Start › Stockholms län › Bromma
MaWaGra Solutions AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 349 | 1 782 | 1 857 | 1 809 | 1 731 | 674 |
| Nettoomsättning | 342 | 1 782 | 1 857 | 1 809 | 1 731 | 674 |
| Övriga rörelseintäkter | 7 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 239 | 1 370 | 1 233 | 916 | 943 | 502 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 0 |
| Övriga externa kostnader | 71 | 104 | 63 | 48 | 78 | 7 |
| Personalkostnader | 168 | 1 030 | 934 | 868 | 865 | 495 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 236 | 236 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 110 | 412 | 625 | 893 | 788 | 172 |
| Finansiella poster | 1 | −1 | 0 | 0 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 111 | 411 | 625 | 893 | 788 | 172 |
| Resultat före skatt | 111 | 411 | 625 | 893 | 788 | 172 |
| Skatt på årets resultat | 23 | 86 | 129 | 185 | 162 | 38 |
| Årets resultat | 89 | 325 | 495 | 709 | 625 | 134 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 404 | 1 946 | 1 991 | 1 827 | 1 433 | 493 |
| Anläggningstillgångar | 1 030 | 1 037 | 1 263 | 310 | 190 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 707 | 943 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 707 | 943 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 030 | 330 | 320 | 310 | 190 | – |
| Andra långfristiga fordringar | 1 030 | 330 | 320 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 374 | 909 | 729 | 1 516 | 1 243 | 493 |
| Kortfristiga fordringar | 133 | 244 | 369 | 191 | 221 | 194 |
| Kundfordringar | – | 0 | 218 | – | – | 194 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | 150 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 133 | 101 | 1 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 143 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 241 | 665 | 359 | – | – | 299 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 404 | 1 946 | 1 991 | 1 827 | 1 433 | 493 |
| Eget kapital | 1 403 | 1 740 | 1 781 | 1 592 | 1 188 | 184 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 353 | 1 690 | 1 731 | 1 542 | 1 138 | 134 |
| Balanserat resultat | 1 264 | 1 364 | 1 236 | 834 | 512 | 0 |
| Årets resultat | 89 | 325 | 495 | 709 | 625 | 134 |
| Kortfristiga skulder | 1 | 206 | 210 | 234 | 245 | 309 |
| Leverantörsskulder | 1 | 3 | 2 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 14 | – | – | 40 |
| Övriga skulder | 0 | 203 | 194 | – | – | 269 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 426 | 367 | 306 | – | 100 |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 542 | – | 134 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen i bolaget har under året minskat med mer än 30% jämfört med föregående år. Detta var förväntat och en direkt effekt av att konsultverksamheten upphörde tillfälligt i början av 2025 men kommer att återupptas under 2026.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 030 | 330 | 320 | 310 | 190 |
| Årets inköp | 700 | 10 | 10 | 120 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 178 | 1 178 |
| Årets inköp | – | – | 1 178 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 178 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 471 | 236 |
| Årets avskrivningar | −471 | 236 | 236 |
Om bolaget
- Adress
- GUSTAVSLUNDSVÄGEN 149 P, 167 51 BROMMA
- Registrerat
- 2018-03-28
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT och utveckling av mjukvaror samt äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 517-4636
- MaWaGra Solutions AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-26
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget har under året fortsatt att bedriva konsultverksamhet inom datalager och systemutveckling hos sina kunder utan påverkan av det svåra omvärldsläget. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.