Start › Uppsala län › Uppsala
Örby Mark & Entreprenad AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 | 269 | 599 | 964 | 802 | 792 | 1 466 |
| Nettoomsättning | 0 | 161 | 549 | 924 | 728 | 792 | 1 466 |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | 108 | 50 | 40 | 75 | – | – |
| Rörelsekostnader | 127 | 288 | 561 | 1 043 | 731 | 795 | 1 312 |
| Råvaror och förnödenheter | 51 | 113 | 138 | 240 | 111 | 198 | 441 |
| Handelsvaror | – | 0 | 18 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 11 | 85 | 195 | 284 | 165 | 127 | 201 |
| Personalkostnader | 1 | 26 | 111 | 434 | 391 | 414 | 647 |
| Av- och nedskrivningar | 20 | 64 | 100 | 75 | 64 | 40 | 24 |
| Övriga rörelsekostnader | 44 | – | 0 | 10 | 0 | 17 | 0 |
| Rörelseresultat | −122 | −19 | 39 | −79 | 71 | −3 | 155 |
| Finansiella poster | −47 | −32 | −25 | −16 | −12 | −10 | −4 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 47 | 33 | 26 | 16 | 12 | 10 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | −169 | −51 | 13 | −95 | 59 | −13 | 151 |
| Bokslutsdispositioner | 170 | 10 | −10 | 53 | −53 | 21 | −21 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 10 | −10 | 53 | −53 | 21 | −21 |
| Erhållna koncernbidrag | 170 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 | −41 | 3 | −43 | 6 | 9 | 129 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 2 | 3 | 29 |
| Årets resultat | 1 | −41 | 3 | −43 | 4 | 6 | 100 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 819 | 368 | 628 | 452 | 417 | 412 | 379 |
| Anläggningstillgångar | 818 | 308 | 620 | 418 | 298 | 293 | 256 |
| Materiella anläggningstillgångar | 218 | 308 | 620 | 418 | 298 | 293 | 256 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 218 | 308 | 620 | 418 | 298 | 293 | 256 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 600 | – | – | – | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 600 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 0 | 59 | 8 | 34 | 119 | 119 | 123 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 59 | 8 | 34 | 119 | 94 | 98 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 18 | 91 | 59 | 35 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 50 | – | 0 | 8 | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 9 | 8 | 16 | 21 | 32 | 26 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | 3 | 37 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 1 | – | 0 | 25 | 25 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 819 | 368 | 628 | 452 | 417 | 412 | 379 |
| Eget kapital | 80 | 79 | 120 | 117 | 160 | 156 | 150 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 30 | 29 | 70 | 67 | 110 | 106 | 100 |
| Balanserat resultat | 29 | 70 | 67 | 110 | 106 | 100 | 0 |
| Årets resultat | 1 | −41 | 3 | −43 | 4 | 6 | 100 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 10 | 0 | 53 | 0 | 21 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | 0 | 10 | 0 | 53 | 0 | 21 |
| Långfristiga skulder | 435 | 0 | 234 | 90 | 36 | 54 | 37 |
| Skulder till kreditinstitut | 195 | 0 | 234 | 90 | 36 | 54 | 37 |
| Övriga skulder | 240 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 303 | 288 | 263 | 245 | 168 | 202 | 170 |
| Skulder till kreditinstitut | 18 | 0 | 66 | 85 | 17 | 54 | 50 |
| Checkräkningskredit | 144 | 150 | 148 | 103 | 115 | 105 | 53 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 2 | 14 | 6 | 9 | 26 |
| Skulder till koncernföretag | 4 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 3 | – | – | – |
| Övriga skulder | 138 | 138 | 29 | 40 | 19 | 24 | 23 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 18 | 0 | 10 | 10 | 19 |
| Ställda säkerheter | 15 | 150 | 477 | 452 | 227 | 424 | 359 |
| Företagsinteckningar | 15 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Äganderättsförbehåll | – | 0 | 327 | 302 | 77 | 274 | 209 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 110 | 106 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Förändringen i nettoomsättningen beror på att ingen verksamhet bredrivits.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Förändringen i nettoomsättningen beror på att företagsledaren även haft en annan anställning under delar av räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Förändringen i nettoomsättningen beror på att företagsledaren även haft en annan anställning under delar av räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Förändringen av nettoomsättningen beror på att under detta räkenskapsår har den anställde hyrts ut som underentreprenör. Intäkter på grävmaskinen har inte fakturerats i samma utsträckning som fg år. Föregående räkenskapsår var även fyra månader längre än innevarande år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 600 | 0 |
| Årets inköp | 600 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 268 | 515 | 831 | 555 | 376 | 350 | 280 |
| Årets inköp | – | – | 337 | 279 | 246 | 100 | 280 |
| Försäljningar och utrangeringar | 247 | 317 | 60 | 100 | 220 | 30 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 49 | 206 | 211 | 137 | 78 | 57 | 24 |
| Årets avskrivningar | 20 | 64 | 100 | 75 | 64 | 40 | 24 |
| Återförda avskrivningar | 177 | 69 | 25 | 16 | 42 | 7 | – |
Om bolaget
- Adress
- GRÄN 74, 741 78 UPPSALA
- Registrerat
- 2018-05-30
- Bransch
- Mark- och grundarbeten
Verksamhet enligt registret
Företagets verksamhet är att utföra markarbeten såsom schakt, förberedelse för plattläggning, sätta kantsten, och justera för asfaltsläggning.Att som underentreprenör år andra företag utföra grävuppdrag enligt ovan samt att åt privatkunder utföra grundisolering, dränering och andra liknande tjänster.
Bankgironummer
- 5279-3056
- ÖRBY MARK & ENTREPRENAD AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Uppsala
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-12
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget har under året inte bedrivet någon verksamhet. Företaget har sitt säte i Uppsala .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.