Start › Dalarnas län › Falun
L Schakt AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 3 514 | 2 579 | 1 965 | 429 | 225 | 2 731 |
| Nettoomsättning | 0 | 1 494 | 2 579 | 1 965 | 370 | 223 | 2 731 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 019 | – | 0 | 59 | 2 | 0 |
| Rörelsekostnader | 52 | 3 579 | 1 760 | 1 376 | 286 | 282 | 1 640 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 237 | 231 | 131 | 2 | 1 | 409 |
| Övriga externa kostnader | 15 | 2 551 | 749 | 445 | 86 | 83 | 193 |
| Personalkostnader | 38 | 693 | 775 | 795 | 190 | 187 | 815 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 5 | 5 | 5 | 8 | 11 | 16 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 94 | 0 | – | – | 0 | 207 |
| Rörelseresultat | −52 | −66 | 820 | 588 | 143 | −57 | 1 091 |
| Finansiella poster | 32 | 38 | 7 | 0 | 0 | 0 | −27 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 38 | 39 | 7 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 6 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 |
| Resultat efter finansiella poster | −20 | −28 | 827 | 588 | 143 | −57 | 1 064 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 147 | −147 | 0 | 267 | −267 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 147 | −147 | 0 | 267 | −267 |
| Resultat före skatt | −20 | −28 | 974 | 441 | 143 | 210 | 797 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 201 | 91 | 31 | 47 | 176 |
| Årets resultat | −20 | −28 | 772 | 350 | 113 | 163 | 620 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 506 | 2 125 | 2 326 | 1 610 | 976 | 1 764 | 1 898 |
| Anläggningstillgångar | – | – | 29 | 30 | 0 | 29 | 40 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 29 | 30 | 0 | 29 | 40 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 29 | 30 | 0 | 29 | 40 |
| Omsättningstillgångar | 506 | 2 125 | 2 297 | 1 580 | 976 | 1 735 | 1 858 |
| Kortfristiga fordringar | 101 | 5 | 500 | 602 | 141 | 91 | 92 |
| Kundfordringar | – | – | 202 | 269 | 66 | 0 | 74 |
| Övriga fordringar | 101 | 0 | 35 | 18 | 20 | 88 | 18 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 5 | 264 | 315 | 54 | 3 | 0 |
| Kassa och bank | 405 | 2 121 | 1 796 | 978 | 835 | 1 644 | 1 766 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 506 | 2 125 | 2 326 | 1 610 | 976 | 1 764 | 1 898 |
| Eget kapital | 503 | 2 040 | 2 068 | 1 296 | 946 | 833 | 670 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 453 | 1 990 | 2 018 | 1 246 | 896 | 783 | 620 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 473 | 2 018 | 1 246 | 896 | 783 | 620 | 0 |
| Årets resultat | −20 | −28 | 772 | 350 | 113 | 163 | 620 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 147 | – | 0 | 267 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 147 | – | 0 | 267 |
| Kortfristiga skulder | 3 | 85 | 258 | 167 | 30 | 931 | 960 |
| Leverantörsskulder | 3 | 0 | 8 | 2 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 85 | 209 | 42 | 0 | 93 | 104 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 19 | 70 | 30 | 838 | 857 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 21 | 53 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | – | 0 | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 200 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 246 | 896 | 783 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 34 | 35 | 0 | 56 | 56 |
| Årets inköp | 34 | 35 | 0 | – | 56 |
| Försäljningar och utrangeringar | 35 | 0 | 56 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 5 | 5 | 0 | 27 | 16 |
| Årets avskrivningar | 5 | 5 | 8 | 11 | 16 |
| Återförda avskrivningar | 5 | 0 | 35 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2018-05-08
- Bransch
- Mark- och grundarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva anläggningsjobb och schakt med maskiner samt därmed förenlig verksamhet.
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-06
- Annonser totalt
- 2
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-01-31
- Senaste annonsen
- 2024-02-09
Annonser per år
| År | 2022 | 2024 |
|---|---|---|
| Annonser | 1 | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-25
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Norrtälje utför tjänster med grävmaskin. Kunderna är i huvudsak aktörer i byggbranschen.
Väsentliga händelser
Företaget har avyttrat maskiner och inventarier och bedriver för närvarande ingen verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.