Start › Stockholms län › Stockholm
Makeupevelina Andersson AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 996 | 392 | 531 | 1 005 | 936 | 1 379 |
| Nettoomsättning | 996 | 375 | 531 | 997 | 936 | 1 228 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 17 | 0 | 8 | 0 | 151 |
| Rörelsekostnader | 917 | 696 | 600 | 877 | 794 | 946 |
| Råvaror och förnödenheter | 25 | 5 | 14 | 57 | 174 | 173 |
| Övriga externa kostnader | 85 | 76 | 91 | 90 | 162 | 141 |
| Personalkostnader | 807 | 615 | 495 | 730 | 459 | 632 |
| Rörelseresultat | 79 | −304 | −69 | 128 | 141 | 433 |
| Finansiella poster | 31 | 84 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 31 | 83 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 110 | −220 | −68 | 128 | 141 | 433 |
| Bokslutsdispositioner | −30 | 215 | 70 | 0 | −37 | −105 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −30 | 215 | 70 | 0 | −37 | −105 |
| Resultat före skatt | 81 | −5 | 2 | 128 | 104 | 328 |
| Skatt på årets resultat | 19 | 1 | 3 | 27 | 23 | 71 |
| Årets resultat | 62 | −6 | −1 | 101 | 81 | 257 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 900 | 694 | 835 | 1 246 | 1 537 | 1 410 |
| Anläggningstillgångar | 443 | 495 | 658 | 819 | 770 | 390 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 443 | 495 | 658 | 819 | 770 | 390 |
| Andra långfristiga fordringar | 443 | 495 | 658 | 819 | 770 | 390 |
| Omsättningstillgångar | 457 | 199 | 177 | 428 | 767 | 1 020 |
| Kortfristiga fordringar | 251 | 93 | 114 | 340 | 466 | 178 |
| Kundfordringar | 201 | 59 | 0 | 194 | 368 | 61 |
| Övriga fordringar | 50 | 34 | 114 | 146 | 98 | 65 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 52 |
| Kassa och bank | 205 | 107 | 62 | 88 | 301 | 842 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 900 | 694 | 835 | 1 246 | 1 537 | 1 410 |
| Eget kapital | 422 | 360 | 365 | 566 | 898 | 817 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 372 | 310 | 315 | 516 | 848 | 767 |
| Balanserat resultat | 310 | 315 | 316 | 415 | 767 | 510 |
| Årets resultat | 62 | −6 | −1 | 101 | 81 | 257 |
| Obeskattade reserver | 172 | 142 | 357 | 427 | 427 | 390 |
| Periodiseringsfonder | 172 | 142 | 357 | 427 | 427 | 390 |
| Kortfristiga skulder | 307 | 192 | 112 | 253 | 212 | 203 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 25 |
| Skatteskulder | 19 | – | – | – | 0 | 19 |
| Övriga skulder | 288 | 192 | 112 | 253 | 212 | 158 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 200 | 433 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 516 | 848 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- ALSTRÖMERGATAN 7, 112 47 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-03-23
- Bransch
- Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva makeup-, styling och hårstyling och därmed förenlig verksamhet
Bankgironummer
- 219-6863
- MAKEUPEVELINA AB
kontrollerat 2026-10-16 - 399-1643
- MAKEUPEVELINA ANDERSSON AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-05
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget, med säte i Stockholm, ska bedriva makeup, styling och hårstyling och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.