Start › Stockholms län › Stockholm
Hedley Holding AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 17 | 14 | 40 | 0 | 3 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 17 | 14 | 40 | 0 | 3 | 3 |
| Rörelseresultat | −17 | −14 | −40 | 0 | −3 | −3 |
| Finansiella poster | 352 | 330 | 233 | −6 | −200 | 285 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 342 | 0 | −92 | – | −200 | 285 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 10 | 330 | 325 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 6 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 335 | 316 | 193 | −6 | −203 | 282 |
| Resultat före skatt | 335 | 316 | 193 | −6 | −203 | 282 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 62 | – | – | – |
| Årets resultat | 335 | 316 | 130 | −6 | −203 | 282 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 986 | 1 004 | 1 004 | 264 | 265 | 332 |
| Anläggningstillgångar | 978 | 1 003 | 1 003 | 254 | 254 | 50 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 978 | 1 003 | 1 003 | 254 | 254 | 50 |
| Andelar i koncernföretag | 978 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 953 | 953 | 204 | 204 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 8 | 1 | 1 | 10 | 11 | 282 |
| Kortfristiga fordringar | – | 0 | 1 | 10 | 11 | 235 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 234 |
| Övriga fordringar | – | 0 | 1 | 10 | 11 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 8 | 1 | 1 | – | 0 | 48 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 986 | 1 004 | 1 004 | 264 | 265 | 332 |
| Eget kapital | 881 | 546 | 168 | 38 | 129 | 332 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 831 | 496 | 118 | −12 | 79 | 282 |
| Balanserat resultat | 496 | 181 | −12 | −3 | 282 | 0 |
| Årets resultat | 335 | 316 | 130 | −9 | −203 | 282 |
| Kortfristiga skulder | 105 | 457 | 836 | 226 | 136 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 20 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 62 | – | – | – |
| Övriga skulder | 85 | 457 | 773 | 226 | 136 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 0 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 79 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Hedley Holding ABs finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Hedley Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 978 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Försäljningar och utrangeringar | 25 | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 953 | 953 | 204 | 204 |
| Årets inköp | – | – | 928 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 179 | – | – |
| Omklassificeringar | −953 | – | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | 928 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- UPPLANDSGATAN 75 B, 113 44 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-07-02
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet består i att äga och förvalta andelar och värdepapper i andra bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2026-06-17)
- Årsstämma
- 2026-06-17
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Verksamheten består i att äga och förvalta andelar och värdepapper i andra bolag samt i förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.