Start › Gävleborgs län › Delsbo
Mek & Underhållstjänst i Hudiksvall AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 356 | 2 972 | 2 811 | 2 977 | 2 610 | 1 785 | 1 984 |
| Nettoomsättning | 2 355 | 2 952 | 2 811 | 2 977 | 2 563 | 1 536 | 1 984 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 20 | – | 0 | 47 | 249 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 077 | 2 402 | 2 313 | 2 288 | 1 944 | 1 534 | 1 700 |
| Råvaror och förnödenheter | 106 | 197 | 107 | 27 | 0 | 4 | 45 |
| Övriga externa kostnader | 122 | 117 | 242 | 335 | 259 | 237 | 224 |
| Personalkostnader | 1 848 | 2 088 | 1 952 | 1 903 | 1 657 | 1 265 | 1 408 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 12 | 23 | 28 | 28 | 23 |
| Rörelseresultat | 279 | 569 | 499 | 689 | 666 | 251 | 284 |
| Finansiella poster | −3 | −4 | −8 | 0 | −4 | −9 | −8 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 6 | 8 | 0 | 4 | 9 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 277 | 565 | 491 | 689 | 662 | 241 | 276 |
| Resultat före skatt | 277 | 565 | 491 | 689 | 662 | 241 | 276 |
| Skatt på årets resultat | 61 | 117 | 104 | 145 | 138 | 54 | 64 |
| Årets resultat | 216 | 448 | 386 | 544 | 524 | 187 | 212 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 716 | 887 | 1 037 | 1 420 | 1 512 | 837 | 888 |
| Anläggningstillgångar | 30 | 0 | 0 | 12 | 35 | 63 | 91 |
| Materiella anläggningstillgångar | 30 | 0 | 0 | 12 | 35 | 63 | 91 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 30 | 0 | 0 | 12 | 35 | 63 | 91 |
| Omsättningstillgångar | 685 | 887 | 1 037 | 1 408 | 1 477 | 774 | 797 |
| Kortfristiga fordringar | 661 | 745 | 702 | 384 | 663 | 144 | 6 |
| Kundfordringar | 444 | 656 | 378 | 383 | 539 | – | – |
| Övriga fordringar | 137 | 33 | 12 | 1 | 62 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 80 | 56 | 312 | 0 | 62 | 144 | 6 |
| Kassa och bank | 24 | 142 | 335 | 1 024 | 814 | 631 | 791 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 716 | 887 | 1 037 | 1 420 | 1 512 | 837 | 888 |
| Eget kapital | 463 | 698 | 719 | 933 | 1 089 | 566 | 379 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 413 | 648 | 669 | 883 | 1 039 | 516 | 329 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 198 | 199 | 283 | 339 | 516 | 329 | 116 |
| Årets resultat | 216 | 448 | 386 | 544 | 524 | 187 | 212 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 35 | 77 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 35 | 77 |
| Kortfristiga skulder | 253 | 190 | 318 | 487 | 423 | 237 | 432 |
| Leverantörsskulder | 9 | 1 | 1 | 11 | 7 | 6 | 6 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 70 | 39 | 30 | 205 |
| Övriga skulder | 234 | 161 | 317 | 389 | 360 | 197 | 220 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 27 | 0 | 16 | 17 | 5 | 0 |
| Ställda säkerheter | 380 | 380 | 380 | 380 | 380 | 380 | 380 |
| Företagsinteckningar | 380 | 380 | 380 | 380 | 380 | 380 | 380 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 400 | 450 | 470 | 883 | 700 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | 470 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 883 | 1 039 | 516 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 60 | 30 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 90 |
| Årets inköp | 30 | – | – | – | – | – | 30 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 90 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 30 | 30 | 120 | 108 | 85 | 57 | 29 | 6 |
| Årets avskrivningar | – | – | 12 | 23 | 28 | 28 | 23 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 90 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- NORRA SANNÄS 101, 824 72 DELSBO
- Registrerat
- 2018-07-02
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska utföra industriunderhåll främst inom sågverks- och processindustri och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5294-0525
- Mek & Underhållstjänst i H-vall AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-22
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget registrerades 2018 och bedriver verksamhet inom industriunderhållning främst inom sågvirke- och processindustrin samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Hudiksvall.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.