 221 | 152 201 | 147 558 | 135 336 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 15 | – | – | – | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | – | 0 | 5 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 658 | 1 153 | 2 080 | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 206 | 151 165 | 145 846 | 133 237 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 373 | 559 | 19 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025-12 | 2025-09 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 8 000 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 8 000 | – | – | – | – | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025-12 | 2025-09 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 3 278 | – | 12 694 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget, med säte i Stockholm, äger 54% av aktierna i dotterföretaget Snegiw AB, 559253-7533. Snegiw AB bedriver förvaltning av egna fastigheter via dotterföretag. Fastigheterna är belägna i Tranås. Därutöver är bolaget delägare i intresseföretaget Crane Admin AB, 559104-6635, (46%), som har lämnat lån till fastighetsförvaltande dotterbolag till Snegiw AB. Bolaget äger även 100% av aktierna i Spårkraft LKST AB, 559504-5179, som investerat i kapitalandelslån i verksamhet inom sektorn för spårbundna fordon. Dotterbolagets verksamhet är finansierad i sin helhet av bolaget.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget, som har sitt säte i Stockholm, äger 54% av aktierna i Snegiw AB, 559253-7533, och lika mycket i Wigénsgruppen AB, 559442-0514. Snegiw AB och Wigénsgruppen AB bedriver förvaltning av egna fastigheter via dotterföretag. Dessa fastigheter är belägna i Tranås. Därutöver är bolaget delägare i intresseföretaget Crane Admin AB, 559104-6635, (46%), som har lämnat lån till fastighetsförvaltande dotterbolag till Snegiw AB respektive Wigénsgruppen AB. Bolaget äger även 100% av aktierna i Spårkraft LKST AB, 559504-5179, som investerat i kapitalandelslån i verksamhet inom sektorn för spårbundna fordon. Dotterbolagets verksamhet är finansierad i sin helhet av bolaget. Bolaget bedriver handel med värdepapper. Omfattningen varierar mellan åren.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Årets resultat har belastats med nedskrivningar av fordringar på bolag som man har ägarintresse i.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2024
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget, som har sitt säte i Stockholm, äger 60% av aktierna i Casa TornBodd AB, 559192-2447, 54% i Snegiw AB, 559253-7533, och 54% i Wigénsgruppen AB, 559442-0514. Snegiw AB och Wigénsgruppen AB bedriver förvaltning av egna fastigheter via dotterföretag. Dessa fastigheter är belägna i Tranås. Casa TornBodd AB är under avveckling. Därutöver är bolaget delägare i intresseföretagen BolagsBostäder Sthlm AB, 559192-2439, (50%), Cereza Plegar AB, 559247-4059, (20%) och Villa X AB, 559361-8191 (20%). Villa X AB bedriver uthyrning av naturnära fastigheter via Airbnb. BolagsBostäder Sthlm AB och Cereza Plegar AB är under avveckling. Bolaget äger även 15% av Nordic Re-Finance AB, 556703-5877. Nordic Re-Finance AB bedriver uthyrning av lok. Bolaget bedriver handel med värdepapper. Omfattningen varierar mellan åren. Verksamheten är finansierad av bolagets ägare.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Årets resultat har belastats med en nedskrivning av en fordran på ett bolag som man har ägarintresse i. Ett större aktieägartillskott har lämnats till Snegiw AB. 20% av aktierna i Villa X AB har förvärvats.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2023
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget, som har sitt säte i Tranås, äger 60% av aktierna i Casa TornBodd AB, 559192-2447, 54% i Snegiw AB, 559253-7533, och 54% i Wigénsgruppen AB, 559442-0514. Casa TornBodd AB bedriver uthyrning av lägenheter i Malaga Centrum via dotterbolag. Snegiw AB och Wigénsgruppen AB bedriver förvaltning av egna fastigheter via dotterföretag. Dessa fastigheter är belägna i Tranås. Därutöver är bolaget delägare i intresseföretagen BolagsBostäder Sthlm AB, 559192-2439, (50%), och Cereza Plegar AB, 559247-4059, (20%). Intressebolagen bedriver uthyrning av bostäder i kommunikationsnära lägen i Stockholm via bolag. Bolaget äger även 15% av Nordic Re-Finance AB, 556703-5877. Nordic Re-Finance AB bedriver uthyrning av lok. Bolaget bedriver handel med värdepapper. Omfattningen varierar mellan åren. Verksamheten är finansierad av bolagets ägare.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Crane Equity AB för räkenskapsåret 2022-10-01 - 2023-09-30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Crane Equity AB s finansiella ställning per den 2023-09-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Crane Equity AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget, som har sitt säte i Tranås, äger 60% av aktierna i Casa TornBodd AB, 559192-2447. Casa TornBodd AB bedriver bedriver uthyrning av lägenheter i Malaga Centrum via dotterbolag. Därutöver är bolaget delägare i följande intresseföretag: - BolagsBostäder Sthlm AB, 559192-2439, (50%), - SB Properties Sverige AB, 559307-7745, (40%), - SB Property Development AB, 559251-5166, (40%), - Snegiw AB, 559253-7533, (27%), och - Cereza Plegar AB, 559247-4059, (20%). Intressebolagen bedriver via dotterbolag uthyrning av bostäder i kommunikationsnära lägen i Stockholm samt projektutveckling av fastigheter i Marbella. Bolaget äger även 15% av Nordic Re-Finance AB, 556703-5877. Nordic Re-Finance AB bedriver uthyrning av lok. Bolaget bedriver handel med värdepapper. Omfattningen varierar mellan åren. All verksamhet är finansierad av bolagets ägare.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Crane Equity AB för räkenskapsåret 2021-10-01 - 2022-09-30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Crane Equity AB s finansiella ställning per den 2022-09-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Crane Equity AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 52 953 | 52 953 | 2 235 | 2 230 | 2 717 | 2 430 | 25 |
| Årets inköp | 0 | 223 | 5 | 0 | 17 | 15 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 3 954 | 0 | 2 410 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 2 205 | 1 222 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 1 455 | 983 | 1 222 | 0 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | 0 | 3 660 | 0 | – | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 37 123 | 36 064 | 36 079 | 607 | 40 | 30 | 30 |
| Årets inköp | 0 | 25 | 0 | 290 | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 14 | 40 | 0 | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 187 | 187 | 232 | 232 | 232 | 232 | 7 568 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 45 | 0 | – | 0 | 7 336 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 181 | 181 | 184 | 180 | 172 | 88 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 0 | 0 | 4 | 9 | 83 | 88 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 840 | 5 840 | 5 848 | 5 840 | 8 | 8 | 8 |
| Årets inköp | – | 0 | 8 | 5 832 | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 8 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 5 832 | 5 832 | 5 832 | 5 832 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 5 832 | 0 | – | – |
| Ackumulerade uppskrivningar | 0 | 0 | 68 417 | 68 417 | 68 417 | 68 417 | 0 |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 18 753 | 36 769 | 32 100 | 12 900 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 36 769 | 0 | 12 900 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 000 | 32 100 | 12 900 | 0 | – |
| Omklassificeringar | −16 016 | 0 | 32 100 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- REHNSGATAN 24 LGH 1503, 113 57 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-07-11
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är direkt eller indirekt genom intress- och dotterbolag bedriva förvaltning av fastigheter och värdepapper , investering i utvecklingsbolag och med förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5969-1592
- Crane Equity AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-27
- Programvara
- Visma Bokslut
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Snegiw AB
Visa källuppgift
Bolaget, med säte i Stockholm, äger 54% av aktierna i dotterföretaget Snegiw AB, 559253-7533. Snegiw AB bedriver förvaltning av egna fastigheter via dotterföretag. Fastigheterna är belägna i Tranås. Därutöver är bolaget delägare i intresseföretaget Crane Admin AB, 559104-
-
WG Lagerhotell AB
Visa källuppgift
Bolagets aktier i dotterföretaget WG Lagerhotell AB, 559442-0514, har under räkenskapsåret avyttrats genom en koncernintern överlåtelse.
-
Snegiw AB
Visa källuppgift
Bolaget, som har sitt säte i Stockholm, äger 54% av aktierna i Snegiw AB, 559253-7533, och lika mycket i Wigénsgruppen AB, 559442-0514. Snegiw AB och Wigénsgruppen AB bedriver förvaltning av egna fastigheter via dotterföretag. Dessa fastigheter är belägna i Tranås.
-
Casa TornBodd AB
Visa källuppgift
Bolaget, som har sitt säte i Stockholm, äger 60% av aktierna i Casa TornBodd AB, 559192-2447, 54% i Snegiw AB, 559253-7533, och 54% i Wigénsgruppen AB, 559442-0514. Snegiw AB och Wigénsgruppen AB bedriver förvaltning av egna fastigheter via dotterföretag. Dessa fastighete
-
Casa TornBodd AB
Visa källuppgift
Bolaget, som har sitt säte i Tranås, äger 60% av aktierna i Casa TornBodd AB, 559192-2447, 54% i Snegiw AB, 559253-7533, och 54% i Wigénsgruppen AB, 559442-0514. Casa TornBodd AB bedriver uthyrning av lägenheter i Malaga Centrum via dotterbolag. Snegiw AB och Wigénsgru
Visa fler relationer
-
Casa TornBodd AB
Visa källuppgift
Bolaget, som har sitt säte i Tranås, äger 60% av aktierna i Casa TornBodd AB, 559192-2447. Casa TornBodd AB bedriver bedriver uthyrning av lägenheter i Malaga Centrum via dotterbolag. Därutöver är bolaget delägare i följande intresseföretag: - BolagsBostäder Sthlm AB,