Start › Stockholms län › Stockholm
Lari Revenue AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 678 | 1 073 | 454 | 320 |
| Nettoomsättning | 1 678 | 1 066 | 454 | 320 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 7 | – | – |
| Rörelsekostnader | 952 | 663 | 383 | 368 |
| Handelsvaror | 0 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 204 | 185 | 169 | 122 |
| Personalkostnader | 748 | 478 | 214 | 246 |
| Rörelseresultat | 725 | 409 | 71 | −48 |
| Finansiella poster | 0 | −20 | 2 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 2 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 21 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 726 | 389 | 73 | −50 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −94 | 0 | 140 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −94 | 0 | 140 |
| Resultat före skatt | 726 | 295 | 73 | 90 |
| Skatt på årets resultat | 152 | 82 | 16 | 23 |
| Årets resultat | 574 | 213 | 56 | 68 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 243 | 1 937 | 1 687 | 2 334 |
| Anläggningstillgångar | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 2 046 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 2 046 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 2 046 |
| Omsättningstillgångar | 743 | 437 | 187 | 288 |
| Kortfristiga fordringar | 87 | 53 | 30 | 100 |
| Kundfordringar | 40 | 40 | 10 | 0 |
| Övriga fordringar | 44 | 10 | 20 | 100 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 2 | 2 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 656 | 384 | 157 | 188 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 243 | 1 937 | 1 687 | 2 334 |
| Eget kapital | 1 070 | 1 004 | 1 087 | 1 031 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 020 | 954 | 1 037 | 981 |
| Balanserat resultat | 447 | 741 | 981 | 913 |
| Årets resultat | 574 | 213 | 56 | 68 |
| Obeskattade reserver | 540 | 540 | 446 | 446 |
| Periodiseringsfonder | 540 | 540 | 446 | 446 |
| Långfristiga skulder | 0 | 27 | 15 | 737 |
| Övriga skulder | 0 | 27 | 15 | 737 |
| Kortfristiga skulder | 633 | 366 | 138 | 121 |
| Skatteskulder | 203 | 82 | 16 | 0 |
| Övriga skulder | 414 | 270 | 107 | 106 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 15 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 320 | 232 | 0 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30% från föregående räkenskapsår tack vare högre efterfrågan på bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 2 046 | 2 231 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 546 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HALLANDSGATAN 46 B, 118 57 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-04-18
- Bransch
- Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
Verksamhet enligt registret
Att utföra uppdrag som läkare, både som allmän och specialistläkare, åt olika landsting både inom öppen- och slutenvård.
Bankgironummer
- 5275-4413
- LARI REVENUE AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsultationer inom vård. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.