Pink & Purple Agencies AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 46 | −17 | 52 | 207 | 1 204 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 0 | −17 | 52 | 207 | 1 174 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | 0 | −6 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 51 | – | 0 | 0 | 30 |
| Rörelsekostnader | 1 | 4 | 140 | 0 | 149 | 101 | 1 275 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 11 | 9 | 146 | 14 | 850 |
| Övriga externa kostnader | 1 | 4 | 129 | −10 | 4 | 78 | 376 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 8 | 49 |
| Rörelseresultat | −1 | −4 | −94 | −17 | −97 | 106 | −71 |
| Finansiella poster | 0 | −981 | 130 | 0 | 0 | −2 | 1 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | −981 | 100 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 30 | – | – | 0 | 3 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | −985 | 35 | −17 | −97 | 105 | −70 |
| Resultat före skatt | −1 | −985 | 35 | −17 | −97 | 105 | −70 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 8 | 0 |
| Årets resultat | −1 | −985 | 35 | −17 | −97 | 97 | −70 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 20 | 3 | 985 | 983 | 999 | 1 100 | 1 119 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 60 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 60 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Andelar i koncernföretag | – | 0 | 50 | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Omsättningstillgångar | 20 | 3 | 925 | 973 | 989 | 1 090 | 1 109 |
| Varulager m.m. | – | – | 0 | 306 | 315 | 461 | 475 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | 0 | 306 | 315 | 461 | 475 |
| Kortfristiga fordringar | 18 | 0 | 921 | 665 | 660 | 613 | 621 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 14 | 45 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 18 | – | 821 | 665 | 660 | 599 | 576 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 2 | 3 | 5 | 2 | 14 | 16 | 13 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 20 | 3 | 985 | 983 | 999 | 1 100 | 1 119 |
| Eget kapital | 7 | −924 | 61 | 25 | 26 | 123 | 27 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −43 | −974 | 11 | −25 | −24 | 73 | −23 |
| Balanserat resultat | −42 | 11 | −25 | −8 | 73 | −23 | 47 |
| Årets resultat | −1 | −985 | 35 | −17 | −97 | 97 | −70 |
| Kortfristiga skulder | 13 | 928 | 925 | 958 | 973 | 977 | 1 092 |
| Leverantörsskulder | 0 | 914 | 914 | 948 | 948 | 948 | 1 052 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 8 | 8 | 0 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 0 | 6 | 13 | 13 | 33 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 13 | 10 | 3 | 3 | 7 | 7 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | −24 | 73 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 932 | – | – | 16 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget ligger vilande efter årsskiftet 202.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 |
| Årets inköp | 50 |
Om bolaget
- Adress
- LÖNNEBERGAGATAN 9 A, 212 45 MALMÖ
- Registrerat
- 2018-04-17
- Bransch
- Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
Verksamhet enligt registret
Verksamheten består av partihandel med konfektionsvaror och liknande verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Malmö, bedriver verksamhet inom partihandel med konfektionsvaror.
Väsentliga händelser
Verksamheten är vilande och någon egentlig affärsverksamhet har ännu inte bedrivits under räkenskapsåret. Det finns i nuläget inga konkreta planer på att påbörja aktiv verksamhet. Styrelsen följer utvecklingen och kommer att fatta beslut om eventuell uppstart när det anses lämpligt. Bolaget kommer att förbli vilande tills vidare.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Pink & Purple AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Pink & Purple AB; Organisationsnummer=559132-6177; ForetagetsSate=Skåne; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1