Triangeln Kebab AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 734 | 1 700 | 2 662 |
| Nettoomsättning | 3 666 | 1 700 | 2 662 |
| Övriga rörelseintäkter | 68 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 010 | 1 966 | 2 441 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 276 | 652 | 1 043 |
| Övriga externa kostnader | 1 618 | 799 | 858 |
| Personalkostnader | 876 | 275 | 251 |
| Av- och nedskrivningar | 240 | 240 | 290 |
| Rörelseresultat | −276 | −266 | 221 |
| Finansiella poster | −52 | −79 | −15 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 52 | 79 | 15 |
| Resultat efter finansiella poster | −328 | −346 | 206 |
| Resultat före skatt | −328 | −346 | 206 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 46 |
| Årets resultat | −328 | −346 | 160 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 686 | 788 | 1 077 |
| Anläggningstillgångar | 446 | 670 | 910 |
| Materiella anläggningstillgångar | 430 | 670 | 910 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 430 | 670 | 910 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 16 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 16 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 241 | 118 | 167 |
| Varulager m.m. | 33 | 20 | 20 |
| Råvaror och förnödenheter | 33 | 20 | 20 |
| Kortfristiga fordringar | 127 | 67 | 114 |
| Övriga fordringar | 127 | 67 | 114 |
| Kassa och bank | 81 | 31 | 33 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 686 | 788 | 1 077 |
| Eget kapital | −463 | −135 | 210 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −513 | −185 | 160 |
| Balanserat resultat | −185 | 160 | – |
| Årets resultat | −328 | −346 | 160 |
| Långfristiga skulder | 174 | 384 | 188 |
| Skulder till kreditinstitut | 174 | 384 | 188 |
| Kortfristiga skulder | 976 | 540 | 679 |
| Leverantörsskulder | 599 | 193 | 66 |
| Skatteskulder | – | 0 | 46 |
| Övriga skulder | 272 | 339 | 508 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 105 | 8 | 59 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| Medel att disponera | −513 | −185 | 160 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%. Företaget har börjat med hemkörningar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 200 | 1 200 | 1 200 |
| Årets inköp | – | – | 1 200 |
| Ackumulerade avskrivningar | 770 | 530 | 290 |
| Årets avskrivningar | 240 | 240 | 290 |
Om bolaget
- Adress
- S:t johannesgata 1 E, 211 46 MALMÖ
- Registrerat
- 2018-04-16
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2021-08-27
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom restaurangverksamhet. Företaget har sitt säte i Malmö.
Väsentliga händelser
Spridningen av coronaviruset har påverkat utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat negativt . Företaget har i betydande omfattning tagit del av de statliga stöd som delats ut med anledning av coronapandemin
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.