Start › Stockholms län › Stockholm
Anrefco AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | 2 | 33 | 32 | 26 | 5 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 2 | 33 | 32 | 26 | 5 | 0 |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | −2 | −33 | −32 | −26 | −5 | 0 |
| Finansiella poster | 835 | 828 | −665 | 2 122 | 1 349 | 2 281 | 6 | 2 383 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 838 | 547 | 469 | 2 045 | 1 044 | 2 246 | 0 | 2 383 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −134 | – | 0 | −79 | 35 | 6 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 423 | 281 | 221 | 156 | 271 | 29 | 6 | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 293 | 0 | 1 354 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 2 | 0 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 832 | 826 | −667 | 2 089 | 1 317 | 2 256 | 1 | 2 383 |
| Resultat före skatt | 832 | 826 | −667 | 2 089 | 1 317 | 2 256 | 1 | 2 383 |
| Skatt på årets resultat | 59 | 57 | 45 | 25 | 56 | 2 | 0 | – |
| Årets resultat | 773 | 769 | −712 | 2 063 | 1 261 | 2 253 | 1 | 2 383 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 956 | 6 496 | 6 067 | 7 138 | 5 325 | 4 690 | 2 434 | 3 699 |
| Anläggningstillgångar | 5 985 | 6 185 | 5 772 | 6 826 | 5 151 | 4 382 | 2 092 | 1 292 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 985 | 6 185 | 5 772 | 6 826 | 5 151 | 4 382 | 2 092 | 1 292 |
| Andelar i koncernföretag | 1 292 | 1 292 | 1 292 | 1 292 | 1 292 | 1 292 | 1 292 | 1 292 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 4 694 | 4 894 | 4 481 | 5 534 | 3 859 | 3 091 | 800 | – |
| Omsättningstillgångar | 971 | 311 | 295 | 313 | 174 | 307 | 342 | 2 408 |
| Kortfristiga fordringar | 179 | 17 | 12 | 0 | 0 | – | 0 | 2 383 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | – | – | 0 | 2 383 |
| Övriga fordringar | 5 | 17 | 12 | 0 | 0 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 174 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 792 | 294 | 283 | 312 | 174 | 307 | 342 | 25 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 956 | 6 496 | 6 067 | 7 138 | 5 325 | 4 690 | 2 434 | 3 699 |
| Eget kapital | 6 954 | 6 496 | 6 067 | 7 056 | 5 268 | 4 687 | 2 434 | 2 433 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 6 904 | 6 446 | 6 017 | 7 006 | 5 218 | 4 637 | 2 384 | 2 383 |
| Balanserat resultat | 6 131 | 5 677 | 6 729 | 4 943 | 3 957 | 2 384 | 2 383 | – |
| Årets resultat | 773 | 769 | −712 | 2 063 | 1 261 | 2 253 | 1 | 2 383 |
| Kortfristiga skulder | 2 | 1 | 0 | 82 | 56 | 2 | 0 | 1 267 |
| Skatteskulder | 2 | 1 | 0 | 82 | 56 | 2 | 0 | – |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 267 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 315 | 340 | 277 | 275 | 680 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 5 218 | 4 637 | 2 384 | 2 383 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-09-01 | 2023-08-31 | 2022-09-01 | 2022-08-31 | 2021-09-01 | 2021-08-31 | 2020-09-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 340 | 6 247 | 5 834 | 5 534 | 5 534 | 3 859 | 3 859 | 3 091 | 3 091 | 800 |
| Årets inköp | 800 | 413 | 1 500 | – | 0 | – | 769 | – | 2 291 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 707 | 0 | 1 200 | – | −1 675 | – | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 646 | 1 354 | 1 354 | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 293 | 0 | 1 354 | – | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- FATBURS KVARNGATA 1 4 TR, 118 64 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-07-04
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Äga och förvalta fast och lös egendom.
Bankgironummer
- 578-4590
- ANREFCO AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-23
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2026 | 48 kB | Öppna |
| 2025 | 50 kB | Öppna |
| 2024 | 46 kB | Öppna |
| 2023 | 45 kB | Öppna |
| 2022 | 45 kB | Öppna |
| 2021 | 45 kB | Öppna |
| 2020 | 44 kB | Öppna |
| 2019 | 43 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Braxo AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Braxo AB; Organisationsnummer=556447-7601; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Braxo AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Braxo AB; Organisationsnummer=556447-7601; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Braxo AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Braxo AB
-
Braxo AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Braxo AB
-
Braxo AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Braxo AB
Visa fler relationer
-
Braxo AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Braxo AB
-
Infoflex Connect AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Infoflex Connect AB
-
Infoflex Connect AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Infoflex Connect AB; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1