Start › Dalarnas län › Falun
Konstanza AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | – | – |
| Nettoomsättning | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 24 | 1 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 24 | 1 | 3 |
| Rörelseresultat | −24 | −1 | −3 |
| Finansiella poster | −20 758 | 0 | −1 282 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 0 | 395 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 20 757 | 0 | 1 529 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 | 147 |
| Resultat efter finansiella poster | −20 781 | −1 | −1 285 |
| Resultat före skatt | −20 781 | −1 | −1 285 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 50 |
| Årets resultat | −20 781 | −1 | −1 335 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 13 602 | 34 232 | 34 300 |
| Anläggningstillgångar | 12 871 | 33 503 | 33 503 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 871 | 33 503 | 33 503 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 4 260 | 22 126 | 22 126 |
| Andra långfristiga fordringar | 8 611 | 11 377 | 11 377 |
| Omsättningstillgångar | 731 | 728 | 797 |
| Kortfristiga fordringar | 666 | 722 | 775 |
| Kundfordringar | 0 | 125 | 125 |
| Övriga fordringar | 69 | 0 | 53 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 597 | 597 | 597 |
| Kassa och bank | 65 | 6 | 22 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 13 602 | 34 232 | 34 300 |
| Eget kapital | 1 034 | 18 215 | 18 216 |
| Bundet eget kapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Aktiekapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Fritt eget kapital | 34 | 17 215 | 17 216 |
| Överkursfond | 0 | 18 920 | 18 920 |
| Balanserat resultat | 20 815 | −1 704 | −368 |
| Årets resultat | −20 781 | −1 | −1 335 |
| Långfristiga skulder | 12 528 | 15 978 | 15 978 |
| Övriga skulder | 12 528 | 15 978 | 15 978 |
| Kortfristiga skulder | 40 | 39 | 106 |
| Skatteskulder | 0 | 39 | 62 |
| Övriga skulder | 40 | 0 | 44 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | – |
| Medel att disponera | – | 17 215 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 3 600 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 11 377 | 11 377 | 11 376 | 11 377 | 11 377 | 9 112 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 2 766 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 2 766 | – | 0 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 22 126 | 22 126 | 22 136 | 22 126 | 22 126 | 23 655 |
| Omklassificeringar | – | – | – | – | −1 529 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 17 867 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 17 867 | – | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2018-02-08
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta aktier och andra andelar samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-06-14
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Göteborg registrerades 2018 och bedriver sedan dess verkasmhet med att äga och förvalta värdepapper.
Väsentliga händelser
Under året har det funnits ett nedskrivningsbehov då bolag som man investerat i gått i konkurs.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.