F&P Mannerfelt AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 29 | 13 | 22 | 47 |
| Övriga externa kostnader | 20 | 8 | 17 | 42 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 5 | 5 | 5 |
| Rörelseresultat | −29 | −13 | −22 | −47 |
| Finansiella poster | −1 | 400 | 400 | 311 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 400 | 400 | 311 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −30 | 387 | 378 | 264 |
| Resultat före skatt | −30 | 387 | 378 | 264 |
| Årets resultat | −30 | 387 | 378 | 264 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 11 560 | 11 590 | 11 604 | 11 625 |
| Anläggningstillgångar | 11 538 | 11 566 | 11 571 | 11 576 |
| Materiella anläggningstillgångar | 38 | 5 | 10 | 15 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 24 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 14 | 5 | 10 | 15 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 11 500 | 11 561 | 11 561 | 11 561 |
| Andra långfristiga fordringar | 11 500 | 11 561 | 11 561 | 11 561 |
| Omsättningstillgångar | 22 | 25 | 33 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 16 | 0 | 4 | 10 |
| Övriga fordringar | 16 | 0 | 4 | 10 |
| Kassa och bank | 6 | 24 | 29 | 39 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 11 560 | 11 590 | 11 604 | 11 625 |
| Eget kapital | 11 560 | 11 590 | 11 604 | 11 625 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 11 510 | 11 540 | 11 554 | 11 575 |
| Balanserat resultat | 11 540 | 11 154 | 11 175 | 11 312 |
| Årets resultat | −30 | 387 | 378 | 264 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 700 | – | 400 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-02-28 | 2025-02-28 | 2024-02-29 | 2023-03-01 | 2023-02-28 | 2022-03-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 11 561 | 11 561 | 11 561 | 11 561 | 11 561 | 11 950 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | – | 389 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 61 | 0 | 0 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-02-28 | 2025-02-28 | 2024-02-29 | 2023-03-01 | 2023-02-28 | 2022-03-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 16 | 0 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Årets inköp | 16 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 | 0 | 15 | 10 | 10 | 5 |
| Årets avskrivningar | 2 | 0 | 5 | – | 5 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2026-02-28 | 2025-02-28 | 2024-02-29 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 51 | 25 | 25 |
| Årets inköp | 26 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 27 | 20 | 15 |
| Årets avskrivningar | 7 | 5 | – |
Om bolaget
- Adress
- ÖSÖGATAN 30, 257 33 RYDEBÄCK
- Registrerat
- 2018-03-14
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget kommer även att bedriva konsultverksamhet inom organisationsutveckling och teologi samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Helsingborg.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-11
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget kommer även att bedriva konsultverksamhet inom organisationsutveckling och teologi samt därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.