Start › Stockholms län › Stockholm
M Larsson Primär El-Service AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 10 461 | 5 962 | 9 470 | 6 928 | 5 340 | 3 410 | 3 341 | 1 196 |
| Nettoomsättning | 10 414 | 5 734 | 9 100 | 6 928 | 5 262 | 3 410 | 3 341 | 1 196 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 8 | 158 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 38 | 71 | 370 | 0 | 78 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 445 | 6 146 | 9 395 | 6 693 | 5 403 | 3 336 | 2 831 | 1 106 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 013 | 2 057 | 3 750 | 2 521 | 1 649 | 1 067 | 786 | 155 |
| Övriga externa kostnader | 1 959 | 1 334 | 1 975 | 1 399 | 1 207 | 729 | 555 | 207 |
| Personalkostnader | 3 415 | 2 731 | 3 539 | 2 643 | 2 380 | 1 504 | 1 489 | 744 |
| Av- och nedskrivningar | 35 | 24 | 130 | 130 | 130 | 36 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 23 | – | – | 0 | 37 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 016 | −184 | 76 | 235 | −63 | 75 | 511 | 90 |
| Finansiella poster | −95 | −54 | −21 | −29 | −17 | −4 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 95 | 54 | 21 | 29 | 18 | 4 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 920 | −238 | 55 | 206 | −81 | 70 | 510 | 90 |
| Resultat före skatt | 920 | −238 | 55 | 206 | −81 | 70 | 510 | 90 |
| Skatt på årets resultat | 181 | 0 | 24 | 55 | 4 | 21 | 113 | 22 |
| Övriga skatter | 0 | −25 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 739 | −212 | 31 | 151 | −85 | 50 | 397 | 68 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 931 | 2 083 | 2 563 | 1 764 | 1 411 | 1 383 | 1 247 | 332 |
| Anläggningstillgångar | 1 577 | 907 | 746 | 389 | 519 | 143 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 115 | 95 | 0 | 389 | 519 | 143 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 115 | 95 | 0 | 389 | 519 | 143 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 462 | 812 | 746 | – | – | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 570 | 500 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 892 | 312 | 746 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 354 | 1 176 | 1 818 | 1 374 | 892 | 1 239 | 1 247 | 332 |
| Varulager m.m. | 166 | 158 | – | – | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 166 | 158 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 745 | 846 | 1 499 | 1 244 | 743 | 1 228 | 537 | 275 |
| Kundfordringar | 1 387 | 528 | 1 328 | 887 | 575 | 483 | 439 | 173 |
| Övriga fordringar | 128 | 5 | 26 | 227 | 67 | 526 | 41 | 21 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 230 | 314 | 145 | 130 | 102 | 220 | 56 | 81 |
| Kassa och bank | 443 | 172 | 319 | 130 | 148 | 11 | 711 | 57 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 931 | 2 083 | 2 563 | 1 764 | 1 411 | 1 383 | 1 247 | 332 |
| Eget kapital | 788 | 49 | 211 | 280 | 129 | 214 | 514 | 118 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 738 | −1 | 161 | 230 | 79 | 164 | 464 | 68 |
| Balanserat resultat | −1 | 211 | 130 | 79 | 164 | 114 | 68 | 0 |
| Årets resultat | 739 | −212 | 31 | 151 | −85 | 50 | 397 | 68 |
| Långfristiga skulder | 550 | 691 | 0 | 530 | 605 | 137 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 550 | 691 | 0 | 530 | 605 | 137 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 593 | 1 343 | 2 352 | 953 | 677 | 1 032 | 733 | 214 |
| Leverantörsskulder | 545 | 263 | 445 | 387 | 194 | 218 | 245 | 59 |
| Skatteskulder | 214 | 57 | 112 | 90 | 50 | 154 | 150 | 27 |
| Övriga skulder | 1 370 | 718 | 1 364 | 122 | 122 | 524 | 127 | 42 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 465 | 305 | 432 | 354 | 311 | 136 | 211 | 86 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 500 | – | – | 100 | – | – | 350 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 500 | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 164 | 464 | 68 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 50 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Anmärkningar Bolaget har under räkenskapsåret uppvisat brister i sina rutiner för hantering av skatter och avgifter. Vid (8 st) tillfällen har skatteinbetalningar skett för sent, vilket har resulterat i att bolaget påförts en kostnadsränta om totalt 1 281 kronor på skattekontot. Styrelsen har därmed inte fullgjort sina skyldigheter enligt 8 kap. 4 § aktiebolagslagen. Försummelserna har inte medfört någon ekonomisk skada för bolaget utöver den uppkomna kostnadsräntan. Det har under räkenskapsåret funnits en fordran på ägaren som uppgår till som mest 151 460 kr, vilket strider mot 21 kap. aktiebolagslagen. Vid bokslutet har bolaget en kvarvarande fordran som uppgår till samma belopp. Fordran har inte medfört någon skada för bolaget.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av M Larsson Primär El-Service ABs finansiella ställning per den 2026-04-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till M Larsson Primär El-Service AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för M Larsson Primär El-Service AB för räkenskapsåret 2024-05-01 - 2025-04-30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av M Larsson Primär El-Service AB s finansiella ställning per den 2025-04-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till M Larsson Primär El-Service AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har efter räkenskapsårets utgång redovisat en förlust som gjort att mer än halva av bolagets aktiekapital är förbrukat. Bolaget har även en ansträngd likviditet, vilket gör så att det finns ett väsentligt hot mot bolagets fortsatta drift. Bolaget har vidtagit flera olika åtgärder för att återställa kapitalet samt för att få en bättre likviditet under hösten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av M Larsson Primär El-Service ABs finansiella ställning per den 2024-04-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till M Larsson Primär El-Service AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 570 | 500 | 0 |
| Årets inköp | 70 | 500 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 174 | 119 | 0 | 649 | 649 | 179 | 0 |
| Årets inköp | 55 | 119 | 0 | 0 | 649 | 179 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 649 | 0 | 179 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 59 | 24 | 0 | 260 | 130 | 36 | 0 |
| Årets avskrivningar | 35 | 24 | 0 | 130 | 130 | 36 | 0 |
| Återförda avskrivningar | – | 0 | 260 | 0 | 36 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- KIVRA: 5591573794, 106 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-04-27
- Bransch
- Elinstallationer
Verksamhet enligt registret
Elinstallationsarbeten.
Bankgironummer
- 5095-0583
- M Larsson Primär El-Serivce AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2026-10-27)
- Årsstämma
- 2026-10-27
- Programvara
- E-revisor.se
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver elinstallationsarbeten.
Väsentliga händelser
Bolaget har under räkenskapsåret erhållit ett flertal större uppdrag, vilket har medfört en ökad omsättning och en positiv utveckling av verksamheten.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.