Näsets Mat och Vin AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 13 664 | 15 439 | 16 281 | 15 308 | 8 834 |
| Nettoomsättning | 13 258 | 14 791 | 15 260 | 14 961 | 8 834 |
| Övriga rörelseintäkter | 406 | 648 | 1 022 | 347 | 0 |
| Rörelsekostnader | 14 811 | 15 963 | 16 157 | 15 575 | 8 763 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 910 | 5 569 | 5 876 | 5 966 | 3 361 |
| Övriga externa kostnader | 3 487 | 3 448 | 2 866 | 2 260 | 1 377 |
| Personalkostnader | 5 950 | 6 474 | 7 003 | 7 074 | 3 903 |
| Av- och nedskrivningar | 464 | 473 | 412 | 275 | 122 |
| Rörelseresultat | −1 146 | −524 | 124 | −267 | 72 |
| Finansiella poster | −137 | −104 | −119 | −93 | −67 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 6 | 7 | 7 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 143 | 110 | 127 | 93 | 67 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 284 | −628 | 4 | −360 | 5 |
| Resultat före skatt | −1 284 | −628 | 4 | −360 | 5 |
| Årets resultat | −1 284 | −628 | 4 | −360 | 5 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 239 | 5 701 | 5 752 | 4 833 | 2 595 |
| Anläggningstillgångar | 740 | 1 164 | 1 483 | 1 500 | 787 |
| Materiella anläggningstillgångar | 635 | 1 099 | 1 418 | 1 435 | 722 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 635 | 1 099 | 1 418 | 1 435 | 722 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 105 | 65 | 65 | 65 | 65 |
| Andra långfristiga fordringar | 105 | 65 | 65 | 65 | 65 |
| Omsättningstillgångar | 4 499 | 4 538 | 4 268 | 3 333 | 1 808 |
| Varulager m.m. | 733 | 589 | 607 | 685 | 237 |
| Råvaror och förnödenheter | 733 | 589 | 607 | 685 | 237 |
| Kortfristiga fordringar | 3 766 | 3 949 | 3 661 | 2 578 | 1 486 |
| Kundfordringar | 95 | 291 | 196 | 189 | 36 |
| Fordringar hos koncernföretag | 3 362 | 3 102 | 2 669 | 1 831 | 0 |
| Övriga fordringar | 158 | 279 | 485 | 222 | 1 422 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 150 | 278 | 311 | 336 | 28 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 70 | 84 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 239 | 5 701 | 5 752 | 4 833 | 2 595 |
| Eget kapital | 191 | 175 | 203 | 198 | 58 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Reservfond | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 141 | 125 | 153 | 148 | 8 |
| Balanserat resultat | 1 425 | 753 | 148 | 508 | 3 |
| Årets resultat | −1 284 | −628 | 4 | −360 | 5 |
| Långfristiga skulder | 823 | 986 | 1 302 | 1 816 | 999 |
| Skulder till kreditinstitut | 261 | 488 | 845 | 1 430 | 464 |
| Checkräkningskredit | 561 | 498 | 457 | 386 | 535 |
| Kortfristiga skulder | 4 226 | 4 541 | 4 248 | 2 819 | 1 538 |
| Skulder till kreditinstitut | 227 | 357 | 430 | 160 | 243 |
| Förskott från kunder | 5 | 5 | 22 | 11 | 57 |
| Leverantörsskulder | 1 487 | 1 185 | 1 287 | 1 155 | 454 |
| Skulder till koncernföretag | 128 | 273 | 48 | – | – |
| Skatteskulder | 18 | 29 | 40 | 25 | 7 |
| Övriga skulder | 1 962 | 2 366 | 2 383 | 1 439 | 631 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 399 | 325 | 37 | 29 | 146 |
| Ställda säkerheter | 2 100 | – | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 2 100 | 2 100 | 2 100 | 2 100 | 1 630 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | 125 | 153 | 148 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 1 300 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Bolaget har under räkenskapsåret inte i rätt tid betalat avdragen skatt, sociala avgifter eller mervärdesskatt. Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla årsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Näsets Mat & Vin AB för år 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Näsets Mat & Vin ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Näsets Mat & Vin AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Bolaget har under räkenskapsåret inte i rätt tid och med rätt belopp vare sig redovisat eller betalat avdragen skatt, sociala avgifter eller mervärdesskatt.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Näsets Mat & Vin AB för år 2022. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Näsets Mat & Vin ABs finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Näsets Mat & Vin AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vi har särskilt beaktat hur effekterna av Covid -19 utbrottet påverkar / kan komma att påverka bolagets framtida utveckling och / eller risker som kan påverka den finansiella rapporteringen framåt. I denna bedömning har vi kommit fram till att med de åtgärder som finns tillgängliga i dagsläget har bolaget skapat förutsättningar för en framtid anpassad till Covid -19 och de restriktioner som detta medför.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Näsets Mat & Vin AB för år 2021. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Näsets Mat & Vin ABs finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Näsets Mat & Vin AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under räkenskapsåret har man öppnat ytterligare en restaurang varför bolagets omsättning, trots rådande omständigheter, har ökat mot föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vi har särskilt beaktat hur effekterna av Covid -19 utbrottet påverkar / kan komma att påverka bolagets framtida utveckling och / eller risker som kan påverka den finansiella rapporteringen framåt. I denna bedömning har vi kommit fram till att med de åtgärder som finns tillgängliga i dagsläget har bolaget skapat förutsättningar för en framtid anpassad till Covid -19 och de restriktioner som detta medför.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Näsets Mat & Vin AB för år 2020. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Näsets Mat & Vin ABs finansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Näsets Mat & Vin AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 105 | 65 | 65 | 65 | 65 | 65 | 65 | 65 | 65 |
| Årets inköp | 40 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 396 | 2 396 | 2 243 | 2 243 | 1 847 | 1 847 | 859 | 859 | 386 |
| Årets inköp | – | 153 | – | 396 | – | 988 | – | 473 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 761 | 1 297 | 824 | 824 | 412 | 412 | 137 | 137 | 15 |
| Årets avskrivningar | 464 | 473 | – | 412 | – | 275 | – | 122 | – |
Om bolaget
- Adress
- Furudalsvägen 10, 236 32 HÖLLVIKEN
- Registrerat
- 2018-04-19
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall förvalta fast och lös egenodm, bedriva därmed förenlig verksamhet, samt bedriva kultur- och restaurangverksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Säte
- Vellinge
- Revision
- Ja (2024-09-26)
- Årsstämma
- 2024-09-26
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företagets verksamhet är att förvalta fast och lös egendom, bedriva därmed förenlig verksamhet, samt bedriva kultur- och restaurangverksamhet. Bolaget bedriver två restauranger i, Bar Bistro och Bar Porto i Vellinge kommun Företaget har sitt säte i Vellinge .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Ljunghusen Holding AB
Visa källuppgift
Företaget bedriver restauranger i hyrda lokaler i Ljunghusen Vellinge kommun, BarBistro som öppnade 2018 samt BarPorto som öppnade under 2020. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Ljunghusen Holding AB org.nr 559187-2873. Företagets säte är Vellinge.