Start › Västra Götalands län › Landvetter
Vaseliden IT Consulting AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 932 | 1 533 | 2 212 | 1 572 | 2 212 | 983 | 1 194 |
| Nettoomsättning | 1 300 | 1 263 | 1 312 | 1 170 | 1 246 | 880 | 1 194 |
| Övriga rörelseintäkter | 633 | 270 | 900 | 402 | 966 | 102 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 278 | 1 124 | 1 642 | 1 143 | 973 | 844 | 831 |
| Övriga externa kostnader | 76 | 70 | 57 | 54 | 50 | 61 | 48 |
| Personalkostnader | 957 | 1 174 | 821 | 486 | 762 | 767 | 776 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | −449 | 461 | 219 | 161 | 16 | 7 |
| Övriga rörelsekostnader | 245 | 329 | 302 | 384 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | 654 | 409 | 571 | 429 | 1 239 | 139 | 363 |
| Finansiella poster | −552 | 227 | −295 | 79 | −6 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 79 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 7 | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 549 | −221 | 292 | 0 | 6 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 103 | 636 | 275 | 507 | 1 233 | 139 | 363 |
| Bokslutsdispositioner | 115 | −79 | – | – | – | 0 | −115 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 115 | −79 | – | – | – | 0 | −115 |
| Resultat före skatt | 217 | 557 | 275 | 507 | 1 233 | 139 | 249 |
| Skatt på årets resultat | 160 | 49 | 126 | 84 | 294 | 51 | 74 |
| Övriga skatter | – | 94 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 57 | 414 | 150 | 423 | 939 | 88 | 175 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 622 | 3 007 | 2 109 | 2 361 | 2 169 | 902 | 820 |
| Anläggningstillgångar | 1 642 | 1 870 | 734 | 1 441 | 1 426 | 566 | 114 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 693 | 823 | 427 | 833 | 1 029 | 190 | 0 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | – | 823 | 427 | 833 | 1 029 | 190 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 5 | 8 | 14 | 22 | 9 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 5 | 8 | 14 | 22 | 9 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 949 | 1 047 | 301 | 600 | 384 | 354 | 105 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 574 | 400 | 0 | 600 | 384 | 354 | 105 |
| Andra långfristiga fordringar | 375 | 647 | 301 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 980 | 1 137 | 1 375 | 920 | 743 | 336 | 705 |
| Kortfristiga fordringar | 349 | 511 | 362 | 254 | 433 | 111 | 179 |
| Kundfordringar | 301 | 274 | 291 | 253 | 428 | 99 | 121 |
| Övriga fordringar | 47 | 237 | 72 | 1 | 5 | 12 | 58 |
| Kassa och bank | 632 | 626 | 1 013 | 666 | 310 | 224 | 527 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 622 | 3 007 | 2 109 | 2 361 | 2 169 | 902 | 820 |
| Eget kapital | 1 770 | 2 088 | 1 674 | 1 889 | 1 466 | 527 | 440 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 720 | 2 038 | 1 624 | 1 839 | 1 416 | 477 | 390 |
| Balanserat resultat | 1 663 | 1 624 | 1 474 | 1 416 | 477 | 390 | 214 |
| Årets resultat | 57 | 414 | 150 | 423 | 939 | 88 | 175 |
| Obeskattade reserver | 79 | 194 | 115 | 115 | 115 | 115 | 115 |
| Periodiseringsfonder | 79 | 194 | 115 | 115 | – | – | – |
| Avsättningar | 520 | 400 | 42 | 6 | 240 | 204 | 105 |
| Kortfristiga skulder | 254 | 326 | 279 | 351 | 349 | 56 | 161 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 | 1 |
| Skatteskulder | 39 | 122 | 75 | 228 | 222 | 0 | 57 |
| Övriga skulder | 202 | 191 | 191 | 111 | 114 | 50 | 103 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 375 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 839 | 1 416 | 477 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 725 | 725 | 600 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 125 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 350 | 78 | 299 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 350 | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 574 | 400 | 400 | 606 | 390 | 354 | 354 | 105 | 105 | 10 |
| Årets inköp | 174 | 400 | – | 486 | 36 | – | 204 | – | 95 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 270 | – | – | – | – | – | – |
| Omklassificeringar | – | – | −606 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | 0 | 6 | 6 | – | 0 | 0 | – | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 6 | 6 | – | 0 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 27 | 27 | 27 | 49 | 49 | 49 | 49 | 20 | 20 | 20 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | – | 29 | – | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 22 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 27 | 27 | 21 | 41 | 36 | 27 | 27 | 11 | 11 | 4 |
| Årets avskrivningar | – | 5 | 2 | 6 | 8 | – | 16 | – | 7 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | −8 | – | 0 | – | – | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 823 | 427 | 1 047 | 1 182 | 190 | 190 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 268 | – | 1 070 | – | 190 | – | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 62 | 888 | 135 | 78 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 672 | 214 | 153 | – | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 458 | 214 | 153 | – | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- VASELIDEN 15, 438 91 LANDVETTER
- Registrerat
- 2018-02-07
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom IT, samt utveckla mjukvaruprodukter, äga och förvalta värdepapper och utöva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5269-4890
- Vaseliden IT Consulting AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet inom IT samt utvecklar mjukvaruprodukter,. Utöver detta har företaget förvaltat värdepapper och virtuella valutor. Företaget har sitt säte i Västra Götalands län, Härryda kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.