Start › Stockholms län › Stockholm
Sentire Secure AB
Utveckling1 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 296 | 454 | 842 | 654 | 913 |
| Nettoomsättning | 296 | 454 | 842 | 654 | 902 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 12 |
| Rörelsekostnader | 377 | 661 | 494 | 539 | 867 |
| Råvaror och förnödenheter | 176 | 366 | 371 | 243 | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 364 |
| Övriga externa kostnader | 263 | 347 | 123 | 296 | 495 |
| Personalkostnader | −63 | −52 | – | 0 | 2 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | 0 | 5 |
| Rörelseresultat | −80 | −207 | 348 | 115 | 46 |
| Finansiella poster | −1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −81 | −207 | 348 | 115 | 46 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 87 | −87 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 87 | −87 | – | – |
| Resultat före skatt | −81 | −120 | 261 | 115 | 46 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 59 | 25 | 11 |
| Årets resultat | −81 | −120 | 202 | 90 | 35 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 311 | 448 | 657 | 432 | 344 |
| Omsättningstillgångar | 311 | 448 | 657 | 432 | 344 |
| Kortfristiga fordringar | 254 | 377 | 526 | 5 | 5 |
| Fordringar hos koncernföretag | 226 | 312 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 22 | 16 | 417 | 5 | 5 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 6 | 49 | 108 | – | – |
| Kassa och bank | 57 | 71 | 131 | 427 | 339 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 311 | 448 | 657 | 432 | 344 |
| Eget kapital | 177 | 258 | 378 | 176 | 85 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 127 | 208 | 328 | 126 | 35 |
| Balanserat resultat | 208 | 328 | 126 | 35 | – |
| Årets resultat | −81 | −120 | 202 | 90 | 35 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 87 | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 87 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 134 | 190 | 192 | 257 | 259 |
| Leverantörsskulder | 0 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 17 | 14 | 64 | 16 | 1 |
| Övriga skulder | 99 | 158 | 104 | 15 | 30 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 18 | 18 | 25 | 226 | 226 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | 208 | 328 | 126 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det svårt att kvantifiera virusspridningens framtida påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det svårt att kvantifiera virusspridningens framtida påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- Sankt Eriksgatan 75, 113 32 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-05-18
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva e-handel med inrikting mot produkter som bidrar till en ökad personlig trygghet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-12-28
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Verksamheten består av försäljning av GPS klockor via e-butiken Safe2go.se. Företaget har sitt säte i Ekerö.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.