Start › Dalarnas län › Falun
Bentara AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 23 | 1 347 | 804 | 91 |
| Nettoomsättning | 23 | 1 344 | 745 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 4 | 59 | 91 |
| Rörelsekostnader | 305 | 1 238 | 990 | 75 |
| Handelsvaror | 222 | 994 | 684 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 55 | 213 | 276 | 69 |
| Personalkostnader | – | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 28 | 28 | 28 | 6 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 3 | 2 | 0 |
| Rörelseresultat | −283 | 110 | −186 | 16 |
| Finansiella poster | −22 | −7 | −15 | −5 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 22 | 7 | 15 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | −304 | 103 | −201 | 11 |
| Resultat före skatt | −304 | 103 | −201 | 11 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 2 |
| Årets resultat | −304 | 103 | −201 | 9 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 57 | 386 | 266 | 276 |
| Anläggningstillgångar | 51 | 79 | 107 | 103 |
| Materiella anläggningstillgångar | 51 | 79 | 107 | 103 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 51 | 79 | 107 | 103 |
| Omsättningstillgångar | 7 | 307 | 159 | 172 |
| Varulager m.m. | 0 | 190 | 190 | 7 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 190 | 190 | 7 |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 38 | 70 | 151 |
| Övriga fordringar | 7 | 2 | 31 | 8 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 36 | 39 | 142 |
| Kassa och bank | 0 | 78 | −102 | 15 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 57 | 386 | 266 | 276 |
| Eget kapital | −144 | 160 | 57 | 59 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −194 | 110 | 7 | 9 |
| Balanserat resultat | 110 | 7 | 9 | 0 |
| Årets resultat | −304 | 103 | −1 | 9 |
| Långfristiga skulder | 0 | 103 | 178 | 200 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 103 | 178 | 200 |
| Kortfristiga skulder | 202 | 122 | 31 | 17 |
| Skulder till kreditinstitut | 50 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 19 | 15 | 15 |
| Skatteskulder | – | 0 | 2 | 2 |
| Övriga skulder | 144 | 95 | 14 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | −194 | 110 | 7 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 200 | 200 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 0001-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 141 | 141 | 0 | 110 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 141 | 141 | 110 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 90 | 62 | 34 | 6 | 0 |
| Årets avskrivningar | 28 | 28 | 28 | 6 | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2018-06-01
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva handel med ädelstenar och ädelmetaller. Bolaget ska även bedriva tillverkning, omarbetning och reparationer av ädelstenar och metaller samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget, med säte i Stockholm, ska bedriva handel med ädelstenar och ädelmetaller. Bolaget ska även bedriva tillverkning, omarbetning och reparationer av ädelstenar och metaller samt därmed förenlig verksamhet.
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under året har bolagets eget kapital är förbrukats. Denna årsredovisning likställs också med den första kontrollbalansräkningen. Styrelsen väljer att driva verksamheten vidare i åtta månader för att per den 31 augusti 2022 upprätta en andra kontrollbalansräkning för att säkerställa att kapitalet är återställt.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.