Start › Dalarnas län › Falun
LL Ventures AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 31 | 57 | 452 | 113 | 82 |
| Övriga externa kostnader | 31 | 57 | 452 | 113 | 82 |
| Rörelseresultat | −31 | −57 | −452 | −113 | −82 |
| Finansiella poster | 92 | 211 | 189 920 | 7 048 | 1 890 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 99 | −5 | 189 756 | 7 025 | 1 893 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 220 | 164 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 8 | 4 | 0 | 4 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 61 | 154 | 189 467 | 6 935 | 1 808 |
| Resultat före skatt | 61 | 154 | 189 467 | 6 935 | 1 808 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 36 | 142 | 189 | 107 |
| Årets resultat | 61 | 118 | 189 325 | 6 746 | 1 701 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 291 | 562 | 197 750 | 64 562 | 58 033 |
| Anläggningstillgångar | 44 | 50 | 2 651 | 26 411 | 58 022 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 44 | 50 | 2 651 | 26 411 | 58 022 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 44 | 50 | 2 651 | 26 411 | 58 022 |
| Andra långfristiga fordringar | 44 | 50 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 247 | 512 | 195 098 | 38 151 | 11 |
| Kortfristiga fordringar | 37 | 189 | 461 | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | 37 | 188 | 297 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 0 | 164 | – | – |
| Kassa och bank | 210 | 324 | 194 638 | 38 151 | 11 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 291 | 562 | 197 750 | 64 562 | 58 033 |
| Eget kapital | 236 | 175 | 197 048 | 64 231 | 57 694 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 186 | 125 | 196 998 | 64 181 | 57 644 |
| Balanserat resultat | 125 | 8 | 7 672 | 57 434 | 55 943 |
| Årets resultat | 61 | 118 | 189 325 | 6 746 | 1 701 |
| Kortfristiga skulder | 55 | 387 | 702 | 331 | 339 |
| Skatteskulder | 36 | 367 | 438 | 296 | 339 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 19 | 20 | 264 | 35 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 186 | 0 | 196 600 | 0 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 186 | – | 196 600 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-02-28 | 2025-02-28 | 2024-02-29 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 44 | 50 | 2 651 | 26 411 | 58 022 | 56 229 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 7 383 | 1 793 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 6 | 2 601 | 23 759 | 38 994 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2018-03-22
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-08
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2018 och bedriver sedan dess förvaltning av lös egendom genom diskretionär förvaltning.
Väsentliga händelser
Bolagets styrelse har beslutat att likvidera bolaget under 2026 vilket medför att redovisningen ej upprättas med antagandet om fortsatt drift. Förändrad rpincip medför ingen förändring på de finansiella rapporterna.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.