M Larsson Primär El-Service AB
559157-37941 (8)
Årsredovisning
M Larsson Primär El-Service AB
Organisationsnummer:
559157-3794
Räkenskapsår:
2023-05-01 -
2024-04-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-10-17.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
M Larsson Primär El-Service AB
559157-37942 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Bolaget bedriver elinstallationsarbeten.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Bolaget har under året fått in ett flertal större uppdrag därav ökad omsättning. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-05-01 -2024-04-30 | 2022-05-01 -2023-04-30 | 2021-05-01 -2022-04-30 | 2020-05-01 -2021-04-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 9 100 167 | 6 928 245 | 5 262 421 | 3 410 475 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 54 674 | 206 026 | -80 898 | 70 303 |
| Soliditet (%) | | 8,2 | 15,9 | 9,2 | 15,5 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 79 443 | 150 774 | 280 217 |
| Utdelning | | -100 000 | | -100 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 150 774 | -150 774 | 0 |
| Årets resultat | | | 30 889 | 30 889 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 130 217 | 30 889 | 211 106 |
M Larsson Primär El-Service AB
559157-37943 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 130 217 | | | |
| Årets resultat | | 30 889 | | | |
| Medel att disponera | | 161 106 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 161 106 | | | |
| Summa | | 161 106 | | | |
| | | | | |
M Larsson Primär El-Service AB
559157-37944 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-05-01 | 2022-05-01 |
| | | 1 2 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 9 100 167 | 6 928 245 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 370 277 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 9 470 444 | 6 928 245 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -3 749 979 | -2 520 988 |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 975 396 | -1 399 462 |
| Personalkostnader | | | 3 | -3 539 429 | -2 643 082 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -129 800 | -129 800 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -9 394 604 | -6 693 332 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 75 840 | 234 913 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 0 | 9 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -21 166 | -28 896 |
| Summa finansiella poster | | | | -21 166 | -28 887 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 54 674 | 206 026 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 54 674 | 206 026 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -23 785 | -55 252 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 30 889 | 150 774 |
M Larsson Primär El-Service AB
559157-37945 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 4 | 0 | 389 400 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 389 400 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga fordringar | | | | 745 705 | 0 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 745 705 | 0 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 745 705 | 389 400 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 1 328 363 | 887 427 |
| Övriga fordringar | | | | 25 503 | 226 909 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 145 226 | 129 715 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 1 499 092 | 1 244 051 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 318 652 | 130 170 |
| Summa kassa och bank | | | | 318 652 | 130 170 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 817 744 | 1 374 221 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 2 563 449 | 1 763 621 |
M Larsson Primär El-Service AB
559157-37946 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 130 217 | 79 443 |
| Årets resultat | | | | 30 889 | 150 774 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 161 106 | 230 217 |
| Summa eget kapital | | | | 211 106 | 280 217 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 0 | 530 326 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 0 | 530 326 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 445 040 | 387 072 |
| Skatteskulder | | | | 111 798 | 90 498 |
| Övriga skulder | | | | 1 363 665 | 121 513 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 431 840 | 353 995 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 2 352 343 | 953 078 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 2 563 449 | 1 763 621 |
| | | | | |
M Larsson Primär El-Service AB
559157-37947 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
| Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt huvudregeln i BFNAR 2016:10, s.k. "successiv vinstavräkning". Färdigställandegraden beräknas som per balansdagen nedlagda utgifter i förhållande till totalt beräknade utgifter för att fullgöra uppdraget. |
| Not 2. Väsentliga händelser efter balansdagen |
Bolaget har efter räkenskapsårets utgång redovisat en förlust som gjort att mer än halva av bolagets aktiekapital är förbrukat. Bolaget har även en ansträngd likviditet, vilket gör så att det finns ett väsentligt hot mot bolagets fortsatta drift. Bolaget har vidtagit flera olika åtgärder för att återställa kapitalet samt för att få en bättre likviditet under hösten.
|
| Not 3. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2023-05-01 - 2024-04-30 | 2022-05-01 - 2023-04-30 |
| Medelantal anställda | | | | 7 | 6 |
| | | | | |
| Not 4. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 649 000 | 649 000 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | -649 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 0 | 649 000 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -259 600 | -129 800 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | 259 600 | 0 |
| Årets avskrivningar | | | | 0 | -129 800 |
| Utgående avskrivningar | | | | 0 | -259 600 |
| | | | | |