Start › Västmanlands län › Köping
Blomqvist Entreprenad i Mälardalen AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 7 502 | 1 948 | 1 947 | 1 571 |
| Nettoomsättning | 6 566 | 1 929 | 1 947 | 1 563 |
| Övriga rörelseintäkter | 936 | 20 | 0 | 8 |
| Rörelsekostnader | 6 939 | 1 897 | 1 826 | 1 480 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 253 | 72 | 129 | 349 |
| Övriga externa kostnader | 726 | 813 | 780 | 348 |
| Personalkostnader | 1 778 | 857 | 884 | 783 |
| Av- och nedskrivningar | 183 | 155 | 33 | 0 |
| Rörelseresultat | 563 | 51 | 121 | 90 |
| Finansiella poster | −189 | −19 | −6 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 4 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 189 | 23 | 6 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 374 | 32 | 115 | 90 |
| Resultat före skatt | 374 | 32 | 115 | 90 |
| Skatt på årets resultat | 82 | 8 | 25 | 20 |
| Årets resultat | 292 | 24 | 90 | 70 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 625 | 1 354 | 1 456 | 861 |
| Anläggningstillgångar | 3 527 | 896 | 786 | 79 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 327 | 896 | 770 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 3 327 | 896 | 770 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 200 | 0 | 16 | 79 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 200 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | 0 | 16 | 79 |
| Omsättningstillgångar | 2 098 | 458 | 670 | 782 |
| Kortfristiga fordringar | 2 098 | 458 | 491 | 625 |
| Kundfordringar | 1 908 | 268 | 264 | 545 |
| Övriga fordringar | 9 | 9 | 0 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 181 | 181 | 227 | 78 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 179 | 157 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 625 | 1 354 | 1 456 | 861 |
| Eget kapital | 526 | 234 | 210 | 120 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 476 | 184 | 160 | 70 |
| Balanserat resultat | 184 | 160 | 70 | 0 |
| Årets resultat | 292 | 24 | 90 | 70 |
| Långfristiga skulder | 3 371 | 499 | 564 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 3 253 | 429 | 564 | 0 |
| Checkräkningskredit | 118 | 70 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 728 | 621 | 683 | 741 |
| Skulder till kreditinstitut | 145 | 145 | 69 | 0 |
| Leverantörsskulder | 897 | 37 | 88 | 194 |
| Skatteskulder | 82 | 31 | 56 | 24 |
| Övriga skulder | 420 | 225 | 217 | 223 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 184 | 182 | 252 | 301 |
| Ställda säkerheter | – | 926 | 589 | – |
| Företagsinteckningar | – | 150 | – | – |
| Äganderättsförbehåll | – | 776 | 589 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 476 | 184 | 160 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 728 | 1 068 | 803 | 0 |
| Årets inköp | 2 659 | 335 | 803 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 70 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 401 | 173 | 33 | 0 |
| Årets avskrivningar | 228 | 155 | 33 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 15 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Rosenlundsgatan 6, 731 50 KÖPING
- Registrerat
- 2018-02-28
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska utföra entreprenadarbeten med huvudsaklig inriktning väg och mark samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-02-25
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom entreprenad. Företaget har sitt säte i Köping
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.