Start › Stockholms län › Stockholm
Meeting Manager Sweden AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 23 | 32 | 171 | 400 | 525 | 337 |
| Nettoomsättning | 23 | 32 | 151 | 425 | 500 | 337 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 20 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 47 | 60 | 183 | 500 | 506 | 251 |
| Övriga externa kostnader | 47 | 60 | 183 | 503 | 417 | 240 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | −3 | 89 | 11 |
| Rörelseresultat | −24 | −28 | −12 | −100 | 19 | 87 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −1 | 0 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −24 | −28 | −12 | −101 | 19 | 86 |
| Resultat före skatt | −24 | −28 | −12 | −101 | 19 | 86 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 2 | 12 | 14 |
| Årets resultat | −24 | −28 | −12 | −103 | 8 | 72 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 98 | 108 | 150 | 92 | 202 | 193 |
| Anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Goodwill | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 48 | 58 | 100 | 42 | 152 | 143 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 25 | 25 | 15 | 25 | 0 |
| Övriga fordringar | 0 | 25 | 25 | 15 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 25 | 0 |
| Kassa och bank | 47 | 33 | 75 | 28 | 127 | 143 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 98 | 108 | 150 | 92 | 202 | 193 |
| Eget kapital | 27 | 26 | 29 | 26 | 129 | 122 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −23 | −24 | −21 | −24 | 79 | 72 |
| Balanserat resultat | 1 | 4 | −9 | 79 | 72 | 0 |
| Årets resultat | −24 | −28 | −12 | −103 | 8 | 72 |
| Kortfristiga skulder | 70 | 81 | 120 | 66 | 73 | 71 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 13 | 26 | 14 |
| Övriga skulder | 66 | 77 | 115 | 52 | 46 | 57 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 4 | 4 | 5 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 79 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 65 | 25 | 15 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget bedömer att den genomförda satsningen kommer att ge resultat under 2026 i form av nya uppdrag och ökade intäkter. Fokus kommer fortsatt ligga på att utveckla befintliga affärsrelationer somt att bredda kundbasen.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Goodwill
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 |
Om bolaget
- Adress
- KUNGSBROPLAN 1, 112 27 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-03-07
- Bransch
- Resebyråverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom resebranschen och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva konsultverksamhet inom lednings- och företagsutveckling och därtill kopplad verksamhet. Bolaget ska även äga och förvalta fast egendom.
Bankgironummer
- 5420-1249
- Meeting Manager Sweden AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholms kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-07
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Under året har särskilt fokus legat på att etablera och utveckla kontaktytor med grossister inom pappersindustin, på uppdrag av ett pappersbuk i Kroatien. Företaget har sitt säte i Stockholms kommun .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under året har bolaget genomfört en strategisk satsning för att etablera sitt erbjudande till grossister som riktar sig både mot den privata och den offentliga sektorn på den svenska marknaden. Arbetet har inneburit uppbyggnad av nätverk och affärsrelationer. Några större intäkter kopplade till denna satsning har ännu ej realiserats.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.