Start › Stockholms län › NACKA
SLB Systemutveckling AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 993 | 1 986 | 2 025 | 2 027 | 2 006 | 1 466 | 1 422 | 1 003 |
| Nettoomsättning | 1 973 | 1 959 | 2 004 | 2 027 | 2 006 | 1 416 | 1 422 | 1 003 |
| Övriga rörelseintäkter | 20 | 27 | 22 | – | 0 | 50 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 183 | 1 678 | 1 899 | 1 441 | 1 561 | 1 388 | 1 224 | 777 |
| Handelsvaror | 8 | 8 | 9 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 230 | 754 | 594 | 504 | 762 | 593 | 506 | 177 |
| Personalkostnader | 653 | 699 | 1 186 | 862 | 770 | 769 | 703 | 595 |
| Av- och nedskrivningar | 292 | 215 | 110 | 40 | 29 | 26 | 15 | 4 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 2 | 0 | 34 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −190 | 308 | 126 | 587 | 446 | 78 | 198 | 227 |
| Finansiella poster | −187 | −80 | −35 | −15 | −34 | −3 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 187 | 80 | 36 | 15 | 34 | 3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −378 | 228 | 91 | 572 | 412 | 76 | 198 | 227 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 23 | 0 | −23 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | 0 | 23 | 0 | −23 | 0 |
| Resultat före skatt | −378 | 228 | 91 | 572 | 435 | 76 | 175 | 227 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 52 | 26 | 124 | 96 | 25 | 43 | 52 |
| Årets resultat | −378 | 177 | 64 | 448 | 339 | 51 | 132 | 174 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 272 | 1 620 | 1 131 | 1 347 | 1 360 | 1 151 | 467 | 552 |
| Anläggningstillgångar | 1 172 | 1 354 | 879 | 613 | 540 | 507 | 246 | 41 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 145 | 1 326 | 853 | 613 | 540 | 507 | 246 | 41 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 658 | 840 | 376 | 163 | 84 | 86 | 112 | 41 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 486 | 486 | 477 | 450 | 456 | 421 | 134 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 28 | 28 | 27 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 28 | 28 | 27 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 100 | 267 | 251 | 734 | 821 | 644 | 221 | 511 |
| Kortfristiga fordringar | 49 | 40 | 123 | 702 | 606 | 484 | 152 | 135 |
| Kundfordringar | 3 | 18 | 17 | 592 | 440 | 453 | 101 | 135 |
| Övriga fordringar | 1 | 0 | 43 | 0 | 0 | 6 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 44 | 22 | 64 | 110 | 166 | 26 | 51 | 0 |
| Kassa och bank | 51 | 227 | 128 | 31 | 215 | 160 | 69 | 376 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 272 | 1 620 | 1 131 | 1 347 | 1 360 | 1 151 | 467 | 552 |
| Eget kapital | −86 | 292 | 115 | 558 | 496 | 237 | 186 | 224 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −136 | 242 | 65 | 508 | 446 | 187 | 136 | 174 |
| Balanserat resultat | 242 | 65 | 0 | 61 | 107 | 136 | 4 | 0 |
| Årets resultat | −378 | 177 | 64 | 448 | 339 | 51 | 132 | 174 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 23 | 23 | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | 23 | 23 | 0 |
| Långfristiga skulder | 964 | 804 | 214 | 0 | 165 | 378 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 853 | 559 | 214 | 0 | 165 | 378 | – | – |
| Övriga skulder | 111 | 244 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 394 | 525 | 802 | 788 | 699 | 513 | 257 | 328 |
| Skulder till kreditinstitut | 177 | 237 | 90 | 75 | 157 | 101 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 7 | 14 | 14 | 8 | 8 | 9 | 0 |
| Skatteskulder | 13 | 23 | 0 | 57 | 71 | 78 | 120 | 62 |
| Övriga skulder | 202 | 259 | 699 | 633 | 456 | 318 | 121 | 258 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 10 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Ställda säkerheter | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Företagsinteckningar | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 446 | 187 | 136 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har ökat jämfört med tidigare år till följd av ökad efterfrågan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vid tidpunkten för avgivandet av årsredovisningen har bolaget inte märkt av några större effekter på bolagets resultat och ställning pga Covid-19. Bolagets omsättning är i nivå med omsättningen för samma period föregående år. Med hjälp av de stödåtgärder, i form av korttidspermittering och nedsättning av arbetsgivaravgifter, som funnits att tillgå har bolaget fortsatt en god ställning. Detta gör att vi har svårt att se att covid-19 skulle kunna äventyra vår verksamhet. Företagsledningen bedömer således att bolaget har förmågan till fortsatt drift fram till nästa bokslut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 28 | 28 | 27 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 1 | 27 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 312 | 1 216 | 549 | 226 | 159 | 132 | 132 | 46 |
| Årets inköp | 110 | 681 | 323 | 153 | 27 | 0 | 86 | 46 |
| Försäljningar och utrangeringar | 14 | 14 | 0 | 86 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 654 | 376 | 173 | 63 | 75 | 46 | 19 | 4 |
| Årets avskrivningar | 292 | 215 | 110 | 40 | 29 | 26 | 15 | 4 |
| Återförda avskrivningar | 14 | 12 | 0 | 51 | 0 | – | – | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 486 | 486 | 477 | 450 | 456 | 421 | 134 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 10 | 30 | 0 | 42 | 312 | 134 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 3 | 6 | 8 | 25 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- TÄNDKULEVÄGEN 27 6TR, 131 58 NACKA
- Registrerat
- 2018-04-04
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva IT-konsultationer, såsom systemutveckling, projektledning, strategisk IT-planering och rådgivning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget bedriver dessutom förvaltning av värdepapper och kapitaltillgångar.
Bankgironummer
- 356-8623
- SLB Systemutveckling AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Nacka
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-09
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsultverksamhet inom IT-området, såsom systemutveckling, projektledning, strategisk IT-planering och rådgivning. Företaget har sitt säte i Nacka .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Kontrollbalansräkning har upprättats per 251231. Den visar på att aktiekapitalet inte är förbrukat.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.