Start › Västmanlands län › Västerås
SL Pigment AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 69 | 63 | 192 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 69 | 63 | 192 | – | – |
| Rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | 69 | 63 | 192 | 0 | −2 |
| Finansiella poster | 570 | 396 | 616 | 898 | – | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 492 | 597 | 597 | 984 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 78 | −201 | 19 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 86 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 570 | 396 | 685 | 961 | 192 | 0 | −2 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 22 | −47 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 22 | −47 | – | – |
| Resultat före skatt | 570 | 396 | 685 | 983 | 145 | 0 | −2 |
| Skatt på årets resultat | 16 | 12 | 18 | 0 | 31 | – | – |
| Årets resultat | 554 | 384 | 667 | 983 | 114 | 0 | −2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 862 | 4 808 | 4 441 | 3 804 | 3 854 | 50 | 50 |
| Anläggningstillgångar | 2 535 | 2 535 | 2 535 | 2 535 | 2 535 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 535 | 2 535 | 2 535 | 2 535 | 2 535 | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 2 535 | 2 535 | 2 535 | 2 535 | 2 535 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 327 | 2 273 | 1 906 | 1 269 | 1 319 | 50 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 29 | 182 | 685 | 728 | 1 062 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 78 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 29 | 182 | 685 | 650 | 1 062 | – | – |
| Kassa och bank | 1 298 | 2 091 | 1 221 | 541 | 257 | 50 | 50 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 862 | 4 808 | 4 441 | 3 804 | 3 854 | 50 | 50 |
| Eget kapital | 2 749 | 2 195 | 1 811 | 1 145 | 162 | 48 | 48 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 699 | 2 145 | 1 761 | 1 095 | 112 | −2 | −2 |
| Balanserat resultat | 2 145 | 1 761 | 1 095 | 112 | −2 | −2 | – |
| Årets resultat | 554 | 384 | 667 | 983 | 114 | 0 | −2 |
| Obeskattade reserver | 25 | 25 | 25 | 25 | 47 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 25 | 25 | 25 | 25 | 47 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 088 | 2 588 | 2 605 | 2 634 | 3 645 | 2 | 2 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 31 | 31 | – | – |
| Övriga skulder | 1 088 | 2 588 | 2 605 | 2 603 | 2 518 | 2 | 2 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 112 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 535 | 2 535 | 2 535 | 2 535 | 2 535 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 3 597 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | 1 062 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- PACKISVÄGEN 15, 722 31 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2018-02-20
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är konsultationer inom industrimålning, förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västerås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-08
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet konsultationer inom industrimålning, förvalta fast och lös egendom Företaget har sitt säte i Västerås .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.