Start › Dalarnas län › Falun
MAHOOR BISTRO AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 766 | 3 404 | 2 324 | 2 244 |
| Nettoomsättning | 1 677 | 3 136 | 1 645 | 1 498 |
| Övriga rörelseintäkter | 89 | 268 | 678 | 746 |
| Rörelsekostnader | 1 968 | 3 427 | 2 232 | 2 201 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 | 1 | – | – |
| Handelsvaror | 405 | 670 | 450 | 589 |
| Övriga externa kostnader | 896 | 1 390 | 967 | 830 |
| Personalkostnader | 287 | 1 203 | 726 | 728 |
| Av- och nedskrivningar | 375 | 164 | 90 | 55 |
| Rörelseresultat | −202 | −23 | 91 | 42 |
| Finansiella poster | −75 | −60 | −22 | −19 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 75 | 60 | 22 | 19 |
| Resultat efter finansiella poster | −277 | −83 | 69 | 24 |
| Resultat före skatt | −277 | −83 | 69 | 24 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 36 | 22 | 0 |
| Årets resultat | −277 | −119 | 48 | 24 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 409 | 1 629 | 1 250 | 923 |
| Anläggningstillgångar | 1 092 | 1 143 | 204 | 246 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 092 | 1 143 | 204 | 246 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 19 | 29 | 39 | 48 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 073 | 1 114 | 165 | 197 |
| Omsättningstillgångar | 317 | 486 | 1 046 | 677 |
| Kortfristiga fordringar | 192 | 333 | 587 | 494 |
| Kundfordringar | 166 | 209 | 224 | 13 |
| Fordringar hos koncernföretag | 6 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 20 | 124 | 110 | 199 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 253 | 282 |
| Kassa och bank | 124 | 153 | 459 | 183 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 409 | 1 629 | 1 250 | 923 |
| Eget kapital | −202 | 75 | 194 | 146 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −252 | 25 | 144 | 96 |
| Balanserat resultat | 25 | 144 | 96 | 73 |
| Årets resultat | −277 | −119 | 48 | 24 |
| Långfristiga skulder | 853 | 1 056 | 560 | 659 |
| Skulder till kreditinstitut | 853 | 1 056 | 353 | 431 |
| Övriga skulder | – | 0 | 207 | 229 |
| Kortfristiga skulder | 758 | 499 | 496 | 117 |
| Leverantörsskulder | 551 | 135 | 153 | 0 |
| Skatteskulder | 46 | 53 | 22 | 12 |
| Övriga skulder | 116 | 213 | 293 | 82 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 44 | 98 | 28 | 23 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | 25 | 144 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget enbart haft öppet under 9 månader under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 826 | 1 503 | 400 | 352 | 247 |
| Årets inköp | 324 | 1 103 | 47 | 105 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 754 | 389 | 235 | 155 | 100 |
| Årets avskrivningar | 365 | 154 | 80 | 55 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 48 | 48 | 48 | 48 | 27 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 21 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 29 | 19 | 10 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 10 | 10 | 10 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 19 | 10 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 10 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Jungfruvägen 63 B, 791 34 FALUN
- Registrerat
- 2018-03-28
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet som innefattar lunch, a la cart, alkoholtillstånd, fester, bröllop och café samt därmed förenlig verksamhet.
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-07
- Annonser totalt
- 12
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-04-06
- Senaste annonsen
- 2023-05-25
Annonser per år
| År | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Annonser | 3 | 9 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-06-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom resturang och därmed förenlig verksamhet Företaget har sitt säte i Falun.
Väsentliga händelser
Under räkenskapsåret har bolagets restaurang verksamhet upphört med anledning av en tvist gällande hyresavtalet, tvisten är inte uppklarad per balansdagen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.