Start › Stockholms län › Stockholm
SeilerMoon AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 79 | 125 | 250 | 8 | 0 | 35 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 79 | 125 | 250 | 8 | 0 | 35 | – | – |
| Rörelsekostnader | 68 | 73 | 7 | 51 | 42 | 47 | 11 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 68 | 71 | 7 | 51 | 42 | 47 | 11 | 12 |
| Personalkostnader | 0 | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 11 | 52 | 243 | −43 | −42 | −12 | −11 | −12 |
| Finansiella poster | −1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 252 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 252 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 10 | 52 | 243 | −43 | −42 | −12 | −11 | 240 |
| Resultat före skatt | 10 | 52 | 243 | −43 | −42 | −12 | −11 | 240 |
| Skatt på årets resultat | 2 | 11 | 25 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 8 | 41 | 218 | −43 | −42 | −12 | −11 | 240 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 141 | 167 | 328 | 23 | 65 | 115 | 133 | 302 |
| Omsättningstillgångar | 141 | 167 | 328 | 23 | 65 | 115 | 133 | 302 |
| Kortfristiga fordringar | 94 | 0 | 313 | 0 | 2 | 3 | 3 | 0 |
| Kundfordringar | 94 | 0 | 313 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | – | 0 | 2 | 3 | 3 | 0 |
| Kassa och bank | 48 | 167 | 15 | 23 | 63 | 112 | 130 | 302 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 141 | 167 | 328 | 23 | 65 | 115 | 133 | 302 |
| Eget kapital | 104 | 96 | 234 | 17 | 54 | 96 | 108 | 290 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 54 | 46 | 184 | −33 | 4 | 46 | 58 | 240 |
| Balanserat resultat | 46 | 4 | −33 | 9 | 46 | 58 | 70 | 0 |
| Årets resultat | 8 | 41 | 218 | −43 | −42 | −12 | −11 | 240 |
| Kortfristiga skulder | 38 | 71 | 93 | 7 | 11 | 18 | 24 | 12 |
| Skatteskulder | 13 | 36 | 25 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 18 | 28 | 61 | 1 | 5 | 11 | 15 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 7 | 7 | 6 | 6 | 7 | 9 | 12 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 180 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 4 | 46 | 58 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 5 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen minskar pga färre konsultuppdrag under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen minskar pga färre konsultuppdrag under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen ökar pga fler konsultuppdrag
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen ökar pga fler konsultuppdrag
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen ökar pga fler konsultuppdrag
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen ökar pga fler konsultuppdrag
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- HORNSGATAN 85, 117 26 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-04-06
- Bransch
- Reklambyråverksamhet
Verksamhet enligt registret
Marknadskommunikation och handel med värdepapper
Bankgironummer
- 874-6844
- Seilermoon AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-08
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.