Start › Uppsala län › Uppsala
Fålhagens Hyrverk AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 103 | 3 552 | 3 271 | 2 184 | 3 342 |
| Nettoomsättning | 3 079 | 3 331 | 2 815 | 1 595 | 3 334 |
| Övriga rörelseintäkter | 24 | 221 | 456 | 589 | 8 |
| Rörelsekostnader | 2 850 | 3 214 | 2 657 | 2 225 | 3 002 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 019 | 1 097 | 876 | 518 | 875 |
| Övriga externa kostnader | 261 | 333 | 242 | 261 | 1 025 |
| Personalkostnader | 1 410 | 1 641 | 1 397 | 1 239 | 946 |
| Av- och nedskrivningar | 92 | 143 | 143 | 120 | 155 |
| Övriga rörelsekostnader | 68 | – | 0 | 87 | 0 |
| Rörelseresultat | 253 | 338 | 614 | −41 | 340 |
| Finansiella poster | 474 | 261 | 358 | −72 | 196 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 560 | 388 | 432 | 0 | 292 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 7 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 94 | 127 | 74 | 72 | 96 |
| Resultat efter finansiella poster | 726 | 598 | 972 | −112 | 537 |
| Bokslutsdispositioner | −44 | −68 | −137 | 122 | −122 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −44 | −68 | −137 | 45 | −45 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | 0 | 77 | −77 |
| Resultat före skatt | 682 | 530 | 834 | 10 | 415 |
| Skatt på årets resultat | 27 | 38 | 85 | 3 | 29 |
| Årets resultat | 655 | 493 | 749 | 7 | 385 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 254 | 3 547 | 2 526 | 2 254 | 2 314 |
| Anläggningstillgångar | 3 962 | 3 274 | 2 122 | 1 891 | 1 879 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 23 | 68 | 113 | 158 | 53 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 23 | 68 | 113 | 158 | 53 |
| Materiella anläggningstillgångar | 19 | 134 | 232 | 217 | 309 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 19 | 134 | 232 | 217 | 309 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 920 | 3 072 | 1 777 | 1 517 | 1 517 |
| Andelar i intresseföretag | 3 920 | 3 072 | 1 777 | 1 517 | 1 517 |
| Omsättningstillgångar | 292 | 273 | 404 | 363 | 435 |
| Kortfristiga fordringar | 288 | 272 | 378 | 509 | 486 |
| Fordringar hos intresseföretag | 270 | 259 | 315 | 173 | 260 |
| Övriga fordringar | 18 | 13 | 8 | 24 | 40 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 54 | 312 | 186 |
| Kassa och bank | 4 | 1 | 26 | −146 | −51 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 254 | 3 547 | 2 526 | 2 254 | 2 314 |
| Eget kapital | 2 339 | 1 684 | 1 191 | 442 | 435 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 289 | 1 634 | 1 141 | 392 | 385 |
| Balanserat resultat | 1 634 | 1 141 | 392 | 385 | 0 |
| Årets resultat | 655 | 493 | 749 | 7 | 385 |
| Obeskattade reserver | 250 | 205 | 137 | 0 | 122 |
| Periodiseringsfonder | 250 | 205 | 137 | 0 | 45 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | 0 | 77 |
| Långfristiga skulder | 1 179 | 1 334 | 1 020 | 1 421 | 1 499 |
| Skulder till kreditinstitut | 745 | 665 | 187 | 150 | 0 |
| Checkräkningskredit | 115 | 147 | 121 | – | – |
| Övriga skulder | 319 | 523 | 712 | 1 271 | 1 499 |
| Kortfristiga skulder | 485 | 323 | 177 | 391 | 258 |
| Leverantörsskulder | 22 | – | 0 | 185 | 128 |
| Skatteskulder | – | 0 | 46 | 3 | −21 |
| Övriga skulder | 81 | 78 | 50 | 39 | 41 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 382 | 245 | 80 | 163 | 110 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | 1 634 | 1 141 | 392 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% jämfört med föregående år. Detta på grund av kraftigt minskad efterfrågan på persontransporter orsakat av coronapandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 517 | 1 517 |
| Årets inköp | 0 | 1 517 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 375 | 488 | 488 | 375 | 441 |
| Årets inköp | – | – | 113 | 97 | 516 |
| Försäljningar och utrangeringar | 113 | – | – | 164 | 75 |
| Ackumulerade avskrivningar | 355 | 353 | 256 | 158 | 132 |
| Årets avskrivningar | 47 | 98 | 98 | 75 | 132 |
| Återförda avskrivningar | 45 | – | – | 49 | 0 |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 225 | 225 | 225 | 225 | 75 |
| Årets inköp | – | – | – | 150 | 75 |
| Ackumulerade avskrivningar | 203 | 158 | 113 | 68 | 23 |
| Årets avskrivningar | 45 | 45 | 45 | 45 | 23 |
Om bolaget
- Adress
- MARIELUNDSGATAN 3 B, 753 25 UPPSALA
- Registrerat
- 2018-07-02
- Bransch
- Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva taxi-, bud- och godstrafik samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5293-9097
- Fålhagens Hyrverk AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-02-29
- Programvara
- Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget har sitt säte i Uppsala. Bolagets rörelse omfattar taxitrafik, person- och godsbefordran.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.