Start › Stockholms län › Stockholm
Bimbur AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 054 | 355 | 107 | 1 064 | 1 678 | 1 542 | 2 059 | 565 |
| Nettoomsättning | 1 054 | 355 | 107 | 1 064 | 1 678 | 1 542 | 2 059 | 565 |
| Rörelsekostnader | 592 | 531 | 650 | 866 | 854 | 877 | 1 262 | 199 |
| Råvaror och förnödenheter | 11 | 15 | 20 | 27 | 44 | 48 | 99 | 18 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 24 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 17 | 20 | 42 | 105 | 98 | 137 | 98 | 19 |
| Personalkostnader | 564 | 496 | 589 | 735 | 712 | 668 | 1 065 | 162 |
| Rörelseresultat | 462 | −175 | −544 | 198 | 824 | 666 | 797 | 366 |
| Finansiella poster | 3 | 3 | 177 | 3 | −3 | −2 | −2 | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 172 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 3 | 5 | 4 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 2 | 3 | 2 | 2 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 465 | −173 | −367 | 200 | 821 | 664 | 796 | 366 |
| Bokslutsdispositioner | −103 | 116 | 368 | −52 | −207 | −168 | −200 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −103 | 116 | 368 | −52 | −207 | −168 | −200 | – |
| Resultat före skatt | 362 | −57 | 1 | 148 | 614 | 496 | 596 | 366 |
| Skatt på årets resultat | 63 | – | 6 | 32 | 128 | 108 | 128 | 81 |
| Årets resultat | 299 | −57 | −5 | 116 | 486 | 388 | 468 | 286 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 238 | 1 155 | 1 080 | 1 392 | 1 536 | 1 290 | 1 218 | 554 |
| Anläggningstillgångar | 572 | 572 | 572 | 800 | 600 | 400 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 572 | 572 | 572 | 800 | 600 | 400 | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 200 | 200 | 200 | 200 | 100 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 372 | 372 | 372 | 600 | 500 | 400 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 666 | 583 | 508 | 592 | 936 | 890 | 1 218 | 554 |
| Kortfristiga fordringar | 166 | 422 | 125 | 111 | 104 | 132 | 104 | 111 |
| Övriga fordringar | 166 | 422 | 125 | 111 | 1 | 1 | 1 | 2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 0 | 103 | 132 | 104 | 109 |
| Kassa och bank | 500 | 161 | 383 | 481 | 832 | 757 | 1 114 | 443 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 238 | 1 155 | 1 080 | 1 392 | 1 536 | 1 290 | 1 218 | 554 |
| Eget kapital | 1 069 | 770 | 678 | 684 | 836 | 616 | 634 | 336 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 019 | 720 | 628 | 634 | 786 | 566 | 584 | 286 |
| Balanserat resultat | 720 | 777 | 634 | 518 | 300 | 178 | 116 | 0 |
| Årets resultat | 299 | −57 | −5 | 116 | 486 | 388 | 468 | 286 |
| Obeskattade reserver | 103 | 0 | 259 | 627 | 575 | 368 | 200 | – |
| Periodiseringsfonder | 103 | 0 | 259 | 627 | 575 | 368 | 200 | – |
| Kortfristiga skulder | 66 | 385 | 142 | 82 | 126 | 306 | 385 | 218 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 0 | 36 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 63 | 0 | 6 | 0 | 22 | 159 | 209 | 81 |
| Övriga skulder | 2 | 385 | 136 | 46 | 104 | 147 | 171 | 136 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 0 | 4 | 2 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 0 | 0 | 0 | 268 | 266 | 406 | 169 |
| Annan föreslagen utdelning | 322 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 786 | 566 | 584 | 286 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ett konsultuppdrag genomfördes under delar av året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ett nytt konsultuppdrag ingicks under hösten, vilket ökade omsättningen från föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under året haft en lägre beläggning vad gäller konsultuppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget avslutade ett längre konsultuppdrag i juni 2022 och till följd av det är omsättningen lägre än föregående år. Istället har tid ägnats åt egen produktutveckling vilket företaget ser framtida potential för.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen och vinsten ökade kraftigt från förra året. Detta främst eftersom verksamheten detta år pågick under ett helt räkenskapsår, samt även för att bolaget under en period tog sig an ytterligare ett konsultuppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 200 | 200 | 200 | 200 | 100 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 100 | 100 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 372 | 372 | 372 | 600 | 500 | 400 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 100 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 228 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- UPPLANDSGATAN 83 LGH 1402, 113 44 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-06-07
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva detaljhandel av livsmedel på internet, utveckling och försäljning av mjukvara, konsultverksamhet inom IT och e-handel samt förvaltning av bolagets kapital och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5280-7336
- Bimbur AB
kontrollerat 2026-10-17 - 5551-0804
- Bimbur AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-11
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver utveckling och försäljning av mjukvara, konsultverksamhet inom IT samt förvaltning av bolagets kapital och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.