Cybercraft AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 | 12 | 3 | 0 | 8 | 272 | 1 793 | 172 |
| Nettoomsättning | 1 | 12 | 3 | 0 | 8 | 272 | 1 793 | 172 |
| Rörelsekostnader | 42 | 61 | 87 | 35 | 93 | 334 | 1 040 | 32 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 12 | 0 | 8 | 0 | −1 | – |
| Övriga externa kostnader | 39 | 61 | 74 | 35 | 84 | 143 | 87 | 27 |
| Personalkostnader | 3 | 0 | 1 | 1 | 1 | 191 | 953 | 5 |
| Rörelseresultat | −41 | −49 | −84 | −35 | −85 | −62 | 753 | 140 |
| Finansiella poster | 2 | 4 | 4 | 0 | −1 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 4 | 4 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 1 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −39 | −45 | −80 | −35 | −86 | −62 | 753 | 140 |
| Resultat före skatt | −39 | −45 | −80 | −35 | −86 | −62 | 753 | 140 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 161 | 31 |
| Årets resultat | −39 | −45 | −80 | −35 | −86 | −62 | 592 | 109 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 733 | 732 | 700 | 729 | 685 | 831 | 1 320 | 207 |
| Omsättningstillgångar | 733 | 732 | 700 | 729 | 685 | 831 | 1 320 | 207 |
| Kortfristiga fordringar | 547 | 530 | 536 | 700 | 593 | 485 | 343 | 133 |
| Kundfordringar | 340 | 340 | 340 | 340 | 340 | 340 | 330 | 125 |
| Övriga fordringar | 207 | 190 | 196 | 360 | 253 | 145 | 13 | 8 |
| Kassa och bank | 186 | 202 | 163 | 29 | 92 | 346 | 977 | 74 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 733 | 732 | 700 | 729 | 685 | 831 | 1 320 | 207 |
| Eget kapital | 732 | 731 | 698 | 728 | 684 | 699 | 761 | 169 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 682 | 681 | 648 | 678 | 634 | 649 | 711 | 119 |
| Balanserat resultat | 721 | 726 | 729 | 713 | 719 | 711 | 119 | 10 |
| Årets resultat | −39 | −45 | −80 | −35 | −86 | −62 | 592 | 109 |
| Kortfristiga skulder | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 132 | 559 | 38 |
| Leverantörsskulder | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 1 | 1 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 91 | 135 | – |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | 39 | 423 | 37 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 634 | 649 | 711 | 119 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 40 | 78 | 51 | 79 | 70 | – | – | 10 |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget bedrivs nu som sidoverksamhet med låg intensitet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget bedrivs nu som sidoverksamhet med låg intensitet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget bedrivs nu huvudsakligen som bisyssla då fokus är på annan anställning
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget bedrivs nu som sidoverksamhet med låg intensitet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget bedrivs nu som sidoverksamhet med låg intensitet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under år 2020 har verksamheten bedrivits som bisyssla.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Efter att under föregående verksamhetsår bedrivits som bisyssla har bolaget under större delen av innevarande verksamhetsår bedrivits som huvudsyssla. Detta har starkt påverkat omsättningen i positiv riktning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- KNUTSTORPSGATAN 103, 216 22 LIMHAMN
- Registrerat
- 2018-04-10
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva rådgivning och konsultverksamhet inom IT och management, utbildning, mentorskap, projektledning samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall också utföra och förmedla programvaruutveckling och bedriva handel med produkter inom IT-området. Vidare skall bolaget bedriva författarskap, förlagsverksamhet och därmed förknippad produktion, distribution, försäljning samt import och export. Bolaget skall även äga och förvalta värdepapper, fast och lös egendom samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-18
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget utför, med utgångspunkt från sitt säte i Limhamn (Malmö), konsultverksamhet och rådgivning till företag. Rådgivningen har karaktären av förbättringsprojekt inom verksamhetsutveckling, förändringsledning och IT-relaterade insatser. En typisk kund har internationell verksamhet och sin hemvist i södra Sverige.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.