Start › Gävleborgs län › Segersta
Innegården Ingenjörsbyrå AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 904 | 722 | 853 | 845 | 472 | 962 | 900 |
| Nettoomsättning | 904 | 722 | 853 | 845 | 472 | 959 | 900 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 4 | 0 |
| Rörelsekostnader | 939 | 829 | 907 | 883 | 537 | 766 | 757 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 30 | 34 | 37 | 46 | 49 | 52 | 49 |
| Personalkostnader | 909 | 795 | 871 | 837 | 488 | 714 | 707 |
| Rörelseresultat | −36 | −107 | −55 | −38 | −65 | 196 | 143 |
| Finansiella poster | 74 | 60 | 78 | 61 | 41 | 58 | 76 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 71 | 56 | 72 | 60 | 41 | 58 | 76 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 4 | 6 | 1 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 38 | −47 | 24 | 23 | −24 | 254 | 219 |
| Resultat före skatt | 38 | −47 | 24 | 23 | −24 | 254 | 219 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 7 | 3 | 0 | 57 | 49 |
| Årets resultat | 38 | −47 | 16 | 20 | −24 | 197 | 170 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 814 | 731 | 809 | 851 | 668 | 933 | 821 |
| Anläggningstillgångar | 26 | 139 | 121 | 103 | 81 | 71 | 16 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 26 | 139 | 121 | 103 | 81 | 71 | 16 |
| Andelar i intresseföretag | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 15 | 128 | 110 | 92 | 70 | 60 | 5 |
| Omsättningstillgångar | 788 | 591 | 688 | 748 | 586 | 862 | 805 |
| Kortfristiga fordringar | 486 | 375 | 451 | 296 | 294 | 298 | 257 |
| Övriga fordringar | 486 | 375 | 451 | 296 | 294 | 298 | 257 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 302 | 216 | 237 | 451 | 292 | 563 | 547 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 814 | 731 | 809 | 851 | 668 | 933 | 821 |
| Eget kapital | 479 | 441 | 488 | 534 | 514 | 539 | 404 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 429 | 391 | 438 | 484 | 464 | 489 | 354 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 391 | 438 | 421 | 464 | 489 | 354 | 184 |
| Årets resultat | 38 | −47 | 16 | 20 | −24 | 197 | 170 |
| Kortfristiga skulder | 335 | 290 | 321 | 317 | 153 | 394 | 417 |
| Skatteskulder | 10 | 9 | 9 | 9 | 8 | 60 | 108 |
| Övriga skulder | 247 | 203 | 234 | 230 | 133 | 254 | 233 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 78 | 78 | 78 | 78 | 12 | 80 | 76 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 464 | 489 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 |
Om bolaget
- Adress
- SVEDEN 4615, 823 93 SEGERSTA
- Registrerat
- 2018-06-07
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsulting inom VVS-branschen, försäljning av datorer och telefoni, bedriva jordbruk, gårdsförsäljning av odlade produkter, café verksamhet, grafisk design och formgivning inom främst handeln samt äga och förvalta fast och lös egendom.
Bankgironummer
- 5005-2620
- Innegården Ingenjörsbyrå AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-10
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Bollnäs registrerades år 2018 och bedriver sedan dess konsulting inom VVS branchen Bolaget är kommanditdelägare i VVS Konstruktioner KB.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.