Start › Stockholms län › Stockholm
Västra Logistik Holding AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 800 | 373 | 1 630 | 1 398 | 1 103 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 800 | 373 | 1 630 | 1 398 | 1 103 |
| Rörelsekostnader | 20 | 19 | 43 | 585 | 2 158 | 1 255 | 835 |
| Övriga externa kostnader | 20 | 19 | 41 | 346 | 508 | 280 | 145 |
| Personalkostnader | – | 0 | 1 | 239 | 1 650 | 975 | 690 |
| Rörelseresultat | −20 | −19 | 757 | −212 | −528 | 143 | 268 |
| Finansiella poster | 463 | −3 222 | 3 501 | 2 828 | 36 800 | 160 | −265 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 527 | −3 162 | 3 502 | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 2 828 | 36 801 | 160 | 139 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 65 | 60 | 2 | 0 | 0 | 0 | 404 |
| Resultat efter finansiella poster | 443 | −3 241 | 4 259 | 2 616 | 36 272 | 303 | 3 |
| Resultat före skatt | 443 | −3 241 | 4 259 | 2 616 | 36 272 | 303 | 3 |
| Årets resultat | 443 | −3 241 | 4 259 | 2 616 | 36 272 | 303 | 3 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 136 | 3 261 | 6 649 | 5 374 | 43 506 | 6 008 | 4 913 |
| Anläggningstillgångar | 3 003 | 3 003 | 753 | 2 203 | 6 315 | 4 976 | 4 431 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 003 | 3 003 | 753 | 2 203 | 6 315 | 4 976 | 4 431 |
| Andelar i koncernföretag | 3 000 | 3 000 | – | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 2 200 | 700 | 350 | 350 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 3 | 3 | 753 | 3 | 2 638 | 1 649 | 1 104 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | 0 | 0 | 2 977 | 2 977 | 2 977 |
| Omsättningstillgångar | 134 | 258 | 5 896 | 3 171 | 37 190 | 1 031 | 483 |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 5 | 5 870 | 2 924 | 37 167 | 358 | 461 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 27 | 266 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 49 |
| Övriga fordringar | 5 | 5 | 5 870 | 2 915 | 36 512 | 10 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 10 | 655 | 321 | 146 |
| Kassa och bank | 129 | 253 | 26 | 247 | 23 | 673 | 21 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 136 | 3 261 | 6 649 | 5 374 | 43 506 | 6 008 | 4 913 |
| Eget kapital | 2 257 | 1 814 | 5 055 | 3 596 | 41 904 | 4 642 | 3 794 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 207 | 1 764 | 5 005 | 3 546 | 41 854 | 4 592 | 3 744 |
| Balanserat resultat | 1 764 | 5 005 | 746 | 930 | −342 | 3 744 | 3 741 |
| Årets resultat | 443 | −3 241 | 4 259 | 2 616 | 36 272 | 303 | 3 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Kortfristiga skulder | 879 | 1 447 | 1 594 | 1 777 | 1 602 | 1 365 | 1 117 |
| Leverantörsskulder | −8 | −8 | 2 | 2 | 21 | 24 | 11 |
| Övriga skulder | 877 | 1 444 | 1 582 | 0 | 69 | 178 | 87 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 180 | 16 | 13 | 36 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 3 546 | 41 854 | 4 592 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 989 | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | 5 923 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 2 200 | 700 | 350 | 350 |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 200 | 0 | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 000 | 3 000 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 3 000 | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 2 977 | 2 977 | 2 977 | 1 073 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 2 977 | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 | 3 | 753 | 3 | 2 638 | 1 649 | 1 104 | 1 104 |
| Årets inköp | – | – | 750 | 0 | 989 | 546 | – | – |
| Omklassificeringar | 0 | −750 | – | – | – | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | 750 | 0 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 55642, 102 14 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-04-03
- Bransch
- Verksamheter som utövas av huvudkontor
Verksamhet enligt registret
Bolaget har till föremål för sin verksamhet, direkt eller indirekt, äga och förvalta aktier och andelar i dotterbolag samt för sin verksamhet äga, utveckla och förvalta industrifastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5274-6757
- Västra Logistik Holding AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och andelar i dotterbolag. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Justering har skett av föregående års resultat för sålda och förvärvade andelar.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.